Zdrowie zębów

Nieświeży oddech: przyczyny i sposoby na pozbycie się go

Dagmara Popielec | 12 lipca 2022
Nieświeży oddech: przyczyny i sposoby na pozbycie się go

Nieświeży oddech to wciąż temat tabu w naszym społeczeństwie. Chociaż brzydki zapach z ust jest nieprzyjemny dla innych ludzi, mało kto ma odwagę porozmawiać o nim z osobą dotkniętą tym problemem. Zdradliwe jest to, że ludzie rzadko sami zauważają nieświeży oddech. 

Jednak prosty test na nieświeży oddech - jak dmuchanie w dłoń lub w plastikową torebkę i wąchanie jej - często dostarcza pierwszych wskazówek. Nieświeży oddech może mieć bardzo różne przyczyny. W zależności od źródła problemu i miejsca jego powstania, istnieją różne środki zaradcze na brzydki oddech - niektóre z nich są banalne, inne trudniejsze do wdrożenia.

Nieprzyjemny zapach z ust - przyczyny

Skąd dokładnie bierze się nieświeży oddech? Często trudno to określić, bo przyczyny nieświeżego oddechu są wielorakie. Szacuje się, że nawet połowa ludzkości może borykać się z brzydkim oddechem.

Medycznie nieświeży oddech nazywany jest "halitozą" i "foetor ex ore". Przy "foetor ex ore" - dosłownie: brzydki zapach z ust.

Przyczyn nieświeżego oddechu w tym przypadku można w dużej mierze doszukiwać się w samym obszarze jamy ustnej, a nie w obszarze żołądka. Przykładem może być palenie papierosów, niewłaściwa higiena jamy ustnej, suchość w ustach i problemy stomatologiczne. Zapalenia lub guzy w jamie ustnej mogą być również czynnikami wyzwalającymi.

Halitoza odnosi się do drugiej, rzadszej formy nieświeżego oddechu. Tutaj brzydki zapach z ust jest wyczuwalny również przy zamkniętych ustach. Wychodzi z nosa i wskazuje na problemy medyczne, takie jak problemy z trawieniem, choroby układu oddechowego lub choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca. 

Znak zapytania czarno biały

Nieświeży oddech z żołądka

"Nieświeży oddech z żołądka" występuje znacznie rzadziej niż może się to wydawać. Jeśli jednak nieświeży oddech nie ustępuje mimo mycia zębów i dodatkowej higieny jamy ustnej, zdecydowanie można przyjrzeć się bliżej okolicom brzucha. 

Do przyczyn nieprzyjemnego zapachu z ust mogą należeć kwas żołądkowy, zgaga i choroba refluksowa. Powodują one kwaśny zapach z ust. Zapaleniu błony śluzowej żołądka towarzyszy również czasem brzydki oddech. Niemniej jednak, choroby te zwykle wykazują również inne objawy, takie jak silny ból brzucha lub uczucie pieczenia w okolicy żołądka. 

W wielu przypadkach nieświeży oddech jest wywoływany przez dietę lub używki. Szczególnie mocne przyprawy, cebula, czosnek, palenie papierosów, alkohol, kawa i nadmierne spożycie mięsa mogą sprzyjać halitozie. Nawet kilka dni po spożyciu może się on ujawnić w postaci nieświeżego oddechu.

Nieświeży oddech z powodu głodu, diety lub cukrzycy

Nieświeży oddech spowodowany głodem jest zwykle wynikiem zmniejszonej produkcji śliny w ustach. Jednak silny nieświeży oddech podczas głodu, jak to ma miejsce w przypadku diet, wynika z innej przyczyny. 

Szczególnie przy dietach niskowęglowodanowych dochodzi do niepełnego rozkładu tłuszczu w organizmie. Co warto wiedzieć: aby przekształcić tłuszcze w glukozę, organizm potrzebuje co najmniej 50 g węglowodanów dziennie. W przypadku ich braku powstają ciała ketonowe, które są wydalane m.in. przez oddech. Nieświeży oddech z tego powodu ma słodkawy zapach i przypomina przejrzałe owoce lub zmywacz do paznokci. 

Zapalenie migdałków jako czynnik wyzwalający nieświeży oddech

Oprócz jamy ustnej, obszar ucha, nosa i gardła również odgrywa znaczącą rolę jako czynnik wyzwalający silny nieprzyjemny oddech z ust. Przyczyną często bywają migdałki. Dzieje się tak, gdy występuje zapalenie migdałków i tworzą się na nich złogi. Ponadto, nieświeży oddech może być również spowodowany przez kamienie migdałkowe. Ale problemy z gardłem też nierzadko bywają źródłem nieświeżego oddechu. Często wywołują ją wirusy, które powodują zapalenie gardła. 

Przyczyny nieświeżego oddechu zapalenie migdałków

Zła higiena jamy ustnej i stłoczenia zębów: częste przyczyny brzydkiego oddechu

W większości przypadków przewlekły nieświeży oddech jest spowodowany niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zęby nie są prawidłowo czyszczone, więc jedzenie pozostaje w przestrzeniach między nimi. W efekcie bakterie zagnieżdżają się, rozkładają pokarm i powodują nieprzyjemny zapach z ust. 

Do tej dolegliwości przyczynia się też płytka bakteryjna, która w kolejnym kroku prowadzi do powstania ubytków w zębach. Zęby dotknięte próchnicą mogą również powodować stan zapalny dziąseł. Aby temu zapobiec, nie da się uniknąć regularnego czyszczenia zębów.

Prawidłową higienę jamy ustnej utrudnia próchnica, pojawiająca się często, gdy borykamy się ze stłoczeniami zębów. Zbyt ciasne przestrzenie międzyzębowe utrudniają dokładne wyczyszczenie zębów szczoteczką czy nicią dentystyczną. Dlatego krzywy zgryz to nie tylko aspekt wizualny - to również może być przyczyna nieświeżego oddechu. Warto zainteresować się leczeniem aparatem ortodontycznym lub nakładkami clear aligner.

Nieświeży oddech z powodu zębów

Nierzadko zdarza się, że przyczyną nieświeżego oddechu są zęby. Istnieje wiele przyczyn nieświeżego oddechu związanych z zębami. Z jednej strony - jak już wspomniano - odpowiedzialna może być zła higiena jamy ustnej. Jednak te czynniki wyzwalające można konkretnie wyeliminować poprzez coroczne wizyty kontrolne u stomatologa. 

Z drugiej strony to próchnica niszczy zęby i dlatego jest uważana za źródło nieświeżego oddechu. Jeśli próchnica nie jest wcześnie leczona, to w najgorszym przypadku ząb może nawet obumrzeć. Zepsuty lub martwy ząb to nie tylko zwiększona szansa na nieświeży oddech. Może on również wpływać na resztę zdrowia zębów. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie zepsuty lub martwy ząb, jak najszybciej zgłoś się do dentysty!

Inne przyczyny to nieświeży oddech spowodowany zapaleniem dziąseł lub usunięciem zęba. Po usunięciu zęba pozostaje duża dziura, w której mogą gromadzić się resztki jedzenia i bakterie. Higiena jamy ustnej jest więc tutaj również niezwykle ważna!

Hiperdoncja

Co na nieświeży oddech?

Czy istnieją sprawdzone sposoby na nieświeży oddech? W zależności od przyczyny istnieją różne podejścia do leczenia. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy zmiana diety, lepsza higiena zębów i regularne wizyty u dentysty przyniosły efekty. Remedium na brzydki oddech z ust mogą być również regularne, odświeżające płyny do płukania ust. 

Jeśli szukasz sposobów na nieświeży oddech, nie przyjmuj samodzielnie leków. Jeśli masz wrażenie, że Twój oddech nie ulega poprawie, warto porozmawiać z lekarzem. To on powinien zdecydować, czy leki na nieświeży oddech są rzeczywiście niezbędne, czy też istnieje inne rozwiązanie. Może problemem nie są zęby, a migdałki? Usunięcie migdałków, wyrwanie zęba itp. - to kwestie, które warto omówić z lekarzami, gdy wyeliminujemy inne przyczyny, takie jak dieta i higiena jamy ustnej.

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Poniższe wskazówki dotyczące nieświeżego oddechu mogą pomóc Ci poprawić swój oddech. Oto jak możesz naturalnie zwalczyć brzydki zapach z ust:

  • Jedz jogurt naturalny, aby zwalczyć nieświeży oddech z żołądka: jogurt naturalny zawiera bakterie kwasu mlekowego, które przyczyniają się do zdrowej flory przewodu pokarmowego.

  • Przepłucz usta sokiem z cytryny. Ale uwaga: przy częstym stosowaniu kwas może zaatakować szkliwo zębów.

  • Herbata imbirowa przeciw nieświeżemu oddechowi: olejki eteryczne mogą neutralizować nieświeży oddech.

  • Aby pozbyć się brzydkiego oddechu, skuteczne mogą być płyny do płukania ust z apteki. Najlepiej zasięgnąć porady!

  • Nieświeży oddech o poranku można zredukować poprzez wciąganie oleju. Ta ajurwedyjska metoda usuwa toksyny z jamy ustnej.

  • Żucie ziaren kawy neutralizuje kwaśny smak z żołądka. 

Profilaktyka, czyli higiena jamy ustnej przeciwko nieświeżemu oddechowi

Najlepszym lekarstwem na nieświeży oddech jest profilaktyka. Przede wszystkim dokładna i regularna higiena jamy ustnej oraz profesjonalne czyszczenie zębów u dentysty są podstawą zdrowia zębów. Szczotkowanie zębów rano i wieczorem zapobiega osadzaniu się zarazków i bakterii gnilnych. Prawidłowa higiena jamy ustnej usuwa wszystkie resztki jedzenia i gromadzącą się płytkę nazębną z przedniej i tylnej części zębów. Nie należy również zapominać o czyszczeniu przestrzeni między zębami. 

Jeśli cierpisz na nieświeży oddech, możesz spróbować oczyścić język wieczorem. Oznacza to usuwanie płytki nazębnej z języka za pomocą specjalnej szczoteczki. Można również zastosować płyn do płukania ust lub płyn na nieświeży oddech. 

Walczysz z przewlekle nieświeżym oddechem? Udaj się do lekarza, aby poznać jego przyczynę. Nie wstydź się szukać profesjonalnej pomocy na nieświeży oddech! W ten sposób można zidentyfikować czynniki wyzwalające i zalecić odpowiednią terapię.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE