Produkt

Rodzaje aparatów ortodontycznych - jaki wybrać?

Dagmara Popielec | 12 maja 2022
Rodzaje aparatów ortodontycznych - jaki wybrać?

Szpara między zębami ma swój charakter. Krzywy ząb wcale nie rzuca się w oczy. Takie opinie mogą usłyszeć ci, którzy mówią, że chcieliby wyprostować sobie zęby. To prawda, nie każdą wadę trzeba naprawiać, w końcu to piękne, że każdy z nas jest inny. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo ze swoim uśmiechem i najchętniej zasłaniasz usta dłonią przy mówieniu czy uśmiechaniu, korekcja zgryzu może zdziałać cuda. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Czym się różnią, ile kosztują i który wybrać dla osoby dorosłej?

Aparaty ortodontyczne - rodzaje i ceny

Ortodonci oferują różne rodzaje aparatów ortodontycznych. Jednym z najbardziej popularnych jest stały aparat ortodontyczny w klasycznymi zamkami zakładanymi na fronty zębów. Zaburzenia narządu żucia można poprawić też, zakładając stały aparat z ceramicznymi lub szafirowymi zamkami. Stałym aparatem, który jest mniej widoczny od klasycznego, jest aparat lingwalny, mocowany do wewnętrznych powierzchni zębów.

Alternatywą dla stałego aparatu są aparaty zdejmowane. Wyróżniamy aparat ruchomy, często stosowany w przypadku leczenia dzieci i nastolatków. Dorośli preferują inny rodzaj aparatu na zęby: clear aligner.

Aparat stały od zewnątrz

Zamki, drut i kolorowe gumki – któż by nie znał stałego aparatu na zęby. W szkole miał go prawie każdy. W stałym aparacie ortodontycznym zamki (małe płytki metalowe lub ceramiczne) przykleja się do zębów, a przyłączony do nich drut wywiera nacisk na zęby. Drut służy jako płaszczyzna odniesienia dla kształtu łuku zębowego i za pomocą stałej siły pomaga przesunąć zęby do właściwego położenia. Aby nacisk nie był zbyt silny, leczenie jest podzielone na krótkie etapy i trwa kilka lat. Aparaty stałe przy ciężkich i złożonych wadach zgryzu są często jedyną dostępną metodą korekcji.

Podstawowa cena stałego aparatu ortodontycznego to od 1,5 do 2,5 tysiąca złotych. Jest to jednak wyłącznie cena aparatu, a nie całości leczenia. Ile zapłacimy za wyprostowanie zębów aparatem stałym? Końcowy koszt może być kilkukrotnie wyższy: do ceny aparatu należy doliczyć również comiesięczne wizyty kontrolne czy nierzadko konieczność usunięcia jednego lub kilku zębów stałych.

Aparat stały

Rodzaje aparatów ortodontycznych mocowanych od zewnątrz

Metalowe zamki to nie jedyne, co może zdobić Twoje zęby podczas leczenia stałym aparatem. Są też bardziej dyskretne opcje dla tych, którzy nie lubią rzucać się w oczy.

Alternatywą mogą być ceramiczne zamki o mlecznym kolorze. Aparat jest więc dalej widoczny, ale wyłącznie z bliska. Niestety, niektóre zamki ceramiczne mogą być wrażliwe na odbarwienia i po pewnym czasie aparat nie wygląda już tak estetycznie, jak na początku.

Innym rozwiązaniem są zamki szafirowe: przezroczyste lub półprzezroczyste. Najmniej rzucają się w oczy w przypadku osób obdarzonych śnieżnobiałym uśmiechem. Jeśli zęby mają żółtawy odcień, być może lepszym rozwiązaniem będą ceramiczne zamki lub przezroczysty zdejmowany aparat clear aligner, o którym za moment.

Aparat stały od wewnątrz

Kolejnym rodzajem aparatu na zęby jest stały aparat lingwalny, nazywany też językowym.

W aparatach stałych noszonych od wewnątrz na wewnętrzną powierzchnię zębów nakleja się zamki lingwalne (językowe). Dzięki temu wady wymagające stałego aparatu ortodontycznego mogą być skorygowane w sposób zupełnie niewidoczny. Ta odmiana aparatu stałego jest ze względów estetycznych szczególnie popularna wśród dorosłych. Do minusów tej metody zaliczymy z kolei utrudnienie mówienia (mocniejsze niż w przypadku aparatów mocowanych od zewnątrz), na które narzeka część pacjentów.

Aparat lingwalny

Rodzaje aparatów na zęby: aparaty ruchome

Aparaty ruchome stosuje się zazwyczaj przy lżejszych wadach zgryzu do mniej precyzyjnych korekt, jak zmiana kształtu szczęki albo uzyskanie większej ilości miejsca. U młodzieży aparat zdejmowany może wpływać korzystnie na wzrost szczęki, zapobiegając nasilaniu się wad zgryzu. Aparat ruchomy za pomocą łukowatych klamerek nadaje szczęce i zębom właściwe położenie. 

Jest to płytka z tworzywa sztucznego, w której umieszczono śruby i druciane sprężynki. Płytka przylega ściśle do wewnętrznej strony zębów i dzięki temu może ustawić szczękę w idealnym położeniu. Ruchome aparaty nie nadają się do precyzyjnych korekcji, dlatego nie będą uwzględniane w dalszych opisach.

Ruchomy aparat ortodontyczny

Przezroczyste nakładki ortodontyczne Clear Aligner

Jaki aparat ortodontyczny wybrać, kiedy zależy nam na efekcie, a jednocześnie niewidocznym leczeniu? Aparaty Clear Aligner zrewolucjonizowały świat nakładek ortodontycznych. Zwłaszcza dla dorosłych prawie niewidoczne plastikowe nakładki stanowią estetyczną alternatywę wobec widocznych aparatów ortodontycznych.

Podczas leczenia tą metodą pacjent otrzymuje kilka-kilkanaście przezroczystych nakładek ortodontycznych, które są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb. Podczas noszenia na zęby jest wywierany lekki nacisk, co powoduje stopniowe przemieszczanie się ich do właściwego położenia. Skuteczne leczenie wymaga wielu nakładek, zmienianych co 14 dni.

Nakładki ortodontyczne rodzaj aparatu na zęby

Jaki aparat ortodontyczny wybrać dla dorosłego?

Czy aparaty ortodontyczne są tylko dla dzieci i młodzieży? Ależ skąd! Wielu trzydziesto-, czterdziesto-, a nawet pięćdziesięciolatków ze względów estetycznych chce sobie wyprostować zęby i jest gotowych nosić aparat ortodontyczny.

Jaki aparat nadaje się dla dorosłych? Wypunktowaliśmy kilka kwestii, które odgrywają dużą rolę przy wyborze.

(Nie)widoczność

Chyba najważniejszym argumentem za lub przeciw jest u dorosłych widoczność aparatu ortodontycznego. Większość nie wyobraża sobie w życiu zawodowym noszenia stałego aparatu z zamkami. Najmniej widoczne są stałe aparaty z zamkami lingwalnymi oraz nakładki ortodontyczne (alignery). Stały aparat ortodontyczny od wewnątrz jest dla osób trzecich zupełnie nie do zauważenia, przezroczyste plastikowe nakładki też są prawie niewidoczne.

Czas leczenia

Inny ważny punkt to czas leczenia. Podczas gdy korekcja zgryzu aparatem stałym od wewnątrz lub od zewnątrz może trwać 2–3 lata, lekką wadę zgryzu można za pomocą alignerów skorygować w ciągu paru miesięcy. W tym wypadku czas trwania leczenia zależy od sytuacji wyjściowej, ale najczęściej nie przekracza 9 miesięcy.

Łatwość czyszczenia

W kwestii pielęgnacji przezroczyste nakładki ortodontyczne mają przewagę. Tutaj do codziennego czyszczenia wystarczy łagodna pasta do zębów i miękka szczoteczka. Opłukiwanie w międzyczasie letnią lub zimną wodą okazuje się niezwykle proste. Aparat stały wymaga natomiast bardziej uciążliwego czyszczenia, ponieważ w zamkach często osadzają się resztki pokarmów, które trzeba usuwać specjalną szczoteczką do zębów. A kto miałby ochotę po południowej przerwie w pracy zajmować się gruntownym czyszczeniem zębów, aby podczas następnego spotkania nikt nie zauważył pozostałości pączka?

Ograniczenia na co dzień

Alignery co prawda szybko się czyszczą, ale trzeba je zawsze zdejmować przy jedzeniu i piciu napojów z cukrem. Tym, co sprawia kłopot wielu osobom na początku leczenia alignerami, jest mówienie. Ponieważ zęby są przykryte, język musi się przyzwyczaić do nowego położenia. Może też wystąpić lekkie seplenienie. We własnych uszach brzmi to gorzej, większość ludzi jednak wcale tego nie zauważy. Z czasem język przywyknie do nowego położenia i seplenienie ustąpi. Przy ważnych rozmowach można zresztą zdjąć alignery. 

Wybierając stały aparat ortodontyczny, należy też wziąć pod uwagę systematyczne wizyty kontrolne u lekarza. W przypadku aparatu stałego wypadają one co 5–8 tygodni. W przypadku leczenia nakładkami DR SMILED dostajesz od razu wszystkie swoje nakładki, a leczenie jest nadzorowane przez ekspertów za pomocą aplikacji. Odpadają regularne wizyty kontrolne i wszystko całkiem łatwo załatwisz online.

Ból

Żaden aparat nie powinien powodować bólu. Nacisk na zęby w przypadku aparatu stałego bezpośrednio po nałożeniu może być jednak silniejszy niż w przypadku alignerów. Przy każdym aparacie trzeba trochę czasu, żeby język przyzwyczaił się do nowego wrażenia w ustach. W przypadku aparatu stałego od wewnątrz możliwe jest na początku lekkie podrażnianie języka, co przy nakładkach oczywiście nie występuje.

Koszty

Koszty leczenia ortodontycznego szczęki są z reguły wysokie. Występują tu jednak ogromne różnice i na odpowiednim leczeniu możesz sporo zaoszczędzić. Korekcja zgryzu za pomocą nakładek w DR SMILE kosztuje 6.790-12.590 PLN. Końcowy koszt aparatu stałego może wynosić nawet 28.000 PLN.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze zwraca koszty

Przy ubezpieczeniu ustawowym koszty leczenia aparatem ortodontycznym trzeba niestety pokryć samemu. Korekcja zgryzu nie jest bowiem ujęta w wykazie świadczeń ubezpieczenia ustawowego. Przy ubezpieczeniu prywatnym zdarza się jednak, że ubezpieczyciel pokrywa koszty. W każdym wypadku trzeba to ustalić na początku leczenia.

Z tego względu może się opłacić dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne

Jeśli podlegasz ubezpieczeniu ustawowemu, bardzo rozsądnym posunięciem może się okazać dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne, ponieważ Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia ortodontycznego szczęki zazwyczaj tylko przy ciężkich wadach zgryzu. Wybierając dodatkowe ubezpieczenie, należy uprzednio sprawdzić, czy obejmuje ono leczenie aparatem ortodontycznym, aby nie zawierać umowy na próżno. Trzeba pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie działa tylko wtedy, gdy nie ma jeszcze rozpoznanej przez lekarza wady zgryzu. Zawarcie ubezpieczenia po fakcie nie ma sensu, bo koszty nie zostaną zwrócone.

Podsumowanie: rodzaje aparatów ortodontycznych

Nakładki prostujące (alignery) są dla dorosłych najprzyjemniejszą i najestetyczniejszą metodą korekcji krzywych zębów i szpar między zębami. Przezroczysty materiał zapewnia, że są prawie niewidoczne, łatwo się je czyści, a ograniczenia w codziennym życiu są minimalne. 

Kwestionariusz kwalifikacyjny pozwoli Ci łatwo sprawdzić, czy Twoją wadę zgryzu da się leczyć nakładkami. Jeśli przezroczyste nakładki nie wystarczą, pozostaje Ci jeszcze możliwość niewidocznego aparatu stałego z zamkami lingwalnymi.

Umów wizytę
DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE