Co to jest płytka nazębna i jak ją usunąć?
Dagmara Popielec | 23 listopada 2022
Najczęściej występujący u Polaków stomatologiczny problem to próchnica. Walczy z nią ponad 70 proc. z nas! Nie każdy wie, że do powstania próchnicy przyczynia się gromadząca się na powierzchni zębów płytka nazębna.
Co to jest płytka nazębna, jak powstaje i jak ją usunąć? Wszystkiego dowiesz się z artykułu.
Co to jest płytka nazębna?
Płytka nazębna to warstwa bakterii nieustannie osadzająca się na zębach (głównie przy linii dziąseł) i przestrzeniach między nimi. Można rozpoznać ją po lepkiej, miękkiej konsystencji i biało-żółtawym zabarwieniu.
Osad ten pojawia się u każdego człowieka już kilka godzin po umyciu zębów. Płytka nazębna składa się z bakterii i węglowodanów, które metabolizują cukry (które przyjmujemy z pożywieniem) i tworzą kwasy, niszczące szkliwo.
Jeśli nie przerwiemy tego procesu, szczotkując zęby, odkładająca się płytka nazębna zaczyna się mineralizować, przekształcając się w kamień nazębny, którego nie możemy już usunąć samodzielnie domowymi sposobami.
Płytka nazębna - jak usunąć?
Dobra wiadomość - w przeciwieństwie do wspomnianego kamienia, płytkę nazębną możemy usunąć samodzielnie. Jest to niezwykle ważne - tym samym nie dopuścimy do powstawania próchnicy i ubytków.
Usuwanie płytki nazębnej w domu jest skuteczne tylko poprzez dobrze przeprowadzoną higienę jamy ustnej. W tym celu należy codziennie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe, a także język.
Usuwanie płytki nazębnej krok po kroku
Aby skutecznie usunąć płytkę nazębną, potrzebujemy szczoteczki do zębów, pasty (najlepiej z fluorem) oraz nici dentystycznej. Jeśli czujemy, że nasze zęby nie są dostatecznie wyczyszczone przy użyciu szczoteczki manualnej, możemy wypróbować również modeu elektrycznego lub sonicznego.
Przestrzenie między zębami powinny być czyszczone z resztek pokarmu i innych pozostałości dwa razy dziennie za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Pomocne, szczególnie dla posiadaczy stałego aparatu, ale też osób z wrażliwymi dziąsłami, będzie korzystanie z irygatora.
Ponieważ bakterie na języku gromadzą i rozmnażają się szczególnie łatwo, należy go również czyścić codziennie. Jeśli szczotkowanie zębów nie jest możliwe po posiłku, zalecane jest wtedy płukanie jamy ustnej w celu usunięcia resztek pokarmowych.
Domowe sposoby pomocne w rozpuszczaniu płytki nazębnej
Przede wszystkim płytkę nazębną można usunąć tylko poprzez skuteczną higienę jamy ustnej.
Nie zalecamy domowych środków, takich jak proszek do pieczenia, ocet i cytryna. Płytka nazębna zostanie usunięta, ale w procesie tym atakowane jest również szkliwo, które nie może zostać odbudowane. O wiele mniej agresywną, ale skuteczną opcją jest szczotkowanie i nitkowanie zębów.
Kiedy płytka nazębna musi być usunięta przez stomatologa
Miękka płytka nazębna nie musi być usuwana przez stomatologa. Dopiero gdy płytka ulegnie zwapnieniu i powstanie kamień nazębny, musi zostać usunięta przez lekarza ręcznie za pomocą ultradźwięków.
Płytka nazębna u dzieci
Płytka nazębna osadza się na zębach od momentu pojawienia się pierwszego zęba mlecznego w jamie ustnej dzieci. Dlatego nawet u małych dzieci bardzo ważne jest dokładne szczotkowanie zębów dzieci przez rodziców.
Odkładaniu się płytki nazębnej sprzyja dieta bogata w węglowodany, słodkie pokarmy i napoje, dlatego u dzieci i młodzieży rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na oczyszczanie płytki nazębnej i pomóc dzieciom w szczotkowaniu zębów, ponieważ nie są one w stanie samodzielnie dokładnie ich doczyścić. U dzieci i młodzieży wykorzystanie tabletek lub płynów barwiących płytkę nazębną będzie dobrym sposobem na pokazanie poprzez zabawę, które miejsca wymagają lepszego czyszczenia.