Zdrowie zębów

Mostek zęba, implant czy korona? Różnice i co wybrać

Dagmara Popielec | 07 lipca 2022
Mostek zęba, implant czy korona? Różnice i co wybrać

Artykuł ma charakter informacyjny. DR SMILE obecnie nie oferuje takich usług.

Implant czy korona, a może mostek? Przebarwienia, niedoskonałości i braki zębów można zniwelować na różne sposoby. Jaki z nich wybrać?

Mostek dentystyczny - co to jest?

Mostek zęba swoją nazwę zaczerpnął od niczego innego, jak od… mostu. Kiedy ząb wypada lub zostaje usunięty, w jamie ustnej pomiędzy pozostałymi zębami tworzy się przerwa. Najkorzystniej jest pozbyć się jej jak najszybciej. W przeciwnym razie w miejscu ubytku może pojawić się zanik kostny, możemy zacząć borykać się z zaburzeniami mowy, a sąsiednie zęby mogą zacząć się chwiać.

Z pomocą przychodzi właśnie mostek dentystyczny, składający się z koron filarowych, mocowanych do sąsiednich zębów. Most protetyczny jest montowany na stałe, dzięki czemu pacjent z czasem może w pełni przyzwyczaić się do jego noszenia. 

Rodzaje mostów protetycznych

Do wykonania mostku zęba stosuje się różne rodzaje materiałów - konkretny wybór może wpłynąć na trwałość i wygląd mostu. Ponieważ most musi wytrzymać znaczne obciążenia związane z żuciem, materiał musi być oczywiście również bardzo odporny. Do najczęściej stosowanych materiałów należą:

 • mostek przełączający: szczelina między dwoma zębami jest zamykana za pomocą mostka. Ta metoda jest również odpowiednia dla zębów przednich

 • most z wolnym końcem: w tym przypadku szczelina nie występuje między zębami, ale na krawędzi uzębienia. Mostek ten jest wsparty na kilku zębach słupowych z zachowanej strony

 • most teleskopowy: w przeciwieństwie do mostów stałych, połączoną protezę można usunąć. Mostek mocowany jest do wcześniej wykonanych czapeczek filarowych

 • mostek hybrydowy: ten typ jest stosowany w przypadku większych braków zębowych i jest hybrydą mostu dentystycznego i implantu dentystycznego

Ponadto rozróżnia się pomiędzy różnymi rodzajami mostów protetycznych:

 • Ceramika: pełnoceramiczny tlenek cyrkonu jest obecnie najczęściej używanym materiałem

 • Złoto (odkryte lub z okleiną): stało się bardzo rzadkie, ponieważ cena jest bardzo wysoka

 • Stal (niezaślepiona lub zaślepiona): niecałkowicie nieszkodliwa dla zdrowia, ale niedroga

Zahnbrücke

Mostek zęba: wady i zalety

Mostek protetyczny jest idealnym rozwiązaniem jako element zastępujący ząb. Rzadko jest stosowany w przypadku większych przerw między zębami, ponieważ często nie zapewnia się już stabilności. Należy również zauważyć, że aby służyć jako niezawodne punkty mocowania, zęby łączące muszą być zdrowe i mieć mocne korzenie. W ten sposób można zachować zarówno funkcję żucia, jak i zdrowie szczęki i otaczających ją stawów.

Mostek dentystyczny: przebieg leczenia

Krok 1: dokładne badanie zębów i wykonanie wycisku

Krok 2: spiłowanie zębów, które pełnią funkcję „filarów mostowych”. Dodatkowo podejmowana jest decyzja o kolorze i kształcie mostu. W celu ochrony zębów zakłada się tymczasową protezę.

Krok 3: próba pośrednia mostu zębowego. Tutaj sprawdza się, czy mostek wywołuje uczucie napięcia i czy jest dokładnie dopasowany.

Krok 4: most jest zakładany. Dokładność dopasowania jest ponownie sprawdzana. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami, oba końce mostu są trwale połączone z zębami łącznika.

Ile kosztuje most dentystyczny?

W zależności od rodzaju leczenia i materiału koszt mostu protetycznego może wynosić od 700 do 4000 zł.

Jak długo możemy nosić most protetyczny?

Czy mostek zęba to rozwiązanie na całe życie? Niestety nie, ale dobrze wykonany mostek, o który pacjent dba, może posłużyć nam przez długi czas. Przy starannej pielęgnacji most dentystyczny charakteryzuje się bardzo długą trwałością. Może to być od 15 do 25 lat.

Co to jest korona zęba?

Korona dentystyczna jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych. Stosuje się ją, gdy ząb jest bardzo zniszczony przez próchnicę (ważne! korony montuje się dopiero po wyleczeniu zęba) i tradycyjne wypełnienia nie są już wystarczające, lub gdy odłamał się kawałek zęba. Korony zęba montuje się również, gdy zęby mają liczne przebarwienia bądź są obumarłe (np. po leczeniu kanałowym).

Korona zastępuje mniejszą lub większą część zęba i jest formą stałej protezy. Dba się o odtworzenie pierwotnego kształtu zęba, tak aby czuć się jak najbardziej naturalnie, a estetyka zębów została przywrócona. Korona zębowa jest odpowiednia zarówno dla siekaczy, jak i dla pozostałych zębów.

Korona na ząb jest montowana na implancie lub wcześniej oszlifowanym zębie pacjenta. 

Materiał na korony dentystyczne

Koronę na ząb można wykonać z różnych materiałów. Materiał użyty na koronę zależy od danego zęba. Na przykład ząb trzonowy musi być w stanie wytrzymać duże obciążenia, podczas gdy estetyczny wygląd siekaczy jest najważniejszy. Do wykonania koron dentystycznych można użyć następujących materiałów:

 • Ceramika: korona ceramiczna ma tę zaletę, że jest bardzo podobna do naturalnego koloru zęba, a także jest antybakteryjna i niewrażliwa na temperaturę. Najbardziej stabilnym wariantem ceramicznym jest cyrkon. Jednak cena korony protetycznej wykonanej z cyrkonu jest również znacznie wyższa niż w przypadku innych materiałów.

 • Metal: rozróżnia się tutaj stopy zawierające metale szlachetne i stopy wolne od metali szlachetnych. Korony metalowe są bardzo stabilne i trwałe. Niemniej jednak znacznie zaburzają estetykę, dlatego stosuje się je głównie w przypadku zębów trzonowych. 

 • Tworzywo sztuczne: ten materiał jest tani, ale niestety nie wytrzymuje dużych obciążeń. Dlatego korony plastikowe nadają się głównie jako rozwiązanie tymczasowe.

 • Licówki: tak zwane „korony licowane” to połączenie metali z warstwą ceramiczną. Dzięki temu są one bardzo stabilne i mają bardzo naturalny wygląd.

Korony dentystyczne: przebieg leczenia

Jak długo trwa założenie korony? Następująca procedura jest powszechna w przypadku koronowania zęba:

 • Krok 1: chory ząb jest przygotowany, czyli szlifowany

 • Krok 2: teraz wykonuje się wycisk z danego obszaru

 • Krok 3: do czasu wykonania korony ząb chroni korona tymczasowa

 • Krok 4: korona jest produkowana w specjalnych laboratoriach

 • Krok 5: aby uzyskać trwałe połączenie, korona jest przyklejana lub cementowana do zęba.

Czas trwania każdego pojedynczego kroku to zwykle kilka minut (przygotowanie zęba ok. 10 minut i wprowadzenie korony ok. 15 - 30 minut). Cały proces trwa około 1 tygodnia, w zależności od tego, jak szybko korona zostanie wykonana w specjalnym laboratorium. Dlatego wahania w czasie dla korony zęba są całkiem możliwe.

Korona zęba - na całe życie?

Trwałość korony protetycznej zależy od użytego materiału i stanu zdrowia zęba, na którym została wykonana. Jeśli jest ona naruszona np. przez próchnicę, korona nie może być stabilnie utrzymywana. Niemniej jednak, korona dentystyczna powinna wytrzymać około 20 lat, jeśli jest wykonana i dopasowana perfekcyjnie. W przeciwnym razie już po 5 latach może być konieczna jej wymiana. 

Implant zęba - co to jest?

Implantem stomatologicznym nazywamy sztuczny korzeń zęba, przypominający śrubę. Implant, po wkręceniu go do szczęki lub żuchwy, zrasta się z tkanką kostną. Dzięki czemu jest to tak trwały i skuteczny sposób na uzupełnienie braków w uzębieniu.

W przeciwieństwie do mostu zębowego, implantem zębowym można zamknąć większe braki zębowe, czyli kilka zębów. Do kości szczęki wprowadza się chirurgicznie sztuczny korzeń zęba, czyli implant. Służy on za nośnik protezy. Struktura implantu dentystycznego jest następująca: 

Korpus implantu = sztuczny korzeń zęba

Łącznik implantu = element łączący między implantem a protezą

Korona implantu (nadbudowa) = widoczna proteza

Dobrze wykonane implanty stomatologiczne są nie do odróżnienia od naturalnych zębów, a ponadto charakteryzują się bardzo dużą stabilnością. Ponadto można przeciwdziałać utracie kości, ponieważ siły żucia są przenoszone przez implant bezpośrednio na kość szczęki.

Rodzaje implantów dentystycznych

Implanty dentystyczne różnią się materiałem, kształtem, umiejscowieniem w szczęce i sposobem wszczepiania w szczękę. Jeśli chodzi o kształty implantów, najczęściej stosuje się implanty śrubowe.

Do trwałego zespolenia z otaczającą tkanką i kośćmi używa się:

Ceramiki: implanty ceramiczne były używane głównie wcześniej. Nie nadają się jednak jako implanty (sztuczne korzenie zębów), ponieważ materiał jest stosunkowo kruchy

Tytanu: ten materiał jest idealny, ponieważ nie powoduje żadnych niezgodności ani pęknięć materiału. Ponadto tytan jest w stanie mocno przylegać do kości szczęki. Dlatego implanty tytanowe są obecnie najpowszechniej stosowane

Dwutlenku cyrkonu: Dwutlenek cyrkonu to bardzo stabilny, niemetaliczny materiał, który stał się szczególnie popularny w koronach zębowych. W porównaniu z tytanem, wstępne wyniki wskazują jednak na gorsze wrastanie w otaczającą tkankę i w kość szczęki.

Implant dentystyczny: przebieg leczenia

Proces wszczepiania implantu i mocowania do niego protezy trwa kilka miesięcy. Zazwyczaj procedura wszczepiania implantów stomatologicznych wygląda następująco:

 • Krok 1: szczegółowa konsultacja i przygotowanie indywidualnego planu leczenia w oparciu o wstępne wyniki badań

 • Krok 2: wykonanie dokładnych zdjęć szczęki i zaplanowanie dokładnego umiejscowienia implantu

 • Krok 3: implant wprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych; jeżeli konieczne jest wszczepienie kilku implantów, może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji

 • Krok 4: faza gojenia implantu w kości szczęki trwa średnio 3 – 6 miesięcy. W tym czasie implant zrasta się z tkanką i kością szczęki tak, że tworzy jedną całość

 • Krok 5: po fazie gojenia można teraz przymocować właściwą protezę do implantu. „Nowy” ząb powinien przypominać normalne zęby

Ile kosztuje implant dentystyczny?

W przypadku implantów dentystycznych koszty zależą od materiału, liczby wymaganych implantów i rodzaju leczenia. Koszt pojedynczego zęba może wynosić od 1800 do 4000 zł.

Czy implant zęba to trwałe rozwiązanie?

W najlepszym przypadku trwałość implantu stomatologicznego jest nieograniczona. Oznacza to, że implant można nosić przez całe życie. Jednak w przypadku złej higieny jamy ustnej lub osób palących czas ten może być znacznie krótszy. 

Powikłania i ból - czy musimy się z tym liczyć?

Leczenie stomatologiczne nie zawsze przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Może wystąpić ból lub inne powikłania, zwłaszcza po zabiegu. Na przykład w przypadku koron zębowych w nielicznych przypadkach może dojść do podrażnienia nerwu zęba, co skutkuje głównie bólem uciskowym. Ale infekcje bakteryjne mogą być również przyczyną bólu.

Jeśli ból występuje w przypadku mostów stomatologicznych, oznacza to, że mostek mógł się poluzować, mogła rozwinąć się próchnica na brzegu korony, nerw zęba może być podrażniony lub może występować zapalenie dziąseł.

W przypadku implantów stomatologicznych ból jest sygnałem, że może występować stan zapalny. Ostrożnie: nawet niewielkie poluzowanie implantu należy potraktować poważnie i jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem! 

Wizyta w gabinecie stomatologicznym jest również bardzo wskazana w przypadku wystąpienia innych powikłań. Zaliczają się do tego: odłamana korona zęba, próchnica pod koroną, odrzucony implant zęba, odłamany implant zęba, itd.

Implant czy korona? A może mostek? Co wybrać?

Chcesz wypełnić brak uzębienia i zastanawiasz się, co będzie najlepszym wyborem: mostek, implant czy korona? 

Dużo zależy od rodzaju Twojego ubytku. Lukę w uzębieniu otoczoną przez naturalne zęby sąsiadujące warto wypełnić mostkiem dentystycznym. Jest to stała proteza, której przewagą jest niewielka - w porównaniu do innych rozwiązań - cena. Jest to też dobry wybór dla pacjentów ze zbyt cienkimi kośćmi, do których niewskazane jest wszczepianie implantów.

Implant to droższy, ale niesamowicie wygodny dla pacjenta wybór. Do jego umocowania nie jest konieczne szlifowanie ościennych zębów, tak jak ma to miejsce w przypadku mostków. Do wad można zaliczyć jednak długi czas oczekiwania na końcowy efekt, ponieważ musi upłynąć kilka miesięcy, by implant zintegrował się z kością, po czym można osadzić na nim koronę zęba.

Z kolei korona to świetne rozwiązanie do odbudowy zęba - warto wybrać ją, gdy nasz ząb jest zniszczony ze względu na występującą próchnicę lub uraz. Nałożenie nakładki - korony - na ząb pozwala na uzyskanie idealnego uśmiechu.

Alternatywy leczenia stomatologicznego

Mosty protetyczne są często proponowane jako alternatywa dla implantów i odwrotnie. Każdy rodzaj leczenia stomatologicznego ma swoje wady i zalety, ale najlepiej omówić je z lekarzem stomatologiem. Należy również fachowo wyjaśnić, czy wypełnienia stomatologiczne są wystarczającą alternatywą dla koron zębowych.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE