Zdrowie zębów

Tajemnice zdrowego uśmiechu: od czego zależy kolor zębów?

Dagmara Popielec | 03 sierpnia 2023
Tajemnice zdrowego uśmiechu: od czego zależy kolor zębów?

Kolor zębów to obecnie jeden z elementów uśmiechu, na który zwracamy uwagę najbardziej. Białe, równe zęby potrafią dodać pewności siebie. Z drugiej strony, posiadacze żółtych zębów nieraz uchodzą za osoby niedbające o higienę jamy ustnej. 

Czy słusznie? Przekonaj się, czy kolor zębów świadczy o zdrowiu zębów, co wpływa na barwę Twojego uśmiechu oraz czy domowe wybielanie jest bezpieczne i skuteczne.

Jaki jest naturalny kolor zębów?

Czy istnieje idealny kolor, jaki powinny posiadać zdrowe zęby? Tak naprawdę nie ma “kanonu piękna” barwy zębów. Ich kolor zależy od wielu czynników, a każdy z nas rodzi się już z kolorem, na który tylko w pewnym stopniu może wpłynąć.

Co wpływa na kolor zębów?

Co ważne, część osób naturalnie posiada bardziej żółte zęby niż inni. Nie oznacza to bynajmniej, że są one mniej zdrowe. Po pierwsze, na kolor zębów wpływa kolor zębiny i grubość szkliwa, które je otacza. 

Cienkie szkliwo oznacza, że bardziej przepuszcza ono naturalny kolor zębiny. Jeśli ten jest intensywnie żółty, nasze zęby również przyjmą taką barwę.

Oprócz tego naturalny kolor zębów zmienia się pod wpływem naszego stylu życia.

Co warto wiedzieć?

 • Zęby mogą żółknąć pod wpływem konkretnej diety: kawy, herbaty, wina, papierosów.

 • Na żółtą barwę zębów wpływa też przyjmowanie niektórych leków, w tym tetracykliny, leków antyhistaminowych oraz niektórych leków na nadciśnienie.

 • Zęby zmieniają także swój kolor pod wpływem nieprawidłowej higieny - niedokładne lub zbyt rzadkie szczotkowanie prowadzi do osadzania się płytki bakteryjnej, która przyciemnia zęby.

Żółte zęby - przyczyny

Jeśli nie urodziliśmy się z naturalnie żółtymi zębami, do przyczyn ich przyciemnienia możemy zaliczyć:

 • dietę zbyt bogatą w barwiące napoje: kawę, herbatę, czerwone wino,

 • dietę bogatą w pokarmy z dużą ilością barwnika, takie jak wino czy jagody,

 • palenie tytoniu,

 • przyjmowanie niektórych leków,

 • niedokładne lub rzadkie szczotkowanie zębów,

 • wiek - z wiekiem nasze zęby naturalnie stają się ciemniejsze.

Jeśli więc posiadasz żółte zęby mimo mycia, przede wszystkim zwróć uwagę na swoją dietę oraz stosowane leki.

Jak sprawdzić kolor zębów?

Martwisz się swoim kolorem zębów i zastanawiasz się nad ich wybielaniem? Jeśli wyeliminowaliśmy już dietę przyczyniającą się do powstawania nieestetycznego uśmiechu, warto określić naszą barwę zębów. Pomoże w tym skala koloru zębów.

To mit, że wiele osób może pochwalić się naturalnie śnieżnobiałym uśmiechem. W Polsce, jak i w większości Europy, naturalnie spotyka się częściej różne odcienie żółci.

Do określenia dokładnego koloru zębów używa się uniwersalnej skali Vita. Zawiera ona 16 modeli zębów, podzielonych na 4 kategorie barw:

 • A - barwa brązowo-czerwona,

 • B - barwa czerwono-żółta,

 • C - barwa szara,

 • D - barwa czerwono-szara.

Do konkretnej litery dodajemy cyfrę od 1 do 4, gdzie 1 jest najjaśniejszym odcieniem w danej części skali. Śnieżnobiałe zęby, jakimi mogą pochwalić się celebryci, określamy kolorem B1. B1, nie dość, że naturalnie występuje rzadko, to nie zawsze da się osiągnąć nawet profesjonalnym wybielaniem. Często nasza naturalna barwa zębów pozwoli na ich zdrowe wybielenie tylko w pewnym stopniu.

teeth whitening treatment

Przebarwienia zębów: przyczyny i

Oprócz żółtego koloru zębów, czasem mierzymy się z nieestetycznymi przebarwieniami. Jak powstają i czy można im zapobiegać?

Popularną przyczyną powstawania przebarwień na zębach jest palenie tytoniu. Palacze rzadko mogą pochwalić się białymi zębami. Wynika to z działania substancji smolistych pozostających w jamie ustnej po paleniu i osadzających się na zębach oraz na wypełnieniach.

Również sama dieta może wpłynąć na powstawanie nieestetycznych przebarwień. Wpływ na kolor zębów ma również picie dużych ilości kawy i herbaty, czerwonego wina oraz kolorowych napojów. Na przebarwienia wpływ mogą mieć również pojawiające się często w diecie owoce jagodowe oraz słodycze.

Higiena a kolor zębów

Na kolor zębów, a także powstające przebarwienia, wpływ ma również sama higiena jamy ustnej. Niedokładne szczotkowanie prowadzi do odkładania się na powierzchni zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych osadu, który z czasem przeradza się w kamień nazębny. Jest on niemożliwy do usunięcia w domowych warunkach. Jeśli zauważysz u siebie twarde, nieestetyczne przebarwienia, udaj się do swojego stomatologa.

Wybielanie zębów: metody na promienny uśmiech

Żółte zęby często odejmują pewności siebie, dlatego wiele osób decyduje się na ich wybielenie. Chociaż na rynku znajdziemy już wiele metod na wybielanie zębów, nie wszystkie z nich są rekomendowane przez specjalistów. Do bezpiecznych metod wybielania zaliczamy:

 • wybielanie nakładkowe - dentysta wykonuje nakładki, które pacjent wypełnia żelem w domu, stosując się do zaleceń lekarza,

 • wybielanie laserowe - wykonywane w gabinecie stomatologicznym z wykorzystaniem nadtlenku wodoru,

 • wybielanie z użyciem lamp - zabieg również wykonywany w gabinecie dentystycznym, wykorzystujący światło lampy, które aktywuje nadtlenek wodoru.

 • pasty wybielające - stosowane w domu, mogą pomóc pozbyć się delikatnych przebarwień.

type: embedded-entry-inline id: 5qCokle9gWnk9Xty7PdBbO

Jaki kolor zębów wybrać, jeśli decydujemy się na ich wybielanie? Jaki jest najjaśniejszy kolor zębów? W skali VITA są to barwy z grub b i c.

Jednak nie zawsze można, a także warto decydować się na najjaśniejszy kolor. Zbyt mocne rozjaśnienie może spowodować nadwrażliwość zębów, a zbyt jasny kolor nie wyglądać naturalnie chociażby z naszym odcieniem skóry. Warto zdać się na radę stomatologa, zarówno jeśli chodzi o dobór koloru zębów, jak i metodę ich wybielania.

Najnowsze artykuły na blogu