Zdrowie zębów

Korzeń zęba: ból, usuwanie korzenia - poradnik

Dagmara Popielec | 16 lutego 2023
Korzeń zęba: ból, usuwanie korzenia - poradnik

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, czym jest korzeń zęba. Gdy jest on złamany, zniszczony próchnicą lub został pozostawiony w dziąśle, często lekarz decyduje się na jego usunięcie. Czy korzeń zęba może boleć oraz jak przeprowadza się jego usunięcie? Dowiedz się z poniższego artykułu. 

Czym jest korzeń zęba?

Korzeń zęba zakotwiczony jest w kości zębowej. Zawiera on tkankę łączną, naczynia krwionośne i nerwy, wychodzące przez otwór wierzchołkowy. Wewnątrz korzenia znajduje się również kanał (lub kanały, w zależności od zęba i uwarunkowań każdego pacjenta).

Co ciekawe, nie każdy ząb ma taką samą liczbę korzeni. Pierwsze górne zęby przedtrzonowe oraz zęby trzonowe żuchwy mają po dwa korzenie, a zęby trzonowe szczęki - aż trzy.

Czy korzeń zęba może boleć?

Ból zęba może być spowodowany wieloma przyczynami - czasem możemy mieć też wrażenie, że mamy do czynienia z bolącym korzeniem zęba. W praktyce nie odczuwamy jednak bólu samego korzenia. Najczęściej za ból jest odpowiedzialny stan zapalny spowodowany próchnicą lub urazy mechaniczne, takie jak złamanie zęba lub złamanie korony. Wtedy miazga zęba (mocno unerwiona tkanka wypełniająca jamę zęba) wyczuwa przekazany impuls nerwowy w postaci bólu.

Wyjątkową sytuacją jest ząb leczony kanałowo. Wówczas korzeń zęba jest osłabiony i bardziej niż zwykle narażony na urazy, takie jak złamanie, np. poprzez ugryzienie twardego pokarmu. 

Usunięcie korzenia zęba - kiedy jest konieczne?

Korzeń zęba pozostawiony w dziąśle i kości nie zawsze musi być usunięty. W części przypadków dentysta może zaproponować leczenie kanałowe i odbudowę zęba. Często jednak zalecane jest usunięcie korzenia zęba.

Pozostawienie korzenia zęba w dziąśle i kości może powodować komplikacje zdrowotne. Taki korzeń może stać się źródłem zakażenia i powodować takie powikłania, jak powstanie ropnia, torbieli i zapalenie kości szczęki.

Przebieg usuwania korzenia zęba

Pierwszym krokiem, jeszcze przed usunięciem korzenia zęba, jest wykonanie badania wewnątrzustnego oraz RTG zęba. W ten sposób stomatolog może ocenić, czy wykonać ekstrakcję korzenia.

Jeśli decyduje się na usunięcie korzenia, zaczyna od podania znieczulenia. Po sprawdzeniu działania znieczulenia, jeśli to zalecane, nacina się dziąsło, a następnie oddziela korzeń od kości szczęki lub żuchwy. Następnie stomatolog usuwa korzeń kleszczami lub dodatkowo usuwa nadmiar kości za pomocą wiertła, by z łatwością wyciągnąć korzeń.

Po usunięciu korzenia zęba może pojawić się obrzęk i ból. By je złagodzić, poleca się stosowanie zimnych okładów. Pozostałe wskazania po ekstrakcji korzenia zęba to:

  • unikanie gorących i pikantnych potraw,

  • wybór potraw o delikatnej, papkowatej konsystencji,

  • zakaz jedzenia i picia przez 2 godziny po zabiegu,

  • zakaz picia alkoholu i palenia papierosów przez dobę po zabiegu,

  • delikatne oczyszczanie jamy ustnej - można wykorzystywać szczoteczkę z miękkim włosiem i pastą do zębów bez alkoholu.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE