Zdrowie zębów

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

Dagmara Popielec | 01 czerwca 2022
Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

Leczenie stomatologiczne może szybko stać się bardzo kosztowne, zwłaszcza w przypadku protez dentystycznych, takich jak korony i implanty, leczenie kanałowe lub zabiegi ortodontyczne. Wtedy ustawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa jedynie koszty standardowego leczenia, a pacjent musi sam pokryć pozostałą część kosztów. Dobre dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne może zamortyzować lawinę kosztów i zredukować osobisty wkład w leczenie stomatologiczne do zera lub dziesięciu procent. Co pokrywa prywatne ubezpieczenie zębów, a na co możemy liczyć w ramach NFZ?

Ubezpieczenie dentystyczne - czy na pewno potrzebne?

Zanim wykupisz dodatkowe ubezpieczenie, warto rozważyć koszty i korzyści. Przy dobrym dodatkowym ubezpieczeniu stomatologicznym stosunek ceny do jakości jest właściwy, a zabiegi stomatologiczne nie są ograniczone. Ponieważ w przypadku prywatnego dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego należy liczyć się z miesięcznymi kosztami w wysokości średnio od 30 do 70 zł, warto również ocenić czynniki indywidualne. 

Jak bardzo prawdopodobna jest proteza w późniejszym okresie życia? W niektórych przypadkach rozsądne może być samodzielne oszczędzanie pieniędzy zamiast płacenia wysokich miesięcznych składek ubezpieczeniowych. 

Warto też wiedzieć, co oferuje nam Państwo w ramach profilaktyki dentystycznej.

Mężczyzna u stomatologa ubezpieczenie zdrowotne

Leczenie na NFZ - korzystne, ale tylko czasami

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne to na pewno dodatkowe zabezpieczenie wtedy, gdy często borykamy się z ubytkami w zębach. Warto jednak wiedzieć, że państwo zapewnia podstawową opiekę dentystyczną, z której być może też warto skorzystać, chociażby łącząc ją z prywatnym leczeniem.

Co obejmuje ubezpieczenie stomatologiczne NFZ? Raz do roku przysługuje nam badanie stomatologiczne z instrukcją, jak dbać o higienę jamy ustnej. Trzy razy do roku skorzystamy z kontrolnego badania pod kątem nowych ubytków, a dwa razy w roku - ze zdjęcia RTG zęba. 

Wszyscy ubezpieczeni państwowo pacjenci mogą skorzystać też z darmowego leczenia próchnicy, chociaż warto wiedzieć, że przez NFZ finansowane są tylko podstawowe materiały wypełnień. Jeśli zależy nam na lepszym wypełnieniu, całość musimy sfinansować samodzielnie.

Co w przypadku ortodoncji? Tutaj w większości przypadków leczenie musimy pokryć z własnej kieszeni. Leczenie państwowe przysługuje dzieciom do lat 12 - z wykorzystaniem aparatu zdejmowanego. Aparaty stałe obejmuje wyłącznie leczenie prywatne.

Po co dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

Ponieważ wiele osób potrzebuje w życiu protez zębowych, zawsze warto zająć się tematem dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego.

Ustawowe kasy chorych ustalają stałą kwotę w wysokości 60 procent, niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na standardowe leczenie, czy na droższe. Poniższy przykład ilustruje tę zasadę:

Jeśli standardowe leczenie (np. korona) kosztuje 1800 zł, to na przykład 1000 zł (= 60%) zostanie zwrócone przez kasę chorych. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na renowację wyższej jakości i będzie musiał za nią zapłacić 2700 zł, to stały dodatek będzie nadal wynosił 1000 zł. W takim przypadku trzeba samemu zapłacić 1500 zł, ale ubezpieczenie stomatologiczne pokryłoby w całości lub przynajmniej w dużej części koszty.

Z tego powodu dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne ma sens w przypadku drogich zabiegów – takich jak implanty czy aparaty ortodontyczne. Rozmowa z dentystą może dać wgląd w to, jak prawdopodobne jest, że kosztowna praca dentystyczna będzie w Twoim przypadku. 

Na co zwrócić uwagę w ramach dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego?

 • Brak limitu kwotowego dla implantów:  na przykład, brak limitu tylko 4 implantów na szczękę lub brak maksymalnego limitu zwrotu kosztów „na implant”

 • Augmentacja kości: czasami nazywana „analizą funkcjonalną i terapią funkcjonalną" – powinna być uwzględniona w umowie

 • Świadczenie: powinno być oparte na procencie całkowitych kosztów rzeczywiście poniesionych – dobra dodatkowa polisa ubezpieczeniowa pokryje co najmniej 80% do 90% współpłacenia

 • Usługi te powinny zostać uwzględnione: wypełnienia, profilaktyka, protezy, leczenie stomatologiczne i dla dzieci:  Ortodoncja

 • Czas oczekiwania: często występują długie okresy oczekiwania lub koszty nie są w pełni pokrywane w ciągu pierwszych trzech do czterech lat (ograniczenie świadczeń)

 • Uczciwie odpowiadaj na pytania dotyczące zdrowia. Jeśli okaże się, że choroby zębów zostały zatajone, prywatne dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne odpadnie w przypadku roszczenia

Dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne na korektę zębów

Leczenie ortodontyczne i chirurgia szczękowa to nie tylko ważne zagadnienie dla dzieci. Coraz więcej dorosłych decyduje się na korektę źle ustawionych zębów. Koszty mogą wynosić od 6000 (niewielkie wady zgryzu) do kilkunastu tysięcy zł (chirurgia ortodontyczna). Również w tym przypadku dużą część kosztów może pokryć dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne.

Czy aparat ortodontyczny można wziąć na raty?

Prywatne leczenie ortodontyczne to niemały koszt. Krzywe zęby to jednak nie tylko kwestia estetyki - wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, nie tylko tych dotyczących jamy ustnej.

Jeśli zastanawiasz się, czy aparat ortodontyczny można wziąć na raty, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Część ortodontów umożliwia rozłożenie płatności na co najmniej kilka rat, dzięki czemu wydatek nie jest aż tak odczuwalny.

Jeśli marzysz o pięknym uśmiechu, warto zainteresować się też alternatywą dla aparatu stałego: zdejmowanymi nakładkami ortodontycznymi. Są one skuteczne w przypadku większości wad. Jednocześnie są niemal niewidoczne, dzięki czemu dorośli decydują się na leczenie bez obawy, że widoczne druty będą powodować dyskomfort np. w sytuacjach służbowych.

W DR SMILE koszt nakładek ortodontycznych to już nawet 153 zł miesięcznie. Kwotę możesz rozłożyć nawet na 72 raty lub maksymalnie 24 raty 0%. Przeczytaj więcej o cenach nakładek.

People-Product-Sarai-Aligner_newimagery_v3_1600x1200_all_20__

Koszt dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego

Miesięczny koszt dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego uzależniony jest od czynników osobistych - takich jak wiek i wcześniejsze zabiegi - oraz pożądanego zakresu ubezpieczenia. Jako 30-latka lub 30-latek możesz otrzymać niedrogie dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne za jedyne 30 zł. Im jesteś starszy, tym wyższa jest suma ubezpieczenia. Opłata w wysokości od 30 do 60 zł miesięcznie jest normalna. Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne między 30 a 40 rokiem życia, ponieważ zęby są zwykle zdrowe, a miesięczne składki są niższe.

Umów bezpłatną wizytę
DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE