Zdrowie zębów

Irygator do zębów - jaki wybrać dla zdrowego uśmiechu?

Dagmara Popielec | 24 października 2022
Irygator do zębów - jaki wybrać dla zdrowego uśmiechu?

Irygatory do zębów są niezrównane w dziedzinie higieny jamy ustnej. Te urządzenia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pod ciśnieniem są stosowane po to, aby uwolnić ciężko dostępne miejsca od osadu nazębnego oraz resztek jedzenia. Jakie jeszcze zalety posiada irygator do zębów? Jak używać irygatora i jaki model wybrać?

Irygator - co to jest?

Zanim przejdziemy do plusów i minusów tego urządzenia, dowiedzmy się, co to jest irygator.

Irygator to urządzenie wypuszczające skoncentrowany strumień wody pod wysokim ciśnieniem (najczęściej od 5 do 7 barów). Z tego powodu świetnie radzi sobie z oczyszczaniem trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy dalsze zęby, które trudno nam wyszczotkować.

Jak działa irygator do zębów?

Irygator do zębów świetnie sprawdza się w przypadku osób noszących stały aparat ortodontyczny, który uniemożliwia stosowanie nici dentystycznej, a sprzyja osadzaniu się resztek jedzenia na zębach i pomiędzy nimi. Urządzenie jest też polecane dla osób posiadających stłoczone zęby, które ułożone są na tyle ciasno, że w przestrzeniach międzyzębowych często osiadają bakterie. Irygator zaleca się też w przypadku koron, mostów czy implantów.

Irygatory do zębów – plusy i minusy

Zalety irygatorów do zębów:

 • Wspieranie zdrowia zębów przez efektywne usuwanie osadu nazębnego, takiego jak płytka nazębna

 • Zapobieganie i minimalizacja ryzyka wystąpienia próchnicy oraz innych chorób zakaźnych

 • Stosowanie irygatorów do zębów przeciw kamieniom migdałkowym – delikatne usuwanie grudek

 • Łatwe stosowanie

 • Ograniczanie/usuwanie nieprzyjemnego zapachu z ust

Wady irygatorów do zębów:

 • Irygatory do zębów nie zastępują codziennego mycia zębów

 • Skuteczność czyszczenia mocno zależy od danego urządzenia – niewystarczająco mocny strumień wody w przypadku irygatorów z dolnego przedziału cenowego

 • Ryzyko skaleczenia przy zbyt silnym ciśnieniu

 • Osoby z zapaleniami dziąseł, takimi jak parodontoza, i innymi chorobami zębów nie powinny stosować irygatorów

Irygator zamiast nici - czy to ma sens?

"Nie wolno o tym zapominać: należy zawsze stosować nić dentystyczną!" Na pewno większość z nas usłyszała to zdanie wiele razy podczas wizyt kontrolnych u stomatologa. Ale czy irygator zamiast nici to dobre rozwiązanie?

Tak jak nić dentystyczna, również i irygator do zębów jest rozsądnym rozwiązaniem w codziennej higienie jamy ustnej. Regulowany strumień wody w irygatorze zapewnia dokładne usuwanie resztek jedzenia i osadu nazębnego. Warto jednak wiedzieć, że w większości przypadków irygator nie zastąpi nici dentystycznej w 100%. Dlaczego? Okazuje się, że strumień wody, mimo że mocny i skoncentrowany, może nie doczyścić wszystkich przestrzeni. Mechaniczne doczyszczenie ich za pomocą nici jest mimo wszystko zalecane.

Czy warto więc w ogóle inwestować w irygator na zęby? Jak najbardziej. Przede wszystkim jest to zalecane osobom posiadającym wrażliwe dziąsła i wrażliwe zęby. Jak już wspomnieliśmy, irygator świetnie sprawdza się też u osób, które po prostu nie mogą stosować nici dentystycznej: nosząc stały aparat ortodontyczny lub stałą retencję.

Irygator - jak używać?

Decyzja podjęta - kupujemy irygator. Jak używać tego urządzenia?

Irygatory do zębów powinno się stosować codziennie po myciu zębów. Stosowanie irygatorów do zębów jest zalecane szczególnie wieczorem, ponieważ do tego momentu zdążyło się zebrać najwięcej płytki nazębnej, a resztki jedzenia z całego dnia najlepiej usuwa się dzięki odpowiedniemu zastosowaniu irygatora.

Aby odpowiednio stosować irygator do zębów, ważne jest, aby kierować strumień wody w stronę przestrzeni międzyzębowych i utrzymywać go wzdłuż krawędzi dziąseł. Szczególnie w przypadku osób rozpoczynających stosowanie irygatora zaleca się na początku korzystanie z urządzenia, które posiada kilka poziomów. Dzięki temu zęby i dziąsła mogą przyzwyczaić się do nacisku i pozwala to uniknąć podrażnienia.

Irygator przed czy po myciu zębów?

Jak prawidłowo używać irygatora? W jakiej kolejności podczas higieny jamy ustnej powinien być używany irygator - przed czy po myciu zębów?

Irygatora możemy użyć zarówno przed szczotkowaniem zębów, jak i na zakończenie całego procesu. Użycie irygatora przed myciem zębów pozwoli rozluźnić resztki jedzenia, które później będą łatwiejsze do usunięcia za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej. Skuteczniejsze może być jednak użycie irygatora po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów - wtedy za pomocą płynu pod ciśnieniem usuniesz trudne do wydobycia resztki pokarmów.

Jak używać irygatora krok po kroku:

 1. Napełnij zbiornik irygatora letnią lub ciepłą wodą bądź podłącz irygator do kranu - w zależności od modelu

 2. Wybierz odpowiednią końcówkę i ciśnienie wody - na początek przygody z irygatorem warto zacząć od niższego ciśnienia

 3. Przepłucz urządzenie - przed wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych skieruj dyszę irygatora nad zlew i na kilka sekund włącz wysokie ciśnienie, by przepłukać układ urządzenia

 4. Umieść dyszę irygatora w ustach i delikatnie pochyl się nad umywalką. Ustaw dyszę pod kątem 90° do linii dziąseł. Zacznij od zębów trzonowych i podążaj za linią dziąseł

 5. Kieruj wodę na linię dziąseł, zatrzymując się przy każdym zębie na ok. 2 sekundy, oczyszczając przestrzeń nad nim oraz przestrzeń międzyzębową 

 6. W ten sam sposób postępuj ze wszystkimi zębami, kierując strumień wody od wewnętrznej strony jamy ustnej

 7. Po przeprowadzonej irygacji wyłącz sprzęt, wyjmij dyszę i koniecznie wypuść pozostałą wodę. Po wypłukaniu zbiornika wytrzyj irygator.

Czyszczenie irygatora do zębów

Najlepiej jest czyścić irygatory specjalnie do tego przeznaczonymi środkami myjącymi. Domowe środki, takie jak kwasek cytrynowy i ocet, są powszechnymi rozwiązaniami stosowanymi w celu odkamieniania irygatorów i usuwania z nich zabrudzeń. Zbiornik na wodę, część doustną i przewód należy przy tym regularnie czyścić i suszyć – po każdym użyciu, aby optymalnie chronić urządzenie przed pleśnią.

Przy czyszczeniu irygatora zasadniczo należy uważać na to, aby nie stosować żadnych środków myjących zawierających substancje toksyczne lub drażniące.

Munddusche und feste Zahnspange

Irygator do zębów - jaki wybrać?

Istnieje wiele rodzajów irygatorów do zębów. Jaki wybrać, aby cieszyć się czystymi przestrzeniami międzyzębowymi i zdrowymi dziąsłami? 

Irygatory dostępne na rynku można podzielić na dwie kategorie: urządzenia stacjonarne i mobilne.

Stacjonarne irygatory do zębów

Stacjonarne irygatory do zębów połączone są z stabilną stacją pompującą poprzez przewód. Modele takie posiadają na ogół bardzo duży zbiornik na wodę i dysponują bardzo rozległymi możliwościami myjącymi dzięki wypuszczaniu silnego strumienia. 

Stacjonarne modele irygatorów do zębów są przede wszystkim bardzo wygodne, ponieważ są rozmiarów standardowej elektrycznej szczoteczki do zębów i przez to łatwo się je obsługuje. Modele stacjonarne prezentują się lepiej również pod względem czasu działania akumulatora, ponieważ dzięki podłączeniu do sieci można ich użyć w każdej chwili. Pośród stacjonarnych irygatorów do zębów pionierami są szczególnie producenci Braun (Oral-B) oraz Waterpik.

Przewodowe irygatory do zębów składają się z:

 • pojemnika na płyn

 • rączki z wymiennymi końcówkami

 • przycisku włączającego urządzenie

 • przycisków lub pokręteł zmieniających tryby

 • pokrętła regulującego ciśnienie

 • przewodu doprowadzającego wodę do rączki

 • przewodu zasilającego.

Przenośne/mobilne irygatory do zębów

Mobilne irygatory do zębów posiadają tę zaletę, że podczas stosowania nie muszą być koniecznie połączone ze stacja pompującą. Mobilne irygatory do zębów idealnie nadają się na wyjazdy i można je umieścić w dowolnym miejscu. 

W kwestii komfortu przenośne urządzenia plasują się jednak za stacjonarnymi irygatorami do zębów ze względu na ich ciężar spowodowany pełnym zbiornikiem na wodę. Oprócz tego pojemność napełnianego zbiornika na wodę wystarczy jedynie na jeden cykl mycia, przez co trzeba go ciągle uzupełniać. Tak samo jak zapas wody, pojemność akumulatora jest także ograniczona.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE