Zdrowie zębów

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - za co podziękują Ci zęby?

Dagmara Popielec | 14 października 2022
Szczoteczka soniczna czy elektryczna - za co podziękują Ci zęby?

Piękny uśmiech to zasługa między innymi dokładnego i sumiennego szczotkowania zębów. Używając szczoteczki manualnej, nie zawsze jesteśmy w stanie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Z pomocą przychodzą nowoczesne modele. Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która będzie lepszym wyborem?

Czemu nie szczoteczka manualna?

Czy porównywanie szczoteczek sonicznych i elektrycznych oznacza, że Twój model manualny musisz wyrzucić do kosza? Absolutnie nie! Cyklicznie przeprowadzane badania dowodzą, że czyszczenie zębów manualną szczoteczką jest jak najbardziej skuteczne, ale pod jednym warunkiem - musimy stosować odpowiednią technikę.

Okazuje się też, że wielu z nas nie przestrzega kilku minut szczotkowania i myje zęby zdecydowanie za krótko… Jeśli więc walczysz z odkładającą się płytką nazębną czy coraz częściej musisz odwiedzać dentystę, być może wypróbowanie szczoteczki elektrycznej czy sonicznej będzie dobrym pomysłem!

Te zaawansowane modele mogą mieć wbudowany timer mycia zębów, a dodatkowo myją je z o wiele większą prędkością niż jesteśmy w stanie zrobić to ręcznie.

Co to jest szczoteczka elektryczna?

Zanim zastanowimy się, co wybrać - szczoteczkę soniczną czy elektryczną - przyjrzyjmy się każdej z nich osobno.

Modele szczoteczek elektrycznych są znane na rynku już od dziesiątek lat. Szczoteczkę elektryczną wynaleziono w Szwajcarii już w 1939 roku. Około 20 lat później pierwsze modele trafiły już do masowej produkcji i od tego czasu są nieustannie udoskonalane.

Jak wygląda szczoteczka elektryczna?

Modele elektryczne szczoteczki do zębów charakteryzują się przede wszystkim niewielką, okrągłą główką. Szczoteczki elektryczne wyposażone są w wodoszczelną rękojeść, na której znajdziemy przyciski włączania i wyłączania, a także - w zależności od modelu - pozwalające na wybór dodatkowych funkcji, takich jak tryby. 

Możemy znaleźć wśród nich m.in. tryb: oszczędzania baterii, wybielania, intensywnego i delikatnego czyszczenia oraz codzienny.

Szczoteczkę elektryczną producenci wyposażają również w bazę, będącą jednocześnie ładowarką akumulatorów znajdujących się w rączce. Zdecydowana większość modeli ładuje się po podłączeniu bazy do prądu.

Szczoteczka elektryczna - działanie

Szczoteczki elektryczne nazywa się też obrotowymi lub rotacyjnymi z powodu ruchu, jaki wykonują - rotacyjny lub rotacyjno-pulsacyjny. 

Modele rotacyjne pracują, obracając główkę raz w lewo, raz w prawo. Wykonują przy tym od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy (6000 - 45 000) obrotów na minutę, dokładnie mechanicznie oczyszczając zęby z gromadzącej się na nich płytki bakteryjnej.

Z kolei szczoteczki elektryczne rotacyjno-pulsacyjne nie tylko wprawiają główkę w ruch obrotowy, ale też dociskają włosie do zębów. W ten sposób jeszcze dokładniej pozbywają się płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc.

Jaka pasta do zębów jest najlepsza?

Co to jest szczoteczka soniczna?

Warto wiedzieć, że szczoteczka soniczna to tak naprawdę rodzaj szczoteczki elektrycznej. Przyjęło się jednak, by rozróżniać te dwa rodzaje urządzeń. Dlaczego?

Na pierwszy rzut oka modele soniczne od elektrycznych różnią się wyglądem główki. Jest ona podłużna - bardziej przypomina główkę szczoteczki manualnej.

Poza tym budowa szczoteczek sonicznych przypomina standardowe modele elektryczne. Szczoteczka soniczna składa się z:

  • rękości wyposażonej w akumulator,

  • przycisku włączającego i wyłączającego,

  • przycisków zmieniających tryby,

  • bazy ładującej akumulator,

  • podłużnej główki czyszczącej.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Wbrew pozorom, nie tylko rodzaj główki odróżnia szczoteczki soniczne od szczoteczek elektrycznych. Główną różnicą jest tutaj działanie i wykonywane ruchy.

Szczoteczki soniczne wykonują ruch wymiatająco-pulsacyjny. Oznacza to, że wymagają też nieco innej techniki szczotkowania. Po nałożeniu pasty ustawiamy główkę szczoteczki pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów. Następnie przesuwamy główką kolejno po zębach, nie dociskając zbyt mocno - docisk w przypadku szczoteczek sonicznych nie jest potrzebny.

A czym różni się działanie szczoteczek sonicznych od elektrycznych? Sekret tkwi w ultradźwiękach generowanych przez silnik urządzenia. Specyficzne drżenie główki wprowadza cząsteczki pasty w drgania, które następnie łącząc się ze śliną, tworzą mikrobąbelki rozbijające płytkę nazębną. 

Co ważne, drobinki dostają się również pomiędzy zęby, oczyszczając przestrzenie międzyzębowe dokładniej niż każdy inny rodzaj szczoteczki. To istotne szczególnie dla osób posiadających stłoczenia czy inne wady zgryzu, które uniemożliwiają im dokładne docieranie szczoteczką czy nawet nicią dentystyczną do przestrzeni międzyzębowych.

Obroty w przypadku szczoteczek sonicznych również są wyższe niż w przypadku standardowych modeli elektrycznych i wynoszą ponad 60 000 obrotów na minutę.

Szczoteczka do zębów soniczna czy elektryczna - co wybrać?

Prawidłową higienę jamy ustnej możemy osiągnąć każdym rodzajem szczoteczki: manualnym, elektrycznym czy sonicznym. Szczoteczka musi być też połączona z odpowiednią techniką, a także częstotliwością - zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a idealnie - po każdym posiłku.

Jeśli stoisz jednak przed wyborem konkretnego modelu szczoteczki sonicznej czy elektrycznej, zwróć uwagę na te kwestie:

  • Nadwrażliwość zębów - jeśli mierzysz się z nadwrażliwością, najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna. Jest ona delikatniejsza od modeli elektrycznych i nie musimy dociskać jej do zębów

  • Czas pracy na jednym ładowaniu - jeśli często wyjeżdżasz, szukaj szczoteczki, która ma możliwie najdłuższy czas pracy po naładowaniu, by nie zabierać ze sobą ładowarki w podróż

  • Timer - nigdy nie wiesz, czy minęły już 2 minuty wymagane do dokładnego umycia zębów? Postaw na model z timerem. Część szczoteczek sonicznych informuje też, kiedy możesz przejść do mycia kolejnej partii zębów,

  • Czujnik nacisku - by nie uszkodzić szkliwa, wybierz szczoteczkę z czujnikiem,

  • Dostępne tryby - wybielanie, codzienny, delikatne czyszczenie, wrażliwe dziąsła - zwróć uwagę na tryby szczególnie, gdy mierzysz się z problemem związanym ze zdrowiem jamy ustnej.

Ostateczny wybór pomiędzy szczoteczką soniczną a elektryczną zależy od Ciebie. Niezależnie od tego, na jaki model postawisz, pamiętaj o pełnej higienie jamy ustnej: nie tylko szczotkowaniu zębów, ale też używaniu nici dentystycznej i płynu do płukania ust oraz diecie profilaktycznej, wzmacniającej szkliwo.

Najnowsze artykuły na blogu