Zdrowie zębów

Czy fluor jest szkodliwy? Fluoroza, wady i zalety fluoru

Dagmara Popielec | 28 listopada 2022
Czy fluor jest szkodliwy? Fluoroza, wady i zalety fluoru

Fluor - w ostatnich latach narosło wokół niego nieco mitów. Niektórzy twierdzą, że nie jest tak dobroczynny dla zębów, jak mogłoby się wydawać, inni, że ten pierwiastek łatwo jest przedawkować i odczuć tego negatywne skutki. Jak jest naprawdę: czy fluor jest szkodliwy, co daje naszym zębom (i całemu organizmowy) oraz czym jest fluoroza i jak się jej pozbyć? 

Co to jest fluor i jak wpływa na organizm?

Fluor to pierwiastek chemiczny kojarzony obecnie głównie z pielęgnacją jamy ustnej, ale znajdziemy go nie tylko w paście do zębów. Naturalnie występuje m.in. w wodzie, herbacie, produktach zbożowych, rybach, serach podpuszczkowych i owocach morza.

Fluor na zęby, czyli zalety fluoru

Warto wiedzieć, że fluor odgrywa znaczącą rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wpływa na mineralizację zębów i kości, a także jest jednym z budulców skóry, włosów i paznokci.

Niedobór tego pierwiastka bywa niebezpieczny. Przede wszystkim ma on negatywny wpływ na tkankę kostną (w tym na rozwój osteoporozy), a co z tym powiązane - stan zębów. Niewystarczająca ilość fluoru w diecie może prowadzić do powstawania próchnicy.

Czy fluor jest szkodliwy?

Od pewnego czasu oprócz zalet fluoru wiele osób zwraca uwagę również na jego wady, a uściślając - na niebezpieczeństwa związane z przedawkowaniem fluoru.

Jak to więc jest, czy fluor jest szkodliwy? Jak wszystkie pierwiastki - w nadmiarze tak. Jeśli uda nam się przedawkować dopuszczalny poziom fluoru, możemy mierzyć się m.in. z fluorozą.

Fluoroza

Fluoroza to schorzenie, którego skutki zauważymy na powierzchni zębów. W najlżejszej postaci fluorozy na zębach pojawiają się białe plamy, mogą one przybierać również brunatne zabarwienie. Wraz z postępowaniem choroby szkliwo staje się coraz bardziej osłabione, co prowadzi do ubytków, a w skrajnych przypadkach nawet do zniekształcenia zębów.

W przewlekłych stadiach fluoroza prowadzi do:

  • deformacji kości i stawów,

  • senności,

  • skostnień i zwapnień,

  • ogólnego osłabienia,

  • bóli kostnych i mięśniowych.

Czy łatwo jest przedawkować fluor?

Wracając do pytania, czy fluor jest szkodliwy, tak - ale tylko w przypadku przedawkowania, które jest naprawdę niełatwe. Obecnie bardzo trudno doprowadzić do przedawkowania fluoru jedynie za pomocą używania pasty z fluorem. Najwięcej fluoru pobieramy, pijąc wodę, lub stosując dodatkowe środki z fluorem, zalecane niekiedy dzieciom, takie jak tabletki czy kropelki. Dlatego tak istotne jest, by stosowanie tego typu środków było uprzednio skonsultowane ze stomatologiem.

Inna przyczyna przedawkowania fluoru to ekspozycja na jego szkodliwe związki w efekcie zanieczyszczenia środowiska.

Stomatolodzy podkreślają, że zalety stosowania past z fluorem przewyższają ryzyko ewentualnego wystąpienia fluorozy. Stosowanie dobrze zbilansowanej diety i szczotkowanie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie w normalnych warunkach nie będzie przyczyną powstania fluorozy. Pacjenci, stosujący pasty z fluorem, rzadziej borykają się z próchnicą i ubytkami.

Fluoroza - jak się jej pozbyć?

Jak nie dopuścić do powstania fluorozy? Jak wspomniano, nie warto rezygnować z past z dodatkiem fluoru. Aby nie dopuścić do powstania fluorozy, warto wybrać wodę z mniejszą zawartością tego pierwiastka, a także przyjrzeć się ilościom wypijanej na co dzień herbaty. Oczywiście, warto również unikać przebywania w rejonach o wysokim stężeniu fluoru.

Co zrobić, gdy jednak dostarczyliśmy organizmowi zbyt dużą ilość fluoru i zauważyliśmy u siebie pierwsze stadium fluorozy? Przede wszystkim zgłosmy się do naszego stomatologa. Leczenie fluorozy polega na uzupełnianiu ubytków próchnicowych oraz uzupełnianiu ubytków w szkliwie.

Dentysta może zaproponować również zabieg mikroabrazji, czyli wyrównania kolorytu, który pozwoli pozbyć się nieatrakcyjnych plamek na zębach.

Jeśli cierpisz na fluorozę, teraz jest czas, by jeszcze omcniej zadbać o higienę jamy ustnej, wybór pasty bez fluoru oraz zmianę nawyków żywieniowych. Ogranicz pokarmy bogate we fluor, za to dodaj do jadłospisu źródła wapnia.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE