Zdrowie zębów

Jaka szczoteczka do zębów to najlepszy wybór? Sprawdź!

Dagmara Popielec | 20 września 2022
Jaka szczoteczka do zębów to najlepszy wybór? Sprawdź!

To, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, raczej nie zaprząta naszej głowy zbyt często. Jednak ta z pozoru banalna decyzja może zaważyć na zdrowiu naszych zębów. Warto więc poświęcić chwilę i poznać różnice między poszczególnymi rodzajami szczoteczek do zębów.

Szczoteczka do zębów - jaka najlepsza?

Zanim przyjrzymy się różnym rodzajom szczoteczek, przejdźmy przez elementy, na które zawsze warto zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę do zębów.

Wielkość szczoteczki

Proste, ale nie każdy wie, jak ważna to cecha. Wielkość szczoteczki do zębów odgrywa dużą rolę nie tylko w jej poręczności, ale też w skuteczności jej działania. Przyjmuje się, że główka szczoteczki powinna obejmować 3 przylegające do siebie zęby, a jej długość nie powinna przekraczać 30 mm w przypadku osób dorosłych.

Twardość włosia

Jaka szczoteczka do zębów: miękka czy twarda? Wszystko zależy od zdrowia Twoich zębów i dziąseł. Jeśli masz problem z krwawieniem dziąseł lub nadwrażliwością zębów, polecamy szczoteczki miękkie, które nie podrażnią delikatnych dziąseł. 

Jeśli nie masz problemów z dziąsłami i nadwrażliwością, uniwersalną twardością włosia jest włosie średnie, które zapewnia dokładne czyszczenie zębów, a jednocześnie nie naraża dziąseł na podrażnienia, tak jak włosie twarde.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać: manualną, elektryczną, a może soniczną?

Szczoteczka manualna

Znana wszystkim szczoteczka manualna ma sporo zalet. Przede wszystkim: cena. Klasyczna szczoteczka kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, jest to więc o wiele mniejszy wydatek w porównaniu do modeli sonicznych i elektrycznych.

Szczoteczka manualna nie jest jednak pozbawiona wad. Używając jej, musimy zastosować odpowiednią technikę szczotkowania, by dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i dokładnie pozbyć się wszystkich resztek pokarmu. Według dentystów większość z nas nie opanowała dobrze właściwej techniki i stosuje głównie poziome ruchy szorowania, które nie tylko nieskutecznie usuwają bakterie, ale też może prowadzić do odsłaniania szyjek zębowych!

Szczoteczka elektryczna

Podczas gdy szczoteczka manualna wymaga od nas wykonywania ruchów nadgarstkiem, modele manualne nas w tym wyręczają. Szczoteczka elektryczna w ciągu minuty jest w stanie wykonać do 40 tys. ruchów, więc nieporównywalnie więcej do modeli manualnych.

Na rynku znajdziemy szczoteczki elektryczne obrotowe, wykonujące ruchy rotacyjno-oscylacyjne, czyli poruszające się na boki. Inny rodzaj to modele obrotowo-pulsacyjne, które dociskają główkę szczoteczki do zębów, czyszcząc je jeszcze dokładniej.

Toothbrush and toothpaste

Szczoteczka soniczna 

Jeśli nadal nie wiesz, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, być może zainteresuje Cię jeden z modeli sonicznych. Ta najnowsza generacja szczoteczek wykonuje dziesiątki tysięcy ruchów na minutę, łącząc dwa kierunki: wymiatający i pulsacyjny. Wibracje, w jakie wprowadzana jest główka wytwarzają fale dźwiękowe, powodują, że połączenie śliny i pasty tworzy mikrobąbelki. Te docierają do przestrzeni międzyzębowych, z czym nie może poradzić sobie ani szczoteczka manualna, ani elektryczna.

Podsumowanie: szczoteczka do zębów - jaka najlepsza?

To, jaka szczoteczka do zębów jest najlepsza, to indywidualny wybór. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, wybierzmy szczoteczkę manualną. Wcale nie ustępuje ona skutecznością innym modelom, ale musimy pamiętać, by zastosować odpowiednią technikę szczotkowania.

Modele elektryczne i soniczne wykonują o wiele więcej obrotów na minutę, dzięki czemu szybciej i skuteczniej pozbywamy się narastającej płytki nazębnej. Minusem jest w tym przypadku cena i konieczność ładowania szczoteczki lub wymiany jej baterii.

Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów to nasza obrona przed gromadzonymi w jamie ustnej bakteriami. Jednak po pewnym czasie włókna zużywają się i nie są już tak efektywne, jak wcześniej. Dodatkowo, jeśli przechodzimy infekcję, bakterie i wirusy osiadają na główce szczoteczki, powodując przenoszenie się choroby. Dlatego to tak ważne, żeby po przejściu choroby (również, gdy dotyczy ona domowników) niezwłocznie wymienić szczoteczkę.

Nawet, jeśli cieszymy się zdrowiem, szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 3 do 6 miesięcy. Stara szczoteczka staje się siedliskiem osadów, bakterii i grzybów.

CURAPROX Zahnbürsten

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE