Zdrowie zębów

Co to jest płytka nazębna i jak ją usunąć?

Dagmara Popielec | 23 listopada 2022
Co to jest płytka nazębna i jak ją usunąć?

Najczęściej występujący u Polaków stomatologiczny problem to próchnica. Walczy z nią ponad 70 proc. z nas! Nie każdy wie, że do powstania próchnicy przyczynia się gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna.

Co to jest płytka nazębna, jak powstaje i jak ją usunąć? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to warstwa bakterii nieustannie osadzająca się na zębach (głównie przy linii dziąseł) i przestrzeniach między nimi. Można rozpoznać ją po lepkiej, miękkiej konsystencji i biało-żółtawym zabarwieniu. 

Osad ten pojawia się u każdego człowieka już kilka godzin po umyciu zębów. Płytka nazębna składa się z bakterii i węglowodanów, które metabolizują cukry (które przyjmujemy z pożywieniem) i tworzą kwasy, niszczące szkliwo.

Jeśli nie przerwiemy tego procesu, szczotkując zęby, odkładająca się płytka nazębna zaczyna się mineralizować, przekształcając się w kamień nazębny, którego nie możemy już usunąć samodzielnie domowymi sposobami.

Płytka nazębna - jak usunąć?

Dobra wiadomość - w przeciwieństwie do wspomnianego kamienia, płytkę nazębną możemy usunąć samodzielnie. Jest to niezwykle ważne - tym samym nie dopuścimy do powstawania próchnicy i ubytków.

Usuwanie płytki nazębnej w domu jest skuteczne tylko poprzez dobrze przeprowadzoną higienę jamy ustnej. W tym celu należy codziennie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe, a także język.

Usuwanie płytki nazębnej krok po kroku

Aby skutecznie usunąć płytkę nazębną, potrzebujemy szczoteczki do zębów, pasty (najlepiej z fluorem) oraz nici dentystycznej. Jeśli czujemy, że nasze zęby nie są dostatecznie wyczyszczone przy użyciu szczoteczki manualnej, możemy wypróbować również modeu elektrycznego lub sonicznego.

Przestrzenie między zębami powinny być czyszczone z resztek pokarmu i innych pozostałości dwa razy dziennie za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Pomocne, szczególnie dla posiadaczy stałego aparatu, ale też osób z wrażliwymi dziąsłami, będzie korzystanie z irygatora. 

Ponieważ bakterie na języku gromadzą i rozmnażają się szczególnie łatwo, należy go również czyścić codziennie. Jeśli szczotkowanie zębów nie jest możliwe po posiłku, zalecane jest wtedy płukanie jamy ustnej w celu usunięcia resztek pokarmowych.

People-Product-toothbrush-quirky-dog-aodan 800x600 all

Domowe sposoby pomocne w rozpuszczaniu płytki nazębnej

Przede wszystkim płytkę nazębną można usunąć tylko poprzez skuteczną higienę jamy ustnej.

Nie zalecamy domowych środków, takich jak proszek do pieczenia, ocet i cytryna. Płytka nazębna zostanie usunięta, ale w procesie tym atakowane jest również szkliwo, które nie może zostać odbudowane. O wiele mniej agresywną, ale skuteczną opcją jest szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Kiedy płytka nazębna musi być usunięta przez stomatologa

Miękka płytka nazębna nie musi być usuwana przez stomatologa. Dopiero gdy płytka ulegnie zwapnieniu i powstanie kamień nazębny, musi zostać usunięta przez lekarza ręcznie za pomocą ultradźwięków.

Płytka nazębna u dzieci

Płytka nazębna osadza się na zębach od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego w jamie ustnej dzieci. Dlatego nawet u małych dzieci bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów dzieci przez rodziców.

Odkładaniu się płytki nazębnej sprzyja dieta bogata w węglowodany, słodkie pokarmy i napoje, dlatego u dzieci i młodzieży rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na oczyszczanie płytki nazębnej i pomóc dzieciom w szczotkowaniu zębów, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie dokładnie ich doczyścić. U dzieci i młodzieży wykorzystanie tabletek lub płynów barwiących płytkę nazębną będzie dobrym sposobem na pokazanie poprzez zabawę, które miejsca wymagają lepszego czyszczenia. 

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE