Do czego służą gumki ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne są często używane w ramach korekcji zgryzu aparatem stałym. Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje gumek do aparatu: Gumki Alastics stosuje się w celu umocowania drutu do zamków – są to gumki zakładane wokół zamków. Elastics to gumki stosowane pomocniczo do pozycjonowania zębów lub szczęki, na przykład w leczeniu tyłozgryzu. Pacjenci mogą je sami zdejmować i zakładać, ponosząc większą odpowiedzialność za sprawny przebieg leczenia.

Działanie aparatu z gumkami

Gumki Elastics mają różne wielkości i grubości, co oznacza, że dostosowuje się je indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Ortopedzi szczękowi stosują gumki wraz z aparatem stałym, aby uzyskać dodatkowy nacisk na jeden lub więcej zębów i spowodować ich przemieszczenie. Dodatkowo dzięki aparatowi z gumkami można skorygować zgryz, na przykład przy takich wskazaniach jak zgryz krzyżowy, zwarcie obcęgowate, tyłozgryz lub przodozgryz. 

Rozróżnia się zastosowanie w jednej szczęce (doszczękowe) lub w obu szczękach (międzyszczękowe). Jeśli gumki ortodontyczne nie są noszone systematycznie, postęp leczenia może się opóźnić. Duża odpowiedzialność leży więc po stronie pacjentów. 

Jak długo trzeba nosić gumki ortodontyczne?

Gumki Elastics należy nosić dokładnie według wskazań dentysty. Zazwyczaj zakładanie ich tylko na noc nie wystarczy. Często zaleca się noszenie gumek ortodontycznych do 24 godzin na dobę, aby uzyskać optymalny skutek leczenia. Gumki ortodontyczne zdejmuje się tylko do czyszczenia lub przy jedzeniu.

Aparat ortodontyczny: Samodzielna wymiana gumek?

Jeśli nosisz gumki Elastics, ich wymiana należy do Twoich codziennych zadań. Po zjedzeniu posiłku musisz z powrotem nałożyć gumki Elastics zgodnie ze wskazówkami dentysty. Aby zachować odpowiednie napięcie, zaleca się regularne zakładanie nowych gumek (co najmniej raz dziennie). Gumki Alastics wymienia się natomiast wyłącznie w gabinecie dentystycznym. 

Stały aparat ortodontyczny: Używanie gumek:

Używanie gumek ortodontycznych może na początku wydawać się dość skomplikowane, szybko jednak nabiera się wprawy. Są różne techniki napinania gumek – na przykład w trójkącie, naprzemiennie, podwójnie itp. Jeśli nie masz pewności, najlepiej jeszcze raz zasięgnij porady swojego ortopedy szczękowego. Aby lepiej zapamiętać ułożenie, możesz na przykład poprosić o rysunek albo zrobić zdjęcie.

Jak często wymienia się gumki ortodontyczne?

Gumki ortodontyczne należy wymieniać regularnie, aby się nie rozciągnęły i zapewniły optymalne naprężenie. Wymieniaj je więc co najmniej raz dziennie, a najlepiej częściej.

Ból od gumek ortodontycznych

Gumki obok aparatu ortodontycznego wywierają dodatkowy nacisk na zęby i dlatego czasami mogą wywoływać ból. Napięcia mięśni są równie rozpowszechnione jak nieruchomość szczęki dolnej. Aby uniknąć bólu pod wpływem gumek, możesz na przykład regularnie przez kilka minut masować mięśnie żucia, aby je odprężyć. Poza tym napięcia w jamie ustnej można złagodzić dzięki specjalnym ćwiczeniom. Aby mięśnie żucia pozostały aktywne, możesz na przykład po zdjęciu gumek kilka razy jak najszerzej otworzyć, a następnie zamknąć usta. 

Odczuwasz ból przy nakładaniu gumek? Najlepiej omów ten problem ze swoim lekarzem! 

Przebarwienia gumek 

Przebarwienia gumek ortodontycznych są normalnym zjawiskiem podczas używania. Między innymi różne produkty spożywcze są silnie barwiące (np. pomidory) i już po jednorazowym spożyciu mogą zmienić kolor gumki Elastics lub Alastics. Ponadto kolor blaknie po pewnym czasie, co zarazem świadczy o utracie sprężystości gumek i konieczności wymiany.

Gdzie możesz kupić gumki do swojego aparatu?

Normalnie nie musisz kupować gumek do aparatu ortodontycznego, ponieważ dostaniesz je od swojego ortopedy szczękowego. Jeśli jednak skończą Ci się pomiędzy dwoma wizytami w gabinecie, możesz zamówić gumki do aparatu ortodontycznego w sklepach internetowych. Zwróć przy tym uwagę na odpowiednią długość i grubość!


Nasze placówki

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 30 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE