Zdrowie zębów

Plastyka dziąseł dla idealnego uśmiechu

Dagmara Popielec | 28 marca 2023
Plastyka dziąseł dla idealnego uśmiechu

Piękny uśmiech tworzą przede wszystkim proste i białe zęby. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że na wygląd uśmiechu mocno wpływają również nasze… dziąsła. Zdarza się, że dziąsła za bardzo nachodzą na powierzchnię zęba, powodując nieestetyczny uśmiech. Na szczęście jest na to sposób: plastyka dziąseł. 

Co to jest plastyka dziąseł?

Plastyka dziąseł (nazywana też korektą dziąseł) to zabieg chirurgiczny na dziąsłach. Wady rozwojowe, takie jak odsłonięte szyjki zębów, przerośnięte lub nierówne dziąsła - jeśli stanowią dla nas problem praktyczny lub estetyczny - mogą być skorygowane. 

W przypadku cofania się dziąseł spowodowanego niewłaściwą higieną jamy ustnej leczenie takie jest niezbędne z medycznego punktu widzenia, ponieważ odsłonięte szyjki zębów mogą powodować ból i ograniczenia w spożywaniu pokarmów. Jeśli dziąseł jest zbyt dużo, często wpływa to na estetykę zębów.

Jak przebiega plastyka dziąseł?

Plastyka dziąseł, czyli gingiwoplastyka, wykonywana jest przez specjalistę periodontologii. Przed właściwym zabiegiem zaleca się usunięcie z zębów kamienia nazębnego

Następnie fragmenty przerośniętych dziąseł są wycinane i na nowo kształtowane są brzegi kości. Na koniec lekarz zszywa powstałą ranę.

Gummy Smile, czyli uśmiech dziąsłowy

Częstym przypadkiem, kiedy pacjent decyduje się na estetyczną korektę dziąseł jest tzw. uśmiech dziąsłowy. W tym przypadku zaburzona jest relacja między zębami a dziąsłami, co jest zauważalne podczas śmiechu, gdy widać znacznie więcej dziąseł, co sprawia, że niektórzy pacjenci czują się niekomfortowo. Przez nadmiar dziąsła zęby wyglądają na mniejsze.

Aby osiągnąć idealny efekt, po usunięciu nadmiaru dziąsła specjalista może wykorzystać również licówki, które dodatkowo optycznie powiększą zęby. W ten sposób powstaje harmonijny związek czerwieni i bieli.

Korekta dziąseł za pomocą lasera

Istnieją różne metody korekty dziąseł. W przypadku korekt estetycznych, takich jak wyprostowanie naturalnej linii dziąseł lub uśmiechu dziąsłowego, nadmiar tkanki jest usuwany bardzo delikatnie i bezboleśnie za pomocą lasera. Jest to mało inwazyjny zabieg, który ma ogromny wpływ na uśmiech i ostatecznie na pewność siebie pacjenta.

Plastyka dziąseł a ból

Korekta dziąseł odbywa się w warunkach ambulatoryjnych i w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg nie jest bolesny. Plastyka dziąseł jest jednym z najbezpieczniejszych w chirurgii estetycznej zabiegów, więc ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk i ból. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić problemy z gojeniem się ran lub infekcje, ale można im zapobiec poprzez właściwą higienę.

Koszty

Koszt korekty dziąseł zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj i zakres, a także od lekarza prowadzącego i jego lokalizacji. W związku z tym można mówić jedynie o tendencjach cenowych. Recesja dziąsła, czyli przeszczep tkanki w przypadku odsłoniętych szyjek zębów, zaczyna się od 1300 zł - natomiast usunięcie nadmiaru dziąsła oraz wyprostowanie linii dziąseł od 1600 zł.

Z reguły koszty musi ponieść pacjent, ponieważ zabieg nie jest objęty systemem ubezpieczeń zdrowotnych. 

Świetny efekt przed i po

Rezultat tej prostej, minimalnie inwazyjnej procedury jest ogromny. Zmienia wygląd zębów i udoskonala uśmiech pacjenta. Nawet niewielkie korekty tylko jednego zęba w przypadku nierównego kształtu zęba dają wspaniały efekt i zapewniają harmonijny kształt zęba.

Informujemy, że DR SMILE nie ma w swojej ofercie plastyki zębów. Oferujemy nakładki ortodontyczne clear aligner dla pięknego uśmiechu.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE