Zdrowie zębów

Jak myć zęby, by cieszyć się pięknym uśmiechem całe życie?

Dagmara Popielec | 22 kwietnia 2022
Jak myć zęby, by cieszyć się pięknym uśmiechem całe życie?

Mycie zębów to nawyk, który każdy, albo prawie każdy z nas, ma wyuczony. Od najmłodszych lat uczymy się poprawnego szczotkowania zębów i przede wszystkim systematyczności. Nie każdy jednak wie, jak prawidłowo myć zęby, by skutecznie pozbyć się wszystkich zarazków oraz jak długo i jak często to robić. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak prawidłowo szczotkować zęby!

Jak szczotkować zęby - instrukcja krok po kroku

 1. Przyłóż szczoteczkę do linii dziąseł zębów bocznych w górnej szczęce i zacznij delikatnie naciskać, okrążając główkę szczoteczki. Włosie powinno się tylko lekko zginać. Krążenie główki szczoteczki powoduje usuwanie płytki nazębnej z zębów. Włosie przenika również do przestrzeni międzyzębowych. 

 2. Następnie przesuwaj szczoteczkę do zębów ruchem wycierającym w kierunku powierzchni żującej.

 3. Powtórz tę czynność co najmniej dziesięć razy w tym samym miejscu.

 4. Następnie umieść szczoteczkę na zewnętrznych powierzchniach zębów bocznych w górnej szczęce. Podczas wykonywania tej czynności należy lekko zamknąć usta i ponownie ostrożnie wykonywać okrężne ruchy potrząsania.

 5. Powtórz ten proces od górnych zębów do zębów trzonowych.

 6. Następnie w ten sam sposób należy wyszczotkować zewnętrzne powierzchnie dolnych zębów.

 7. Teraz trzymaj główkę szczoteczki równolegle do wewnętrznej powierzchni górnych zębów i zacznij je szczotkować.

 8. Na koniec należy wyszczotkować powierzchnie żujące poziomo.

Uwaga! Pamiętaj o tym, by odczekać ze szczotkowaniem zębów od kilkunastu do kilkudziesięciu minut po zjedzeniu owoców i kwaśnych produktów. Przez obecne w nich kwasy szkliwo zębów jest rozmiękczone, przez to zbyt szybkie umycie zębów może skutkować uszkodzeniem szkliwa.

Jak długo myć zęby oraz jak często?

Mycie zębów powinno być dokładne, dlatego poświęć na nie kilka minut. Jak długo myć zęby? Zalecany przez stomatologów czas to co najmniej dwie minuty. Jeśli jednak korzystasz z manualnej szczoteczki, aby być pewnym rezultatu, możesz wydłużyć ten czas nawet do 4 minut.

Kiedy wiemy, że zęby są dokładnie wyszczotkowane? To proste - wystarczy przesunąć językiem po powierzchni zębów. Jeśli będą odpowiednio śliskie, prawdopodobnie udało nam się prawidłowo umyć zęby.

Jak często szczotkować zęby? Powinniśmy robić to co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym głównym posiłku. Nie należy jednak przesadzać! Zbyt częste mycie zębów, np. 5 lub więcej razy dziennie, wcale nie sprawi, że nasze zęby będą zdrowsze. Wręcz przeciwnie, może to prowadzić do uszkodzeń tkanek dziąseł oraz uwrażliwienia zębów na ciepło i zimno.

Dlaczego o przestrzenie międzyzębowe należy dbać tak samo dobrze jak o zęby?

Bardzo ważne jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych co najmniej raz dziennie. Często w przestrzeniach międzyzębowych znajduje się uporczywa płytka nazębna, do której nie można dotrzeć szczoteczką. Jeśli nie są one czyszczone, mogą w nich utknąć cząstki jedzenia i szybko namnożyć się bakterie. Może to prowadzić do krwawienia dziąseł, nieświeżego oddechu i próchnicy zębów. 

Jedynym sposobem czyszczenia przestrzeni między zębami jest stosowanie nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Pozwoli to dotrzeć do każdego ukrytego zakamarka zębów i usunąć płytkę nazębną oraz resztki pokarmu. 

Jak nitkować zęby? Nitkę dentystyczną należy stosować delikatnie, aby nie uszkodzić dziąseł. Oderwij około 40 cm nitki, jej krawędzie owiń między palce wskazujące i kciuki, a następnie napnij niewielki odcinek nici. Delikatnie, kołyszącym ruchem wsuń nić między zęby i przesuń ją delikatnie po krawędzi zęba. Następnie delikatnie wysuń nić i postępuj tak samo z kolejnymi czystymi odcinkami nici, czyszcząc wszystkie przestrzenie międzyzębowe.

Ponadto wieczorem możesz stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zabijają zarazki w jamie ustnej i między zębami.

Mycie zębów przed czy po śniadaniu?

Standardowo mówi się o myciu zębów po każdym głównym posiłku. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że śniadanie jest wyjątkiem od tej reguły i tak naprawdę powinno się szczotkować zęby jeszcze przed pierwszym posiłkiem. Jak to ostatecznie jest: mycie zębów przed czy po śniadaniu?

W trakcie snu w jamie ustnej spada wydzielanie śliny, a wzrasta poziom flory bakteryjnej. Umycie zębów jeszcze przed pierwszym posiłkiem może być więc dobrym pomysłem: pozwoli usunąć nagromadzone w nocy bakterie oraz zabezpieczyć szkliwo przed spadającym pH. 

Mycie zębów po śniadaniu jest jednak nadal zalecane. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko bakterii, ale też nagromadzonych resztek jedzenia. 

Wybór szczoteczki do zębów: manualna, elektryczna czy soniczna?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zaleca się wymianę szczoteczki do zębów lub główki szczoteczki w regularnych odstępach od 2 do 3 miesięcy.

Teraz możesz poznać różnice między poszczególnymi typami szczoteczek do zębów.

Manualna szczoteczka do zębów

Jaką szczoteczkę manualną wybrać? Zaleca się stosowanie szczoteczek do zębów o miękkiej lub średniej twardości i krótkiej główce. Przy użyciu szczoteczki manualnej można wywierać indywidualny nacisk na dziąsła i zęby, ale należy uważać, aby nie szczotkować zębów ze zbyt dużą siłą. Pamiętaj też, aby zawsze czyścić całą powierzchnię zębów.

Manualna szczoteczka do zębów

Elektryczna szczoteczka do zębów

Szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną jest szczególnie delikatne dla szkliwa i dziąseł - jest to wyjątkowo korzystne w przypadku zębów wrażliwych. Automatyczny ruch obrotowy jest bardzo wygodną metodą czyszczenia, która jednocześnie dokładnie czyści jamę ustną.

Elektryczna szczoteczka do zębów składa się z uchwytu, do którego przymocowana jest główka szczoteczki, oraz z ładowarki. Bateria wbudowana w końcówkę napędza silnik elektryczny, który generuje ruchy szczoteczki.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? To bardzo proste. Nałóż pastę na szczoteczkę i delikatnie ją namocz. Następnie przyłóż główkę szczoteczki do zęba pod kątem 45°, czyli tak jak szczoteczkę manualną. Włącz szczoteczkę i poruszaj ją kolejno po zębach. 

Jak myć zęby elektryczną szczoteczką do zębów?

Soniczna szczoteczka do zębów

Główka szczoteczki sonicznej wygodniej przesuwa się po zębach, ponieważ częstotliwość pracy szczoteczki sonicznej jest bardzo wysoka. Posiada różne tryby czyszczenia i poziomy intensywności, dzięki czemu nawet osoby o wrażliwych dziąsłach będą z przyjemnością używać szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna ma wbudowany akumulator, który - w zależności od modelu - wykonuje do 62 000 drgań na minutę. Szczoteczka do zębów osiąga tak wysoką częstotliwość dzięki zastosowaniu przetwornika dźwięku zamiast silnika elektrycznego. Wytworzone drgania są przenoszone na głowicę szczotki. Niektóre szczoteczki soniczne posiadają funkcję głębokiego czyszczenia oraz funkcję polerowania, która pozwala usuwać przebarwienia z zębów.

Chroń swoje zęby przed próchnicą dzięki paście

Nie tylko to, jak myjemy zęby, ale też jakiej pasty używamy, ma ostateczny wpływ na zdrowie zębów. Jaka pasta będzie najlepsza?

Pasta do zębów z fluorem pozwala optymalnie dbać o zęby i jednocześnie zapobiegać próchnicy. Fluor, który dociera do zębów za pośrednictwem pasty, tworzy wokół nich ochronną warstwę fluorku wapnia. Neutralizuje to mikroorganizmy i kwasy, które dostają się do zębów w wyniku spożywania pokarmów, a minerały zawarte w szkliwie zębów pozostają nienaruszone.

Jednak pasta do zębów bez fluoru również głęboko czyści zęby i jednocześnie utwardza szkliwo. Stosując produkty bez fluoru, można jednak zmniejszyć (niewielkie) ryzyko przedawkowania fluoru.

Jaka pasta do zębów jest najlepsza?

Jak prawidłowo dbać o wrażliwe dziąsła

Jeśli masz wrażliwe dziąsła, które łatwo krwawią lub puchną, powinieneś używać szczoteczki sonicznej z miękkim włosiem. Spowoduje to odpowiedni nacisk na dziąsła, dzięki czemu będą one wypielęgnowane delikatnie, ale dokładnie. Ponadto należy codziennie używać szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni między zębami. Jeśli masz zapalenie dziąseł, możesz użyć płynu do płukania jamy ustnej, aby przyspieszyć odnowę i regenerację tkanek.

Prawidłowe szczotkowanie zębów u osoby palącej

Osoby palące powinny używać miękkiej szczoteczki do zębów, aby chronić dziąsła, które są podrażnione przez tytoń. Należy również używać pasty do zębów z fluorem. Idealna jest zawartość fluorków od 1000 do 1500 ppm. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i sprawia, że zęby są bardziej odporne na ataki bakterii i kwasów. Ponownie, szczególnie ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. Można również stosować płyny do płukania jamy ustnej zawierające składniki hamujące rozwój bakterii, takie jak chlorheksydyna. Zapobiega stanom zapalnym i neutralizuje nieświeży oddech. Jednakże chlorheksydyna może przebarwiać zęby.

Na co należy uważać podczas mycia zębów z aparatem ortodontycznym?

Jeśli nosisz aparat ortodontyczny, powinieneś zwrócić uwagę na kilka rzeczy podczas mycia zębów. Szczególnie ważna jest szczoteczka do zębów. Należy szczotkować zęby miękką lub średnio twardą szczoteczką z włosiem nylonowym i wymieniać ją co około dwa miesiące. Manualna szczoteczka do zębów powinna być wyposażona w specjalne orto-szczoteczki lub mieć krótką główkę, ponieważ ułatwia to szczotkowanie trudno dostępnych miejsc.

Jeśli wolisz myć zęby szczoteczką elektryczną, powinieneś używać specjalnych nasadek do szczoteczek przeznaczonych dla pacjentów ortodontycznych. Mniejsza główka szczoteczki ma krótsze, twardsze włosie na środku i dłuższe, bardziej miękkie na brzegach. Ponadto należy upewnić się, że elektryczna szczoteczka do zębów nie tylko wibruje, ale także się obraca. Pasta do zębów, której używasz, powinna zawierać około 1500 ppm fluoru, który utwardza szkliwo. Raz lub dwa razy w tygodniu należy również stosować żel z fluorem.

Jak myć nakładki ortodontyczne clear aligner?

Aparaty wyjmowane, takie jak tzw. clear aligner, czyli nakładki ortodontyczne, mają tę zaletę, że można je zdejmować do czyszczenia i można myć zęby jak zwykle. Niewidoczny aparat ortodontyczny można również czyścić za pomocą szczoteczki manualnej i odrobiny pasty do zębów.

Istnieją jednak inne wskazówki i porady dotyczące właściwej pielęgnacji i czyszczenia nakładek ortodontycznych, które przeciwdziałają przebarwieniom.

Jak czyścić alignery?

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE