Zdrowie zębów

Profesjonalne czyszczenie zębów - na czym to polega?

Dagmara Popielec | 02 lutego 2023
Profesjonalne czyszczenie zębów - na czym to polega?

Profesjonalne czyszczenie zębów to niedoceniany zabieg, który powinniśmy wykonywać u dentysty średnio co pół roku. Profilaktyczne oczyszczanie pozwala pozbyć się nagromadzonej płytki nazębnej i zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego. Co to jest skaling, a czym jest higienizacja zębów? Poznaj zabiegi wykonywane w ramach profesjonalnego czyszczenia zębów i sprawdź, który z nich jest dla Ciebie.

Na czym polega profesjonalne czyszczenie zębów?

Profesjonalne czyszczenie zębów u stomatologa nazywamy inaczej higienizacją zębów. Co to jest za zabieg i jakie są jego korzyści?

Higienizacja to uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. W jej ramach dentysta przeprowadza szereg zabiegów, które pozwalają usunąć gromadzącą się na zębach i dziąsłach płytkę nazębną, kamień i inne osady. Część z nich jest niemożliwa do usunięcia w domowych warunkach, dlatego okresowe wizyty u stomatologa będą konieczne.

W ramach higienizacji zębów specjalista przeprowadza:

 • skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego,

 • piaskowanie -  usuwanie przebarwień i osadów,

 • polerowanie,

 • fluoryzację, wzmacniającą szkliwo i uodparniającą zęby na tworzenie się próchnicy.

Kiedy powinno się wykonać profesjonalne czyszczenie zębów?

Profesjonalne czyszczenie zębów powinno się wykonać co najmniej raz w roku, aby utrzymać zdrowe i czyste zęby. W niektórych przypadkach, np. przy szybko rozwijającym się osadzie nazębnym, zabiegi te powinno się wykonywać częściej.

Zalecenia dotyczące częstotliwości zabiegu higienizacji zębów powinien przedstawić dentysta po ocenie stanu jamy ustnej pacjenta. Warto pamiętać, że profesjonalne czyszczenie zębów jest ważne nie tylko dla utrzymania zdrowego uzębienia, ale także dla zapobiegania powstawania chorób dziąseł i próchnicy.

Czy profesjonalne czyszczenie zębów jest bolesne?

Zabieg higienizacji zębów nie powinien powodować bólu. W przypadku dużej wrażliwości na ból lub znaczącej ilości odłożonego kamienia nazębnego pacjent może odczuwać dyskomfort. W takiej sytuacji można skorzystać z miejscowego znieczulenia.

Czy profesjonalne czyszczenie zębów jest konieczne dla każdego?

Nie, profesjonalne czyszczenie zębów nie jest konieczne dla każdego, jednak jest ono zalecane dla większości ludzi, aby utrzymać zdrowe i czyste zęby. Zabieg higienizacji usuwa osad nazębny i bakterie, z którymi regularna higiena jamy ustnej może sobie nie poradzić.

Warto jednak pamiętać, że potrzeba profesjonalnego czyszczenia zębów zależy od indywidualnego stanu zdrowia jamy ustnej i zaleceń dentysty. Osoby z niskim ryzykiem powstawania chorób zębów i dziąseł mogą potrzebować mniejszej liczby zabiegów higienizacji.

Behandlung von Zahnfleischschmerzen

Skaling zębów - co to jest?

Skaling zębów to jeden z zabiegów wchodzących w skład profesjonalnego oczyszczania zębów. Jego głównym celem jest usunięcie kamienia nazębnego zbierającego się na zębach, szczególnie w miejscach, do których trudno nam jest dotrzeć szczoteczką.

Skaling można przeprowadzić przy wykorzystaniu kilku metod, w tym:

 • ultradźwiękowej - obecnie najpopularniejsza metoda przeprowadzania skalingu, wykorzystująca ultradźwięki do rozbijania kamienia i osadu,

 • tradycyjnej - coraz rzadziej wykonywanej, wykorzystującej skaler ręczny do usuwania kamienia,

 • chemicznej - polegającej na rozpuszczaniu kamienia za pomocą roztworu perhydrolu.

Wybór konkretnej metody skalingu zębów zależy od oferty danego gabinetu dentystycznego, ale też od rozłożenia samego kamienia nazębnego.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to kolejny z etapów higienizacji, często przeprowadzany po skallingu. Co to jest piaskowanie i jak przebiega ten zabieg?

Piaskowanie zębów to proces mechanicznego czyszczenia powierzchni zębów przy pomocy strumienia powietrza i cząstek piasku. Jest to jedna z form profesjonalnego czyszczenia jamy ustnej, która usuwa kamień nazębny, osad i inne zanieczyszczenia, poprawiając tym samym wygląd i zdrowie zębów.

Piaskowanie pozwala pozbyć się nalotów tworzonych przez palenie papierosów oraz spożywanie kawy i herbaty.

Piaskowanie, poza poprawą estetyki uśmiechu, pozwala pozbyć się szkodliwych bakterii z jamy ustnej oraz ocenić ubytki próchnicowe.

Jak przebiega polerowanie zębów?

Po piaskowaniu zębów dentysta przechodzi do kolejnego etapu: polerowania. Podczas tego etapu usuwa się pozostałości osadów. Najważniejszym celem polerowania jest wygładzenie powierzchni zęba, co utrudni w osadzaniu się na niej zanieczyszczeń i powstawaniu próchnicy.

Fluoryzacja zębów - zabezpieczenie przed próchnicą

Ostatnim etapem higienizacji zębów jest fluoryzacja. Na tym etapie na powierzchnię zębów nakłada się środek z fluorem, który wzmacnia zęby i uodparnia je na bakterie powodujące próchnicę. Fluor ogranicza również nadwrażliwość zębów

Przeciwwskazania do higienizacji zębów

Mimo że higienizacja zębów to bardzo polecany zabieg, nie każdy pacjent może się mu poddać.

Profesjonalne oczyszczanie zębów nie jest zalecane:

 • w przypadku zakażenia dziąseł,

 • w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży,

 • u osób z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi,

 • w przypadku opryszczki na ustach,

 • u osób z rozrusznikiem serca.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2023 DR SMILE