Aktualności

Strach przed dentystą. Czy dentofobię da się pokonać?

Dagmara Popielec | 24 marca 2023
Strach przed dentystą. Czy dentofobię da się pokonać?

Nie tylko dzieci boją się dentysty. Dorosłym wizyta w gabinecie dentystycznym często kojarzy się z bólem. Musimy jednak odróżnić klasyczny strach przed dentystą od fobii, która może objawiać się stanem panicznego lęku. Czy ten strach można pokonać? Wyjaśniamy.

Dlaczego tak wiele osób boi się dentysty?

Dentofobia może mieć różne podłoża i nie zawsze automatycznie wynika z traumatycznych doświadczeń z gebinetu dentystycznego. Oczywiście, bolesne doświadczenia w przeszłości mogą wyzwalać lęk przed dentystą, chociaż najczęściej jest to powszechny lęk przed stomatologiem - z takim problemem żyje duża część pacjentów.

W dłuższej perspektywie lęk ten może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej, ponieważ pacjent nie może uczęszczać na wizyty kontrolne lub profesjonalne czyszczenie. Warto więc przyjrzeć się temu problemowi i zidentyfikować powody, dla których boimy się dentysty.

Jak stwierdzić, że dotknęła nas dentofobia?

Dentofobia to nie tylko odczuwanie strachu przed dentystą. Często towarzyszą temu inne objawy, takie jak nadmierne pocenie się, przyspieszone bicie serca czy nawet drżenie mięśni.

Jak definiuje się pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa?

Według definicji, osoby bojące się wizyty u stomatologa doświadczają silnych stanów emocjonalnych, które mogą przyjąć tak ogromny rozmiar, że racjonalne działanie będzie dla takich pacjentów niemożliwe, a lęk przed wizytą u stomatologa będzie się wzmagać. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa zazwyczaj są świadomi tego, że leczenie stomatologiczne jest niezbędne, jednak nie dają rady zrealizować swoich zamiarów z powodu ich ekstremalnego stanu emocjonalnego, często już po wejściu do gabinetu lekarskiego. 

U osób dotkniętych dentofobią dochodzi również do pojawiania się innych intensywnych symptomów, od mdłości przez przyspieszenie akcji serca i zwiększenie potliwości do biegunki. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa rozwijają przy tym z czasem silny mechanizm wyparcia, który na koniec powoduje, że leczenie stomatologiczne staje się prawie niemożliwe. 

Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa powinni się przy tym jednak zgłaszać do niego na coroczne wizyty kontrolne oraz w przypadku pojawienia się innych problemów z zębami, aby dzięki regularnym badaniom zapobiec ewentualnemu ryzyku chorób zębów oraz móc je leczyć.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Każdemu może pomóc nieco inne podejście, dlatego warto próbować różnych rozwiązań - być może choć jedno z nich sprawi, że nawet jeśli strach przed dentystą nie zniknie, to nie będzie paralizujący.

Wybór właściwego stomatologa

Na początku warto wybrać zaufanego stomatologa, który specjalizuje się e leczeniu pacjentów lękowych. Jeśli nie masz takiego specjalisty w okolicy, nie martw się. Porozmawiaj ze swoim dentystą. Otwarte opowiedzenie o lęku może Cię uspokoić, a dentyście pozwoli dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Znieczulenie

Jeśli strach przed dentystą pojawia się, ponieważ boimy się bólu na fotelu stomatologicznym, rozwiązanie jest proste. Nowoczesne metody znieczulania sprawiają, że pacjenci nie odczuwają podczas zabiegów żadnego bólu. Wystarczy szybkie ukłucie igłą, aby nieprzyjemne wiercenie nie było przez Ciebie odczuwalne.

Terapie relaksacyjne

Terapia relaksacyjna, np. taka jak trening autogenny, może pomóc Ci pokonać strach przed dentystą. Wykazano, że relaksujący efekt tej terapii poprawia regulację ciśnienia krwi i tętna. Koncentrując się w pełni na tych frazach, gdy przebiegają one przez Twój umysł, strach staje się drugorzędny i zabieg nie jest już straszny.

Psychoterapia

Wykazano, że psychoterapia jest nadzwyczaj skuteczna w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa, a dzięki wysokiej skuteczności na poziomie 70% jest zalecana jako najlepszy środek w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa. Dzięki określonym metodom, technikom konfrontacji i relaksacji można pokonać przyczynę lęku. Psychoterapia w przypadku niezwykle silnego lęku przed wizytą u stomatologa posiada również tę zaletę, że działa długoterminowo. Koszty spotkań z psychoterapeutą są zazwyczaj pokrywane przez kasę chorych. 

Co zrobić, jeśli dziecko boi się dentysty?

Dzieci mogą również rozwinąć skrajny lęk przed dentystą. Bolesne doświadczenia, takie jak utrata zębów dziecka lub poprzednie badanie, mogą również wzmocnić strach przed dentystą. Gdy dzieci cierpią na lęk paniczny, często warto skonsultować się z dentystą dziecięcym, który specjalizuje się w lękliwych pacjentach. W takich gabinetach stomatologicznych panuje przyjemna atmosfera, co zwykle zapewnia pacjentom lepsze samopoczucie i mniejszy niepokój. Wspólne omówienie poszczególnych etapów leczenia oraz prawdziwej przyczyny strachu może również pomóc złagodzić obawy dziecka.