Zdrowie zębów

Ból głowy od zęba - czy to możliwe?

Dagmara Popielec | 11 sierpnia 2022
Ból głowy od zęba - czy to możliwe?

Aż 48 proc. Polaków sięga po tabletki przeciwbólowe na uśmierzenie bólu głowy. Może mieć on przeróżne przyczyny: od zmęczenia, przez wahania hormonalne i migrenę, po…ból zęba. Okazuje się, że ból głowy od zęba jest częstszy, niż można by się spodziewać. Jak go zlokalizować i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy od zęba, ale nie tylko

Gdy walczymy z bólem głowy, często łączymy go z najróżniejszymi powodami. Część osób natychmiast sięga po tabletkę na uśmierzenie bólu, inni szukają przyczyny.

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy zaliczamy:

 • zmęczenie,

 • silny stres,

 • zmiany gospodarki hormonalnej,

 • konkretne jednostki chorobowe,

 • migrenę,

 • ból zęba lub bruksizm.

Jak rozpoznać, że ból głowy pochodzi od zęba?

Czy od zębów może boleć głowa?

Ponieważ związek między bólem głowy a bólem zęba jest często trudny do określenia, należy zdecydowanie zasięgnąć porady lekarza, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas.

Ciśnieniowe bóle głowy zwykle wiążą się z bakteriami, które osiedlają się w zatokach pochodzących z jamy ustnej. Konsekwencją są bolesne stany zapalne z ropną wydzieliną. Takie objawy mogą wystąpić niezależnie od stanu zdrowia zębów, ale w przypadku przedłużającego się dyskomfortu wskazana jest wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli ból promieniuje od zęba do głowy, powodem może być też rozwijająca się w naszej jamie ustnej próchnica. Gdy ból nasila się przy pochylaniu, jedzeniu gorących potraw lub w pozycji leżącej, daje nam to znak, że jest to ból głowy od zęba. Objawy są na tyle charakterystyczne, że w tym przypadku zalecamy jak najszybsze odwiedzenie swojego stomatologa.

Przyczyny bólów głowy spowodowanych przez zęby

Czynników wywołujących stomatologiczne bóle głowy jest wiele i nie należy ich lekceważyć. W niektórych przypadkach jest to spowodowane dysfunkcją czaszkowo-żuchwową, zbiorczym terminem określającym szeroki zakres zaburzeń czynnościowych, w tym zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. 

Ze względu na różne oblicza, dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa jest często trudna do zdiagnozowania. Ból dotyczy w szczególności głowy, pleców, szyi, oczu i uszu. Według badań naukowych, 27,4 procent pacjentów z dysfunkcją czaszkowo-żuchwową cierpi na przewlekłe bóle głowy. 

Inne przyczyny bólu głowy wśród Polaków to:

 • Migreny: do 8 milionów

 • Nocne zgrzytanie zębami i zaciskanie zębów: 40% Polaków

Kobieta z bólem szczęki

Ból skroni od zęba, czyli bruksizm

Nocne zgrzytanie zębami (bruksizm) i zaciskanie zębów prowadzi nie tylko do masywnego ścierania zębów, ale także do silnego napięcia mięśni szczęki, żucia i twarzy u wielu osób. Mogą one następnie promieniować do czoła i skroni oraz powodować bóle głowy. Ból skroni od zęba to nie jedyna konsekwencja bruksizmu.

Inne skutki zgrzytania zębami to: znacznie starte zęby, braki na końcach kłów, pęknięcia szkliwa. 

Jeśli ból skroni od zęba jest spowodowany bruksizmem, konieczne jest leczenie przyczyny i zapobieganie dalszemu ścieraniu się zębów. Tutaj przeczytasz o sposobie na zabezpieczeniu zębów przy bruksizmie.

Bóle głowy z powodu krzywych zębów

Jeśli chore zęby lub stany zapalne dziąseł nie są leczone przez dłuższy czas, cały organizm może zostać poważnie osłabiony. Zaburzony staw skroniowo-żuchwowy może również prowadzić do bólów głowy, pleców i dzwonienia w uszach. 

Sytuacja staje się ona niebezpieczna, gdy toksyny z bakterii docierają przez krwiobieg do reszty organizmu i atakują narządy. Nie tylko bóle głowy spowodowane np. zapaleniem zęba są tego skutkiem:  może również powodować depresję, przedwczesny poród, zapalenie płuc, zapalenie mózgu i udary.

Ponadto, krzywe zęby mogą wywoływać bóle głowy, ponieważ pewne nieprawidłowości w ich ustawieniu mogą wpływać na zgryz i powodować problemy w obszarze szyi i gardła. Dlatego leczenie krzywych zębów jest bardzo wskazane. Również dlatego, że w przeciwnym razie zęby i dziąsła mogą ulec znacznemu uszkodzeniu. 

Ból głowy wywołany zębami mądrości

Zęby mądrości to kolejna przyczyna bólów głowy. Zęby mądrości mogą, na przykład, naciskać na nerw podczas wzrostu lub tkanka miękka ulega zapaleniu w miarę powolnego wyrzynania się zęba, co w konsekwencji prowadzi do powstania ropnia. 

Ponadto końcówka korzenia może ulec zapaleniu. Wszystkim powyższym przykładom mogą towarzyszyć intensywne bóle głowy. Aby zęby mądrości nie powodowały już bólów głowy, często są one usuwane. W ten sposób ból zazwyczaj całkowicie ustępuje.

Ból głowy od zęba może wystąpić też po usunięciu zęba - nazywamy go bólem fantomowym. W zależności od rodzaju zabiegu operacyjnego mogą się one różnić długością, ale ból przez pierwsze 7-14 dni po operacji jest całkowicie normalny. Jednak po operacji zazwyczaj przepisywany jest lek przeciwbólowy, który (prawie) całkowicie tłumi ból.

Czy zęby mogą powodować migreny?

Migrena jest złożonym obrazem klinicznym, którego przyczyna nie została jeszcze w 100% naukowo wyjaśniona. Podejrzewa się, że między innymi dysfunkcja czaszkowo-żuchwowa może sprzyjać napadom migreny, ale nie ma na ten temat konkretnych danych. W przeciwieństwie do udowodnionego związku między bruksizmem a napięciowymi bólami głowy, związek między migreną a zgrzytaniem zębami nie został jeszcze ustalony. Jednak silne migrenowe bóle głowy związane ze zgrzytaniem zębami są całkiem możliwe. 

Równie prawdopodobne jest, że migreny są wywoływane przez złe zęby, takie jak próchnica, infekcje korzeni lub zapalenie przyzębia. Możliwą przyczyną jest również nieprawidłowy zgryz, na przykład z powodu nieprawidłowego ustawienia zębów lub krzywych zębów.

Co możesz z tym zrobić?

Aby dowiedzieć się, czy zęby mogą być przyczyną bólów głowy lub migreny, stomatolog może na przykład przeprowadzić analizę funkcjonalną. Na tej podstawie można opracować indywidualne działania terapeutyczne. Często wystarczy szyna zgryzowa, aby odciążyć mięśnie żucia. 

Ponadto zaleca się regularne wizyty kontrolne u stomatologa, aby próchnica mogła być wykryta we wczesnym stadium. Profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy w roku również przyczynia się do zdrowia zębów.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE