Zdrowie zębów

Co to jest kieszonka dziąsłowa i jak ją leczyć?

Dagmara Popielec | 14 listopada 2022
Co to jest kieszonka dziąsłowa i jak ją leczyć?

Zdrowe dziąsła przylegają do szyjek zębów. W momencie, gdy dziąsła ulegną zapaleniu i cofną się o ponad 2 milimetry, mówimy o kieszonkach dziąsłowych. Jeśli kieszonki dziąsłowe nie są leczone, pogłębiają się i może dojść do zapalenia przyzębia. Przeczytaj, jak dochodzi do zapalenia kieszonki dziąsłowej i jak do tego nie dopuścić.

Co to jest kieszonka dziąsłowa?

W okolicy szyjki zęba możemy zlokalizować szczelinę, której głębokość u zdrowej osoby nie przekracza 2-3 mm. W przypadku większego rozmiaru możemy mówić o zmianach chorobowych, wymagających pomocy specjalisty.

Jak tworzą się kieszonki dziąsłowe?

Zbyt duża szczelina wskazuje na stan zapalny, przerost dziąseł lub utratę przyczepu łącznotkankowego.

Jak w takim razie powstaje kieszonka dziąsłowa? Najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, co w konwekwencji może prowadzić do pogorszenia stanu dziąseł. Dodatkowymi czynnikami mogą być również palenie tytoniu oraz dieta zbyt bogata w węglowodany. 

Kieszonka dziąsłowa ma też duże powiązanie z kamieniem nazębnym. Zbyt duży osad, a następnie kamień nazębny, osadza się nie tylko na samych zębach, ale też gromadzi w rowku dziąsłowym. W ten sposób kieszonka dziąsłowa się pogłębia, przez co pacjent ma coraz mniejsze możliwości poprawnego dbania o higienę jamy ustnej w jej obrębie.

Objawy zapalenia kieszonek dziąseł

Najczęstszym objawem kieszonek dziąsłowych jest zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Zęby są wrażliwe na gorące i zimne napoje, potrawy i desery. Zęby i dziąsła są bardzo wrażliwe podczas szczotkowania, mogą boleć, a nawet krwawić. Osoby dotknięte chorobą skarżą się na silny i nieprzyjemny zapach z ust, nawet przy właściwej higienie jamy ustnej.

Inne objawy mogą obejmować rozchwianie zębów lub poważne nagromadzenie kamienia nazębnego. Przy zapaleniu może dojść do powstania przetok, po których na dziąśle tworzy się ropa. Pulsowanie stanu zapalnego może również powodować bóle głowy.

Spuchnięte węzły chłonne mogą być oznaką stanu zapalnego. Stomatolog może stwierdzić, czy powstały kieszonki dziąsłowe i jak bardzo są one zaawansowane.

Kieszonki dziąsłowe z powodu zębów mądrości

Jeśli zęby mądrości nie do końca się przebiły, wówczas często dochodzi do zapalenia kieszonek dziąsłowych. Powodem tego jest gromadzenie się resztek pokarmowych w kieszonkach dziąsłowych, co powoduje rozwój bakterii. Powstały w ten sposób stan zapalny atakuje zarówno ząb mądrości, jak i otaczające go dziąsła.

Aby złagodzić ból, można schłodzić dotknięty obszar lub użyć kremu odczulającego. Zapalenie nie zagoi się jednak dopóki ząb nie zostanie usunięty, a kieszonka dziąsłowa nie zostanie wyleczona.

Kieszonki dziąsłowe przy protezach

Jeśli zapalenie rozwinie się głęboko w koronce, mostku lub implancie, powstają kieszonki dziąsłowe. Aby zapobiec poluzowaniu się i wypadnięciu protezy, należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Kieszonka dziąsłowa - inne przyczyny powstawania

Najczęstszą przyczyną powstawania kieszonek dziąsłowych jest zaawansowana choroba przyzębia. Stan zapalny atakuje dziąsła, tkanki i kości, tak że zęby nie mają już pewnego oparcia.

Jeśli nić nie jest używana prawidłowo i wywiera zbyt duży nacisk, przestrzenie między zębami mogą zostać uszkodzone. Otwarte obszary są bardziej podatne na stany zapalne, a tym samym na tworzenie się kieszonek dziąsłowych.

Istotna jest też sama technika szczotkowania zębów. Nadmierny nacisk szczoteczki na zęby i dziąsła może je podrażniać i powodować drobne urazy linii dziąseł. W konsekwencji prowadzi to do stanów zapalnych i w końcu do recesji dziąseł.

Jeśli zgrzytasz zębami, nie tylko obciążasz powierzchnie zębów i szkliwo, ale także dziąsła. Podrażnione dziąsła mogą się cofać również z tego powodu.

Zmiany hormonalne, takie jak w okresie dojrzewania lub ciąży, mogą być między innymi przyczyną powstawania kieszonek dziąsłowych. Dziąsła stają się uwrażliwione i bardziej podatne na stany zapalne.

Jak zapobiec powstaniu kieszonki dziąsłowej?

Aby uniknąć tworzenia się kieszonek dziąsłowych, należy przestrzegać dokładnej higieny jamy ustnej.

Co to znaczy? Myj zęby dwa razy dziennie pastą do zębów zawierającą fluor i czyść przestrzenie między zębami nicią dentystyczną lub szczoteczkami międzyzębowymi.

Ponieważ na języku osadza się wiele bakterii, należy usunąć powłokę za pomocą skrobaczki do języka lub szczoteczki do języka. Następnie możesz przepłukać usta płyn do płukania zawierającym chlorheksydynę.

Pamiętaj także o regularnym odwiedzaniu dentysty i wykonywaniu profesjonalnego oczyszczenia zębów raz lub dwa razy do roku.

Gummy Smile Zahnfleischlächeln Zahnfleischkorrektur

Kieszonka dziąsłowa - jak leczyć?

Jeśli zauważasz u siebie objawy kieszonki dziąsłowej, jak najszybciej zgłoś się do swojego stomatologa. Szybkie działanie pozwoli ograniczyć przykre objawy i pomoże Ci przywrócić komfort.

Podczas leczenia kieszonek dziąsłowych oczyszczane są powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe oraz usuwane są bakterie. W przypadku zaawansowanych recesji dziąseł, np. w przypadku paradontozy, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dziąsło jest delikatnie rozluźnione od zęba, dzięki czemu płytka nazębna, bakterie i zmienione chorobowo tkanki mogą zostać usunięte z kieszonek dziąsłowych.

Po zabiegu stosuje się preparaty antybakteryjne, dezynfekujące na bazie chlorheksydyny. Koszt leczenia różni się w zależności od stopnia zaawansowania i waha się od około 700 do 2500 zł. 

Po zakończeniu leczenia należy wykonywać regularne wizyty kontrolne i dokładnie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe i dziąsła. Połączenie leczenia z dokładną higieną jamy ustnej prowadzi do wyeliminowania objawów, takich jak nieświeży oddech.

Wypełnianie kieszonek dziąsłowych

Kieszonki dziąsłowe są często wypełniane za pomocą przeszczepu, dzięki czemu wrażliwe na ból szyjki zębów nie są już odsłonięte. Wykorzystuje się tu tkankę własną organizmu, która w krótkim czasie zrasta się z cofniętym dziąsłem.

W zależności od wysiłku i techniki leczenia, koszty wahają się od 200 do 250 zł na obszar dentystyczny.

Leczenie laserowe

Podczas zabiegu laserowego dziąsło nie jest rozcinane. Kieszonki dziąsłowe i powierzchnie korzeni zębów są dokładnie oczyszczane, a tkanki zapalne usuwane.

Po leczeniu należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i zębów oraz regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.

Zaleca się również kwartalne sesje profilaktyczne z profesjonalnym czyszczeniem zębów.

Koszty zabiegu laserowego są indywidualne i zależą od ilości leczonych kieszonek dziąsłowych, jak również od ich rozległości. 

Lek na kieszonki dziąsłowe

Czy wizyta u stomatologa jest konieczna w każdym przypadku? Jeśli niepokoją Cię objawy kieszonki dziąsłowej, zawsze zalecamy odwiedzenie gabinetu. Jeśli recesja dziąseł nie jest jeszcze nasilona, można zastosować lek na kieszonki dziąsłowe w formie kremu lub żelu do pielęgnacji dziąseł. Wzmacniają one dziąsła i mają działanie antybakteryjne.

Można też stosować Chlorhexamed, który znajduje się m.in. w płukankach i żelach do ust. Zwalcza bakteryjne stany zapalne i jest stosowany w chirurgii przyzębia po zabiegach w jamie ustnej.

Jeśli zapalenie występuje wielokrotnie w kieszonkach dziąsłowych, lekarz może zazwyczaj wstrzyknąć antybiotyki do kieszonek lub przepisać antybiotyki w formie tabletek.

Alternatywne metody leczenia kieszonek dziąsłowych

Możesz leczyć cofające się dziąsła naturalnie i złagodzić ból za pomocą następujących leków homeopatycznych i środków domowych:

 • Aloe vera: działanie antybakteryjne, zmniejsza głębokość kieszonek dziąsłowych

 • Olejek goździkowy: środek przeciwbólowy

 • Olejek z drzewa herbacianego: antyseptyczny, przeciwzapalny

 • Preparaty z kurkumy, szałwii, tymianku, zielonej herbaty, rumianku: przeciwzapalne

 • Roztwory soli, korzeń łopianu: zatrzymuje rozwój bakterii

 • Olej kokosowy: dba o błonę śluzową jamy ustnej

 • Witamina C: wzmacnia dziąsła

 • Witamina D: wzmacnia układ odpornościowy

 • Preparaty kwiatowe Bacha (globulki, krem, żel, spray, pastylki do ssania): wspomagają gojenie

Jak czyścić kieszonki dziąsłowe w domu

Należy codziennie czyścić zęby, dziąsła i kieszonki dziąsłowe.

Do tego celu nadają się nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe. Podczas czyszczenia dopasowują się do kieszonek dziąsłowych i skutecznie je oczyszczają.

Używając szczoteczek międzyzębowych, upewnij się, że używasz kilku szczoteczek o różnych rozmiarach, aby wyczyścić każdą kieszonkę dziąsłową z osobna.

Nie zaleca się stosowania patyczków do nici dentystycznych, ponieważ nie są one tak skuteczne w docieraniu do korzeni zębów, a ryzyko uszkodzenia dziąseł jest znacznie wyższe.

Innym sposobem na dokładne oczyszczenie zarówno przestrzeni między zębami, jak i kieszonek dziąsłowych, jest stosowanie irygatorów doustnych. 

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE