Zdrowie zębów

Czyszczenie języka to same korzyści - sprawdź, jakie!

Dagmara Popielec | 15 grudnia 2022
Czyszczenie języka to same korzyści - sprawdź, jakie!

Świadomość prawidłowej higieny jamy ustnej wzrasta. Coraz więcej z nas sięga po nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust. Jednak wciąż zaniedbywanym obszarem jest język. A warto wiedzieć, że jest on jednym z siedlisk drobnoustrojów.

Przeczytaj, jak czyścić język oraz w jaki sposób czyszczenie języka może wpłynąć na poprawę jakości Twojego życia!

Czyszczenie języka - konieczność czy fanaberia?

Język pokrywa błona śluzowa, która wyposażona jest w wypukłości (brodawki), w których mogą bytować wirusy i grzyby. Skupiając się wyłącznie na szczotkowaniu zębów i pomijając język, jednocześnie pozostawiamy w jamie ustnej pokaźną liczbę drobnoustrojów.

Gromadząc się na powierzchni języka, mogą one powodować m.in. halitozę, czyli utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust. Często kojarzymy go tylko z niewystarczającą higieną zębów i szukamy rozwiązania problemu, kupując kolejne pasty do zębów czy płyny do płukania ust. Tymczasem czyszczenie języka może pomóc nam rozprawić się z halitozą raz na zawsze.

Nieusuwane z języka drobnoustroje, oprócz halitozy, mogą przenosić się też na powierzchnię zębów, a także powodować zaburzenia smaku, kandydozę czy pojawianie się pleśniawek lub aft w ustach. Czyszczenie języka powinno więc wejść nam w nawyk - tak jak płukanie jamu ustnej i szczotkowanie zębów.

Jak czyścić język?

Higiena języka nie musi być czasochłonna. Jego czyszczenie wystarczy wykonywać raz dziennie. Zacznijmy od tego, czym czyścić język.

Niektórzy zalecają czyszczenie języka przy użyciu szczoteczki do zębów. Za tym sposobem przemawia jego praktyczność - nie musimy inwestować w kolejny przyrząd i być może szybciej przyzwyczaimy się do mycia języka. Jednak zbieranie bakterii płaską częścią szczoteczki może spowodować, że zamiast usuwać drobnoustroje z jamy ustnej, będziemy później przenosić je z powrotem na zęby.

O wiele skuteczniejsze okazują się specjalnie do tego przeznaczone skrobaczki do zębów. Te przyrządy najczęściej charakteryzują się łyżeczkowym kształtem, dzięki czemu doskonale dopasowują się do języka. Szeroka główka pozwala skutecznie zebrać z języka gromadzące się na nim osady.

Alternatywą dla szczoteczek czy skrobaczek do języka jest też ajurwedyjski miedziany drucik, którego charakterystyczny wygięty kształt umożliwia łatwe zebranie bakterii z języka.

Jak czyścić język krok po kroku?

Czyszczenie języka możemy przeprowadzić na przykład podczas porannej toalety. W tym celu chwytamy za rączkę skrobaczki i przykładamy jej łyżeczkowatą część płasko do języka. Następnie przeciągamy skrobaczką kilkukrotnie, wykonując ruch wymiatający od nasady języka ku jego końcowi. Co ważne - przeciągamy skrobaczką tylko w jednym kierunku, aby nie “wepchnąć” bakterii z powrotem do jamy ustnej.

Uwaga - czyszczenie języka powinniśmy przeprowadzać delikatnie, by nie podrażnić kubków smakowych. Jeśli mimo delikatnego i regularnego czyszczenia języka nadal zauważasz na nim biały nalot lub nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust - skontaktuj się z lekarzem, by wykluczyć inne przyczyny.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE