Produkt

Aparat lingwalny: zalety, wady, koszty

Dagmara Popielec | 13 sierpnia 2022
Aparat lingwalny: zalety, wady, koszty

Chociaż krzywe zęby mogą być dużym kompleksem, dla wielu osób noszenie widocznego aparatu ortodontycznego również wiąże się z dyskomfortem. Kiedy Twój zawód wymaga nienagannej prezencji lub sam_a nie chcesz mieć widocznych drutów, wcale nie oznacza to, że leczenie ortodontyczne nie jest dla Ciebie. Idealnym rozwiązaniem może okazać się aparat lingwalny. Co to dokładnie jest?

Co to jest aparat lingwalny?

Aparat lingwalny, nazywany też aparatem językowym, to inna forma zewnętrznego aparatu stałego, z tą różnicą, że aparat lingwalny umieszcza się po wewnętrznej stronie zębów. "Lingwalny" pochodzi od łacińskiego terminu "lingua", który w przenośni oznacza "zwrócony w stronę języka" lub "język - strona". Ponieważ aparat lingwalny jest na stałe przymocowany do zębów, jego działanie jest odczuwalne 24 godziny na dobę, w przeciwieństwie do np. aparatu ruchomego. 

Technika lingwalna jest stosowana jako technika leczenia ortodontycznego od końca lat 70. ubiegłego wieku, ale na przestrzeni lat ewoluowała. Aparat językowy jest szczególnie polecany dla pacjentów, którzy mają wysokie wymagania estetyczne, ponieważ tego typu aparat jest niezauważalny dla osób postronnych. Ponieważ jednak leczenie to jest wciąż bardzo wymagające pod względem technicznym, nie każdy ortodonta je oferuje. 

Jak wygląda aparat lingwalny?

Aparat lingwalny składa się z kilku niezwykle płaskich, wykonanych na zamówienie zamków, które są przymocowane do wewnętrznej strony zębów. Aby mieć pewność, że zamki są optymalnie dopasowane do anatomii zęba, przed rozpoczęciem leczenia należy pobrać wycisk lub wykonać skan 3D. 

Po przyklejeniu zamków do wewnętrznej powierzchni zębów przez szczeliny w zamkach przeciągany jest wygięty drut. Drut ten jest kilkakrotnie zmieniany w trakcie leczenia i kontrolowany przez ortodontę. Założenie nowych łuków drucianych może powodować uczucie ucisku, ale ustępuje ono w ciągu kilku dni. Po udanym leczeniu usuwa się zamki i pozostałości kleju, a w idealnym przypadku zakłada się stały retainer, który zapobiega ponownemu przesunięciu się zębów.

Ästhetische unsichtbare selbstlineare unsichtbare Lingualsperren

Jak długo trwa leczenie i jakie wady zgryzu można leczyć?

Aparat lingwalny nadaje się do korygowania wad zgryzu, takich jak zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, przodozgryz i zgryz głęboki. Czas trwania leczenia zależy od wady zgryzu zębów i szczęki pacjenta. Drobne wady zgryzu można skorygować już po kilku miesiącach. W przypadku bardziej złożonych wad zgryzu leczenie może trwać nawet do 4 lat.

Zalety aparatu lingwalnego

Lingwalny aparat ortodontyczny może leczyć złożone wady zgryzu i jest całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Ponadto łatwiej jest śledzić postępy leczenia, ponieważ nie ma zamków osłaniających zęby. 

U niektórych osób po zdjęciu aparatu stałego pozostają jasne miejsca, w których kiedyś tkwiły zamki. Przy aparacie lingwalnym nawet jeżeli takie punkty powstaną, to będą się znajdować po wewnętrznej stronie, dzięki czemu nadal zachowamy estetykę naszego uśmiechu. Ponadto aparat ortodontyczny lingwalny jest bardziej narażony na otoczenie śliną, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy zębów.

Wady aparatu językowego

Aparat językowy, jak każda forma ortodoncji, ma też swoje minusy. Na co trzeba się przygotować, decydując się na aparat lingwalny?

Po pierwsze, obecne w aparacie językowym klamry wewnętrzne mogą podrażniać zwłaszcza język i początkowo powodować powstawanie punktów nacisku i owrzodzeń. 

Dodatkowo, przez obecność ciał obcych po wewnętrznej stronie zębów możemy zauważyć zaburzoną wymowę i trudności z mówieniem, szczególnie w początkowej fazie leczenia. 

Używając aoaratu ligwalnego, musimy nastawić się też na dokładniejszą niż wcześniej higienę jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku zewnętrznych aparatów stałych, zamki wewnętrzne wymagają dokładnego, codziennego czyszczenia, ponieważ pomiędzy drutami łatwo mogą się dostać resztki jedzenia. O ile w aparacie zewnętrznym resztki będą widoczne od razu, o tyle nosząc aparat wewnętrzny, musimy samodzielnie pamiętać o dokładnym szczotkowaniu aparatu. 

Co z dietą? W tym przypadku warto unikać bardzo twardych lub lepkich pokarmów oraz gumy do żucia, aby zapobiec uszkodzeniu zamków. Ponadto wymagane są regularne wizyty kontrolne mniej więcej co 3 do 8 tygodni.

W przypadku silnych dolegliwości bólowych należy zawsze skonsultować się z ortodontą, ponieważ aparatu lingwalnego nie można samodzielnie zdjąć ani wyregulować. Wreszcie, aparat lingwalny jest znacznie droższy od tradycyjnego.

Aparat lingwalny - cena

Ponieważ aparat lingwalny jest mocowany po wewnętrznej stronie jamy ustnej, wymaga on więcej zabiegów. Jego założenie i kontrola wymagają dużej precyzji i poświęcenia więcej czasu w porównaniu z klasycznym aparatem, dlatego nie każdy ortodonta ma ten aparat w swojej ofercie.

W związku z tym koszty są jeszcze wyższe niż w przypadku aparatów zewnętrznych. Możesz spodziewać się kosztów w wysokości od 4 do 9 tysięcy złotych za jeden łuk zębowy. Aparat lingwalny jest jednym z najdroższych aparatów ortodontycznych.

Dyskretna korekta zębów za pomocą niewidocznego aparatu ortodontycznego

Aparat lingwalny to nie jedyna możliwość dyskretnej korekty zębów dla dorosłych. Zamiast dość drogiego aparatu lingwalnego istnieje również możliwość zastosowania niewidocznych nakładek na zęby. Przezroczyste nakładki ortodontyczne, zwane również clear aligners, zostały opracowane specjalnie z myślą o leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych. 

Jak działa leczenie? Opiera się ono na noszeniu przez pacjenta przezroczystych nakładek, wykonanych indywidualnie na zamówienie. Pacjent zmienia je co 14 dni na kolejną parę, która dzięki delikatnie innemu układowi zębów stopniowo przy użyciu siły przesuwa je na właściwe miejsce. Większość leczenia odbywa się zdalnie, co oznacza, że oprócz pierwszej wizyty i zabiegów - jeśli są przewidziane w planie leczenia - najczęściej nie ma konieczności regularnych wizyt w gabinecie.

Zaletą alignerów w porównaniu do aparatów stałych jest to, że alignery można zdejmować do jedzenia, co zapewnia lepszą higienę jamy ustnej. Przewagą jest też czas leczenia (średnio od 4 do 9 miesięcy w zależności od wady zgryzu) oraz koszt - już od 153 zł miesięcznie lub 6790 zł jednorazowo (zabiegi wliczone w cenę).

Skontaktuj się z nami
DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE