Zdrowie zębów

Higiena jamy ustnej, czyli jak dbać o zęby

Dagmara Popielec | 19 kwietnia 2022
Higiena jamy ustnej, czyli jak dbać o zęby

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezbędna dla zdrowych i pięknych zębów. Aby zachować zdrowe zęby, konieczna jest ich codzienna pielęgnacja, regularne wizyty u dentysty w celu profilaktyki oraz zdrowa dieta. Tylko dzięki właściwej higienie jamy ustnej można uniknąć nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji, takich jak próchnica, kamień nazębny i zapalenie przyzębia. 

Jak dbać o zęby, żeby cieszyć się ich zdrowiem?

Dlaczego zdrowie zębów jest tak ważne?

Właściwa higiena jamy ustnej ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Jeśli szkodliwe bakterie flory bakteryjnej jamy ustnej nie zostaną usunięte, przedostają się do krwiobiegu i sprzyjają rozwojowi chorób.

Jeśli flora bakteryjna jamy ustnej nie jest odpowiednio pielęgnowana, bakterie gromadzą się na zębach w postaci płytki nazębnej. Płytkę nazębną można usunąć poprzez szczotkowanie zębów i czyszczenie przestrzeni między zębami. Jeśli jednak nie utrzymujesz właściwej higieny jamy ustnej, płytka nazębna będzie się odkładać i tworzyć kamień nazębny. 

Na szczęście nadbudowaną płytkę nazębną można usunąć też podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas profesjonalnego czyszczenia zębów kamień nazębny jest usuwany z brzegów dziąseł i przestrzeni międzyzębowych za pomocą odpowiednich narzędzi. Ponadto zęby są polerowane, aby utrudnić nowym bakteriom przyleganie, a także fluoryzowane, aby chronić zęby przed próchnicą.

Co może być przyczyną złamania zęba?

Pojedyncze chore zęby mogą mieć negatywny wpływ na cały organizm. Jeśli choroby takie jak próchnica lub zapalenie przyzębia nie są szybko leczone, istnieje ryzyko, że bakterie rozprzestrzenią się po całym organizmie. W najgorszym przypadku może to prowadzić do chorób układu krążenia, chorób układu oddechowego lub cukrzycy.

Zapobieganie i łagodzenie bólu zębów

Ból zęba może być spowodowany wieloma czynnikami. Właściwa higiena jamy ustnej może jednak zapobiec bólowi. Jak dbać o zęby? Ważne jest, aby używać odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów oraz czyścić nie tylko powierzchnie zębów, ale także przestrzenie między nimi. Należy również przestrzegać diety: spożywać dużo błonnika, a mało pokarmów kwaśnych i cukrowych.

W przypadku bólu zęba zawsze zalecamy wizytę u stomatologa. Samodzielne leczenie powinno być jedynie środkiem pierwszej pomocy. Leczenie bólu zależy od jego przyczyny.

Zapobieganie i leczenie zapalenia przyzębia

Zapalenie przyzębia jest często wynikiem zapalenia dziąseł spowodowanego nagromadzeniem płytki bakteryjnej. Bakterie atakują dziąsła i kość szczęki, co powoduje, że ząb nie ma już pewnego oparcia, a w najgorszym przypadku dochodzi do jego wypadnięcia. 

Najczęstszymi przyczynami zapalenia przyzębia są niedostateczna higiena jamy ustnej lub uwarunkowania genetyczne. Aby móc rozpoznać i leczyć zapalenie przyzębia we wczesnym stadium, należy regularnie zgłaszać się na wizyty profilaktyczne do dentysty.

Krwawienie dziąseł

Krwawienie z dziąseł jest często oznaką zapalenia dziąseł (stanu zapalnego dziąseł). Krwawienie dziąseł jest spowodowane przez bakterie, które gromadzą się i utrwalają w jamie ustnej. Jeśli powierzchnie zębów i przestrzenie między nimi nie są odpowiednio czyszczone, płytka nazębna krzepnie i w ten sposób powstaje kamień nazębny. Chociaż szczotkowanie podrażnionych dziąseł jest nieprzyjemne, jest to jedyny sposób na zatrzymanie krwawienia dziąseł.

Bóle głowy i zębów

Ból zęba i dysfunkcja układu ruchowego narządu żucia mogą z pewnością powodować bóle głowy. Aby dowiedzieć się, czy przyczyną bólu głowy lub migreny są zęby lub problemy z żuciem, należy udać się do dentysty i przeprowadzić analizę funkcjonalną. Analiza ta może być następnie wykorzystana do opracowania środków terapeutycznych.

Zęby nieprawidłowo ustawione i ich konsekwencje

Niewłaściwe ustawienie szczęk i zębów może mieć również negatywny wpływ na zdrowie. Mogą one również prowadzić do bólów głowy, trudności w żuciu i bólów stawów szczęki z powodu nieprawidłowego obciążenia zębów i stawu szczęki.

Niewłaściwe ustawienie szczęk i zębów można korygować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest stały aparat ortodontyczny lub przezroczyste nakładki ortodontyczne.

Szczególnie nakładki są popularne wśród wielu dorosłych, ponieważ pozwalają na dyskretną korektę zębów.

Zdrowie zębów i odżywianie

Właściwa higiena jamy ustnej jest nie tylko kluczowa dla zdrowia zębów - również dieta odgrywa istotną rolę. Co jeść na zdrowe zęby? W miarę możliwości należy unikać pokarmów kwaśnych i zawierających cukier, natomiast szczególnie korzystny wpływ na zęby mają pokarmy zawierające błonnik. 

Surowe warzywa i produkty pełnoziarniste należy żuć przez dłuższy czas, co sprzyja samooczyszczaniu się organizmu i powoduje wydzielanie śliny. Ślina może neutralizować kwasy i zastępować minerały, które zostały rozpuszczone ze szkliwa zębów.

Zahngesundheit: Gesunde Zähne

Zęby w czasie ciąży

Intensywna higiena jamy ustnej jest szczególnie ważna w okresie ciąży, ponieważ zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży wpływają również na dziąsła. Zwiększa się wtedy ukrwienie dziąseł i stają się one bardziej miękkie. Bakterie mogą łatwiej się osadzać, co może prowadzić do krwawienia dziąseł i stanów zapalnych. Ciąża może również zwiększyć ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. 

Zmiany w nawykach żywieniowych, zwłaszcza spożywanie pokarmów zawierających cukier, przyczyniają się do gromadzenia i namnażania bakterii próchnicy. Szkliwo zębów może być również poważnie naruszone podczas ciąży. Ponieważ wiele kobiet w ciąży cierpi na mdłości i wymioty, kwas żołądkowy dostaje się do zębów. Dlatego zaleca się płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust.

Higiena jamy ustnej u dzieci

Aby oszczędzić dzieciom bolesnych doświadczeń związanych z próchnicą, należy jak najwcześniej przyzwyczajać je do szczotkowania zębów i sprawić, by czerpały z tego przyjemność. Jak dbać o zęby kilkulatków? O zęby mleczne należy dbać tak samo jak o zęby stałe. Jeśli ząb mleczny jest dotknięty próchnicą, choroba przenosi się bezpośrednio na drugi ząb stały. Aby chronić i wzmacniać zęby niemowląt, dentyści zalecają stosowanie miękkiej szczoteczki i pasty z fluorem.

Dziecko szparowatość diastema u kilkulatka

Regularne wizyty u stomatologa

Zdrowe zęby wymagają regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Choroby zębów i jamy ustnej są wykrywane na wczesnym etapie i mogą być w porę leczone. Ponadto podczas wizyty u stomatologa otrzymasz cenne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej i zwrócisz uwagę na miejsca, na które musisz zwrócić większą uwagę podczas szczotkowania zębów.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE