Zdrowie zębów

Jak usunąć kamień nazębny i nie dopuścić do jego powstawania

Dagmara Popielec | 26 października 2022
Jak usunąć kamień nazębny i nie dopuścić do jego powstawania

Niewystarczająca higiena jamy ustnej może prowadzić do wielu konsekwencji, w tym próchnicy czy powstawania kamienia nazębnego. Ten ostatni nadbudowuje się na zębach i musi być usuwany w gabinecie dentystycznym. Mamy jednak dobrą wiadomość - możesz zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego!

Dowiedz się, co to jest kamień nazębny, jakie są przyczyny jego powstawania oraz jak usunąć kamień nazębny.

Co to jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna zlokalizowana w okolicy dziąsła. Składa się on z resztek nieusuniętego pokarmu, bakterii, białka i soli mineralnych. Kolor kamienia nazębnego jest początkowo biało-żółtawy, a z czasem może stać się brązowy. U palaczy miękka płytka nazębna może nawet zmienić kolor na czarny.

Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny. Co ważniejsze, prowadzi on do zapalenia dziąseł i paradontozy.

Kamień nazębny - przyczyny powstawania

Jak powstaje kamień nazębny? Przyczyna to w dużym skrócie niewłaściwa higiena jamy ustnej. A jak dokładnie tworzy się kamień?

Powstawanie kamienia nazębnego krok po kroku

Jama ustna każdego z nas to dom dla bakterii żywiących się resztkami pokarmów, których nie udaje nam się usunąć podczas regularnej higieny. Jeśli nie szczotkujemy zębów co najmniej dwa razy dziennie, robimy to niedokładnie, a dodatkowo nie używamy nici dentystycznej - to recepta na namnażanie się bakterii.

Początkowo wchodzą one w skład płytki nazębnej. Jest to spoista masa o biało-żółtawej barwie. Nie można jej usunąć płukaniem, a jedynie mechanicznie przez szczotkowanie i nitkowanie.

Jeśli płytka nazębna nie zostanie w porę usunięta, ulega ona mineralizacji przeradza się właśnie w kamień nazębny możliwy do usunięcia tylko w gabinecie stomatologicznym.

Podsumowując, przyczyny powstawania kamienia nazębnego to:

 • zbyt rzadkie lub niedokładne szczotkowanie,

 • nieczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą irygatora lub/i nici dentystycznej,

 • zbyt rzadkie wizyty kontrolne u dentysty,

 • palenie papierosów,

 • spożywanie dużych ilości alkoholu,

 • dieta bogata w węglowodany.

dental-3599734 1920 (1) - Zahnstein

Jak usunąć kamień nazębny - czy domowe sposoby działają?

Warto wiedzieć, że kamień nazębny jest na tyle mocno przytwierdzony do płytki zęba, że samodzielnie nie jesteśmy w stanie go usunąć. W takim razie jak usunąć kamień nazębny? Konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Dentysta ma do zaoferowania kilka rodzajów zabiegów, które pozwolą pozbyć się uporczywego kamienia nazębnego.

Najczęstszą metodą radzenia sobie z tym problemem jest skaling, wykorzystujący ultradźwięki do rozbijania nalotu. Do wyboru mamy:

 • skaling naddziąsłowy - zazwyczaj wykorzystujący ultradźwięki; zabieg oczyszcza korony zębów z kamienia. Ultradźwięki razem z wodą rozbijają kamień i powodują, że odczepia się on od powierzchni zębów,

 • skaling poddziąsłowy - polega na usuwaniu kamienia zlokalizowanego poniżej linii dziąsła. Do skalingu poddziąsłowego wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy oraz specjalne narzędzia ręczne (kirety).

Należy pamiętać, że u kobiet w ciąży, pacjentów z rozrusznikiem serca i po przebytym urazie oka z odklejeniem się siatkówki nie można wykonywać skalingu ultradźwiękowego i zalecane jest usunięcie kamienia metoda tradycyjną, za pomocą specjalnych instrumentów ręcznych.

Domowe sposoby na kamień nazębny

Chociaż w internecie można natknąć się na wiele domowych sposobów na kamień nazębny, to jedynym i właściwym sposobem pozbycie się kamienia jest jego usunięcie w gabinecie stomatologicznym poprzez dentystę lub higienistkę stomatologiczną.

W zasadzie usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami opiera się głównie na niedopuszczeniu do jego powstawania. Domowe sposoby na kamień nazębny powinny ograniczać się do dokładnej higieny jamy ustnej.

Czy irygator usuwa kamień nazębny?

Irygator, czyli urządzenie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych pod ciśnieniem, to świetny sposób na udoskonalenie swojej rutyny dbania o jamę ustną. Irygator pozwala na usunięcie resztek pokarmów tkwiących w przestrzeniach międzyzębowych czy w dalszych zębach, do których trudno jest nam dotrzeć przy pomocy szczoteczki i nici dentystycznej.

Stosowanie irygatora może zdecydowanie pomóc w prawidłowym oczyszczeniu jamy ustnej, a tym samym - zapobiec osadzaniu się kamienia. Nie zastąpi to jednak samego szczotkowania zębów.

Sposoby na kamień nazębny, czyli jak zapobiegać powstawaniu kamienia

Wiemy już, jak usunąć kamień nazębny - nie jest to proste, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Zebraliśmy najważniejsze sposoby na kamień nazębny - sprawdź, co robić, by nie dopuszczać do jego powstawania.

Aby zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego:

 • Dokładnie szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie - jeśli szczoteczka manualna nie jest dla Ciebie wystarczająca, sięgnij po model elektryczny lub soniczny,

 • Używaj nici dentystycznej co najmniej raz dziennie, możesz wspomóc się też irygatorem,

 • Pamiętaj o wizytach kontrolnych u dentysty 1-2 razy do roku, na których zostanie usunięty kamień nazębny,

 • Ogranicz węglowodany, cukier i nabiał - mogą zagęszczać ślinę i przyspieszać osadzanie się kamienia.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE