Zdrowie zębów

Ruchomy aparat ortodontyczny - prostowanie zębów u dorosłych

Dagmara Popielec | 08 kwietnia 2022
Ruchomy aparat ortodontyczny - prostowanie zębów u dorosłych

Korekcja zgryzu za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego brzmi nieźle? Tego typu aparaty korygują jednak wyłącznie drobne wady, a leczenie trwa długo zgryzu.

Alternatywą dla standardowego aparatu ortodontycznego ruchomego dla dorosłych są nakładki ortodontyczne typu Clear Aligner. Można je zdejmować, a przy tym powodują one takie same przesunięcia zębów, jak aparaty stałe.

Jak działa aparat ortodontyczny ruchomy?

Ruchomy aparat ortodontyczny w większości przypadków korekcji ustawienia zębów, szczęki i żuchwy jest wyłącznie jednym z elementów leczenia, ponieważ przeważnie reguluje tylko rozrost kości. Dlatego ruchomy aparat ortodontyczny często stosowany jest na początku terapii i pomaga skorygować drobne wady zgryzu. Poprzez regularne nastawianie "niewidocznego" aparatu ortodontycznego u ortodonty osiąga się docelowe ustawienie szczęki, żuchwy oraz zębów. 

Ruchomy aparat na zęby zbudowany jest z wewnętrznej części wykonanej z tworzywa sztucznego, która znajduje się za zębami, oraz drutów, które są prowadzone wzdłuż zębów, a dokładniej na nich lub ponad nimi, w celu przymocowania aparatu. Ponieważ aparat ruchomy można wyjmować, łatwo się go czyści oraz usuwa przed przystąpieniem do jedzenia oraz mycia zębów.

Leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym: odpowiednie dla dzieci i dorosłych?

Ponieważ ruchomy aparat ortodontyczny często wykorzystywany jest w okresie, gdy zęby, szczęka i żuchwa wciąż się rozrastają, ten rodzaj leczenia stosuje się najczęściej u dzieci i młodzieży. U dorosłych takie leczenie jest wprawdzie możliwe, jednak ruchomy aparat ortodontyczny wiąże się w tej grupie wiekowej z dłuższym czasem leczenia oraz z podwyższonymi kosztami.

Leczenie wad zgryzu poprzez regulowanie ruchomego aparatu ortodontycznego

Ruchome aparaty ortodontyczne służą rozszerzaniu szczęki i żuchwy. Aby to osiągnąć, ruchome aparaty ortodontyczne dopasowuje się w odpowiednich odstępach czasu. W tym celu znajdująca się pośrodku aparatu ortodontycznego śruba zostaje rozkręcona, co prowadzi do rozszerzenia aparatu. Nacisk rozszerza szczękę i żuchwę. Jeśli jednak ruchomy aparat ortodontyczny nie jest noszony regularnie, prowadzi to często do stanu, w którym po pewnym czasie aparat nie pasuje do szczęki pacjenta. Może to prowadzić do pojawienia się na dziąsłach i zębach nieprzyjemnych punktów ucisku do czasu, kiedy aparat ortodontyczny zostanie znów poprawnie wyregulowany przez ortodontę.

Zalety i wady ruchomego aparatu ortodontycznego

Każdy rodzaj leczenia wad zgryzu i nieprawidłowego ukształtowania szczęki czy żuchwy posiada zalety i wady – jest tak również w przypadku aparatu ruchomego. Oprócz bólu oraz ceny ważnym kryterium doboru dla wielu osób jest sposób użycia oraz walory estetyczne.

Zalety ruchomego aparatu ortodontycznego

Jak sama nazwa wskazuje, zaletą stosowania aparatu ruchomego jest możliwość wyjmowania go wtedy, kiedy chcemy. Aparat można wyjąć w każdej chwili, np. w celu wyczyszczenia go, do jedzenia lub z innych powodów. Ułatwia to nie tylko dokładne mycie samego aparatu, lecz sprowadza się również do lepszego utrzymania higieny jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego.

Kolejną zaletą ruchomego aparatu na zęby jest to, że znajduje się on za zębami, dzięki czemu jest prawie niewidoczny. Widoczne na zębach są jedynie cienkie druty służące do mocowania aparatu, dlatego dla większości osób aparaty ruchome są bardziej estetyczne niż stałe.

Wady ruchomego aparatu ortodontycznego

Oprócz wymienionych już zalet, ruchomy aparat ortodontyczny ma również wady, do których należą bóle towarzyszące początkom leczenia.

Z powodu nacisku, który ma na celu rozszerzanie szczęki i żuchwy, wielu pacjentów skarży się na bóle szczęki, żuchwy oraz zębów. Ograniczona jest również wymowa, ponieważ ruchomy aparat ortodontyczny zajmuje stosunkowo dużo miejsca w obrębie podniebienia oraz po wewnętrznej stronie żuchwy. Kolejną wadą ruchomego aparatu ortodontycznego jest regularne nastawianie go, co oprócz nakładu pracy wiąże się z powracającym bólem powodowanym przez nacisk, jaki wywołuje aparat ortodontyczny ruchomy. Efekty leczenia są ściśle związane z tym, czy pacjent skrupulatnie nosi zdejmowany aparat. Jeśli nie przestrzegamy zaleceń ortodonty, efekty leczenia mogą być znikome.

Warto też podkreślić, że aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych nie powinien być stosowany w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Koszty ruchomego aparatu ortodontycznego

Koszty ruchomego aparatu ortodontycznego zależą od wielu czynników. Po pierwsze na cenę aparatu wpływają czas trwania i rodzaj leczenia; po drugie nie każde leczenie jest refundowane przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne. Na ostateczną cenę składają się takie czynniki jak miasto, w którym wykonamy aparat ruchomy, wycena ortodonty i indywidualne wymagania. Kwota waha się od 500 do 2500 złotych.

braces for teeth

Alternatywa dla aparatu ruchomego: nakładki prostujące od DR SMILE

Ponieważ coraz więcej osób chce skutecznie poprawić swój uśmiech, na rynku pojawiają się alternatywy dla stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych.

DR SMILE korzysta z metody Clear Aligner, czyli przezroczystych nakładek ortodontycznych. Nakładki są niemal niewidoczne dla otoczenia, dlatego wybierają je pacjenci, którym zależy na dyskretnej korekcji wady. Leczenie w DR SMILE trwa od 4 do 9 miesięcy w zależności od wady.

W DR SMILE możesz liczyć na brak ukrytych kosztów. Cena całego leczenia jest znana przed jego rozpoczęciem i obejmuje zestaw nakładek i pomocniczych akcesoriów, pierwszą i ostatnią wizytę ze skanem 3D i wszystkie potrzebne dodatkowe zabiegi. Koszty nakładek zależą od stopnia złożoności wad zgryzu. Rozróżnia się przy tym drobne, średnie oraz kompleksowe wady zgryzu.

Chcesz rozpocząć leczenie z DR SMILE? Przyjdź na bezpłatną wizytę, wykonaj skan 3D i przekonaj się, jak skuteczne jest leczenie nakładkami ortodontycznymi!

Umów bezpłatną wizytę
DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE