Zdrowie zębów

Krwawienie dziąseł: przyczyny i skuteczne leczenie

Dagmara Popielec | 12 stycznia 2023
Krwawienie dziąseł: przyczyny i skuteczne leczenie

Krwawienie dziąseł, utożsamiane ze zbyt mocnym szczotkowaniem, może mieć też wiele innych przyczyn. Jeśli zauważasz u siebie krwawiące dziąsła, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty, by wyeliminować poważniejsze problemy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak pozbyć się krwawienia z dziąseł.

Przyczyny krwawienia dziąseł

Nieprawidłowa technika mycia zębów

Co może powodować kwawiące dziąsła? Przyczyna numer jeden, o której myślimy, to zbyt mocne czyszczenie. Rzeczywiście, jednym z powodów, dlaczego zauważamy krew na szczoteczce do zębów, może być zła technika mycia zębów lub sama szczoteczka

Jeśli z reguły nie masz problemu z nadwrażliwością zębów i dziąseł, zalecane jest używanie szczoteczki ze średniej twardości włosiem. W przypadku osób z wrażliwymi dziąsłami dobrym wyborem będzie szczoteczka z miękkim włosiem. Zamiast szczoteczki manualnej można sięgnąć też po model soniczny lub elektryczny - wiele z nich posiada wbudowane zabezpieczenie informujące nas, jeśli zbyt mocno przyciskamy główkę szczoteczki do zębów. 

Inną przyczyną krwiawienia dziąseł może być również niedokładna higiena jamy ustnej. Jeśli na zębach odkłada się płytka nazębna, z czasem może ona przerodzić się w kamień nazębny. W konwekwencji często pojawia się paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, bądź zapalenie dziąseł.

Choroby ogólnoustrojowe

Nie każdy łączy krwawiące dziąsła z chorobami występujące w całym organizmie, niekoniecznie w samej jamie ustnej. W rzeczywistości często krwawienie z dziąseł może wskazywać na takie choroby, jak anemia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia czy choroby wątroby. Jeśli po wizycie u stomatologa wykluczyliśmy przyczyny związane z higieną jamy ustnej, warto zwrócić się do lekarza rodzinnego, by odszukać powód tego problemu.

Niedobory witamin

Krwawienie dziąseł może wskazywać również na niedobory witamin i minerałów w organizmie. Najczęściej niedobory te dotyczą witamin K i C, choć obecnie nie są one bardzo często spotykane. Niedobór witaminy K może być spowodowany m.in. długą antybiotykoterapią, natomiast niedobór witaminy C może wskazywać na typowe niedobory żywieniowe.

Krwawienie dziąseł w ciąży

Wyjątkową sytuacją jest okres ciąży, w którym ze względu na zmiany hormonalne częściej dochodzi do próchnicy zębów, krwawienia dziąseł i zapalenia dziąseł.

Całe ciało, a więc i dziąsła są lepiej ukrwione. Dziąsła stają się przez to bardziej wrażliwe i podatne na bakterie i stany zapalne.

Krwawienie dziąseł może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczone może szybko doprowadzić do powstania głębokich kieszonek dziąsłowych i chorób przyzębia. W najgorszym przypadku prowadzi to do recesji dziąseł, wolnych szyjek zębowych lub utraty zębów. Należy pamiętać, aby w ciąży również odwiedzać swojego stomatologa i szczególnie dbać o higienę jamy ustnej.

Co na krwawiące dziąsła?

Leczenie lub pozbycie się problemu krwawiących dziąseł zależy od przyczyny powstania tej dolegliwości.

Jeśli przyczyną krwawienia z dziąseł jest nieprawidłowa technika szczotkowania zębów, należy skupić się na jej poprawieniu. Warto też wiedzieć, że samo szczotkowanie nie wystarcza do utrzymania idealnej higieny jamy ustnej. Dobrze jest raz dziennie sięgać również po nić dentystyczną lub - w przypadku wrażliwych dziąseł - irygator. Pozwoli to nie dopuścić do powstawania paradontozy i odkładania się płytki nazębnej.

Można też wspomóc się pastą do zębów przeznaczoną dla pacjentów z wrażliwymi lub krwawiącymi dziąsłami. Najczęściej zawierają w sobie wyciągi z: szałwii, kory dębu, kwiatów lubianku czy liści mięty. Oprócz nich pomocniczo na kwrawiące dziąsła zadziałają takie składniki, jak chlorheksydyna i alantoina, działające bakteriostatycznie i regenerująco.

Jeśli domowe zaleczenie problemu nie odnosi skutków, koniecznie udaj się do dentysty. Oceni on stan Twoich zębów i dziąseł oraz zaproponuje skuteczne rozwianie na krwawienie z dziąseł.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE