Zdrowie zębów

Co to jest płytka nazębna i jak ją usunąć?

Dagmara Popielec | 23 listopada 2022
Co to jest płytka nazębna i jak ją usunąć?

Najczęściej występujący u Polaków stomatologiczny problem to próchnica. Walczy z nią ponad 70 proc. z nas! Nie każdy wie, że do powstania próchnicy przyczynia się gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna.

Co to jest płytka nazębna, jak powstaje i jak ją usunąć? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to warstwa bakterii nieustannie osadzająca się na zębach (głównie przy linii dziąseł) i przestrzeniach między nimi. Można rozpoznać ją po lepkiej, miękkiej konsystencji i biało-żółtawym zabarwieniu. 

Osad ten pojawia się u każdego człowieka już kilka godzin po umyciu zębów. Płytka nazębna składa się z bakterii i węglowodanów, które metabolizują cukry (które przyjmujemy z pożywieniem) i tworzą kwasy, niszczące szkliwo.

Jeśli nie przerwiemy tego procesu, szczotkując zęby, odkładająca się płytka nazębna zaczyna się mineralizować, przekształcając się w kamień nazębny, którego nie możemy już usunąć samodzielnie domowymi sposobami.

Płytka nazębna - jak usunąć?

Dobra wiadomość - w przeciwieństwie do wspomnianego kamienia, płytkę nazębną możemy usunąć samodzielnie. Jest to niezwykle ważne - tym samym nie dopuścimy do powstawania próchnicy i ubytków.

Usuwanie płytki nazębnej w domu jest skuteczne tylko poprzez dobrze przeprowadzoną higienę jamy ustnej. W tym celu należy codziennie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe, a także język.

Usuwanie płytki nazębnej krok po kroku

Aby skutecznie usunąć płytkę nazębną, potrzebujemy szczoteczki do zębów, pasty (najlepiej z fluorem) oraz nici dentystycznej. Jeśli czujemy, że nasze zęby nie są dostatecznie wyczyszczone przy użyciu szczoteczki manualnej, możemy wypróbować również modeu elektrycznego lub sonicznego.

Przestrzenie między zębami powinny być czyszczone z resztek pokarmu i innych pozostałości dwa razy dziennie za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Pomocne, szczególnie dla posiadaczy stałego aparatu, ale też osób z wrażliwymi dziąsłami, będzie korzystanie z irygatora. 

Ponieważ bakterie na języku gromadzą i rozmnażają się szczególnie łatwo, należy go również czyścić codziennie. Jeśli szczotkowanie zębów nie jest możliwe po posiłku, zalecane jest wtedy płukanie jamy ustnej w celu usunięcia resztek pokarmowych.

Domowe sposoby pomocne w rozpuszczaniu płytki nazębnej

Przede wszystkim płytkę nazębną można usunąć tylko poprzez skuteczną higienę jamy ustnej.

Nie zalecamy domowych środków, takich jak proszek do pieczenia, ocet i cytryna. Płytka nazębna zostanie usunięta, ale w procesie tym atakowane jest również szkliwo, które nie może zostać odbudowane. O wiele mniej agresywną, ale skuteczną opcją jest szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Kiedy płytka nazębna musi być usunięta przez stomatologa

Miękka płytka nazębna nie musi być usuwana przez stomatologa. Dopiero gdy płytka ulegnie zwapnieniu i powstanie kamień nazębny, musi zostać usunięta przez lekarza ręcznie za pomocą ultradźwięków.

Płytka nazębna u dzieci

Płytka nazębna osadza się na zębach od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego w jamie ustnej dzieci. Dlatego nawet u małych dzieci bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów dzieci przez rodziców.

Odkładaniu się płytki nazębnej sprzyja dieta bogata w węglowodany, słodkie pokarmy i napoje, dlatego u dzieci i młodzieży rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na oczyszczanie płytki nazębnej i pomóc dzieciom w szczotkowaniu zębów, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie dokładnie ich doczyścić. U dzieci i młodzieży wykorzystanie tabletek lub płynów barwiących płytkę nazębną będzie dobrym sposobem na pokazanie poprzez zabawę, które miejsca wymagają lepszego czyszczenia. 

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE