Prognatyzm - co to za wada i jak ją leczyć? Wszystko o tzw. wardze habsburskiej
DR SMILE | 30 grudnia 2022
Charakterystyczne wysunięcie do przodu kości twarzoczaszki przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie Habsburgowie, stąd wadę tę często określa się wargą habsburską. Prognatyzm, bo tak brzmi oficjalne określenie schorzenia, najczęściej leczy się przy połączeniu ortodoncji i chirurgii szczękowej.
Prognatyzm - co to jest?
Prognatyzm to stan, w którym dolna i/lub górna szczęka wystaje ponadprzeciętnie do przodu. Wada może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, często powodując problemy estetyczne. Może również powodować problemy funkcjonalne, takie jak trudności w mówieniu czy jedzeniu.
Prognatyzm żuchwy - objawy
Jak sprawdzić, czy jesteś prognatykiem? Prognatyzm może charakteryzować się zbyt wysuniętą do przodu szczęką, przez co broda wydaje się być zbyt wystająca.
Prognatyzm objawia się:
mocno wystającą brodą,
problemami z wymową,
trudnościami z odgryzaniem i przeżuwaniem pokarmów,
przerośniętą dolną wargą,
Ponadto, przy prognatyzmie nieprawidłowe ustawienie zębów górnego łuku w stosunku do zębów dolnego łuku może powodować ich ścieranie się i przeciążenia.
Jakie są przyczyny wargi habsburskiej?
Prognatyzm to stan, który może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Jedną z najczęstszych przyczyn jest genetyka. Jeśli masz członka rodziny, który cierpi na prognatyzm, jesteś bardziej narażony na rozwój tego schorzenia. Chorzy, u których pojawia się warga habsburska, mogą cierpieć również na inną genetyczną przypadłość - zespół Crouzona.
Inne potencjalne przyczyny to uraz twarzy i pewne stany chorobowe, takie jak schorzenia endokrynologiczne.
Jak leczyć prognatyzm: dostępne opcje
Istnieje kilka możliwości leczenia dla osób, które cierpią z powodu prognatyzmu. W niektórych przypadkach, aby skorygować problem, może być wymagana operacja. Najczęściej poleca się połączenie operacji i ortodoncji.
Jednak istnieją również niechirurgiczne opcje, które mogą być skuteczne w leczeniu tego stanu. Obejmują one leczenie aparatem stałym, co pomaga w wyrównaniu szczęki i zębów. W ciężkich przypadkach można dodatkowo zastosować zastrzyki z toksyny botulinowej (botoksu), aby osłabić mięśnie i skorygować ustawienie szczęki.
* DR SMILE nie oferuje leczenia opisanego wyżej przypadku. Jeśli zależy Ci na korekcie ustawienia zębów, nakładki ortodontyczne DR SMILE mogą pomóc Ci osiągnąć uśmiech Twoich marzeń. Zrób test już dziś, aby sprawdzić, czy się kwalifikujesz!
Czy się kwalifikuję?