Zdrowie zębów

Jak wzmocnić szkliwo? Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby

Dagmara Popielec | 31 sierpnia 2022
Jak wzmocnić szkliwo? Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby

Szkliwo jest tarczą ochronną Twoich zębów. To najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, ale jest ono nieustannie narażone na ścieranie. Mocne szkliwo zębów ochroni nas przed powstawaniem próchnicy, nadwrażliwości i przebarwień. Jak wzmocnić szkliwo zębów, a jednocześnie zapobiegać jego uszkodzeniu?

Czym jest szkliwo zębów i jaka jest jego funkcja? 

Szkliwo zęba składa się z martwych komórek ciała, a dokładniej z mieszanki wapnia, sodu, fosforu i magnezu. Z tego powodu szkliwo zębów jest najtwardszą częścią Twojego ciała i jest niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Pod szkliwem znajduje się zębina chroniona przez szkliwo.

Nasze szkliwo ma grubość do 2,5 mm i tworzy zewnętrzną warstwę zęba, chroniąc go przed wpływami zewnętrznymi oraz nadając mu jędrność i stabilność. Szkliwo zęba składa się głównie z martwych komórek i nie ma nerwów, dlatego nie można go poczuć. Wadą szkliwa zębów jest to, że nie potrafi się ono samo zregenerować. 

Jeśli więc doprowadzimy do jego poważnego zużycia, ciało nie może go odbudować. Wtedy wizyta u dentysty jest absolutnie konieczna. Jeśli szkliwo zębów jest zbyt mocno uszkodzone, Twoje zęby są podatne na próchnicę, zużycie i podrażnienia. Poniżej dowiesz się, co zrobić, gdy szkliwo jest uszkodzone i jak wzmocnić szkliwo

Jak zanika szkliwo?

Szkliwo zęba może zostać zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne. Z jednej strony kwaśne pokarmy są wielkim wrogiem szkliwa zębów. Kwas niszczy szkliwo, powodując, że zębina staje się bardziej widoczna, a zęby żółkną i stają się bardziej wrażliwe. Z drugiej strony, zbyt mocne ścieranie zębów może również prowadzić do utraty lub odpryskiwania warstwy ochronnej na skutek mechanicznego ścierania szkliwa. 

Jak wzmocnić szkliwo? 4 sposoby na piękne zęby

Chcesz dowiedzieć się, jak wzmocnić szkliwo zębów? Niestety standardowa higiena jamy ustnej to nie wszystko - warto wiedzieć, że na stan szkliwa wpływa również nasza dieta.

  1. Prawidłowa higiena jamy ustnej

Higienę jamy ustnej zaczynamy oczywiście od regularnego szczotkowania - bez tego nasze szkliwo zębów nie będzie w najlepszym stanie. Używaj past z fluorem, który będzie uodparniał szkliwo na działanie kwasów oraz wpływał na remineralizację szkliwa. 

Warto stosować również płyny do płukania ust oraz zaprzyjaźnić się z nitką dentystyczną wzbogaconą we fluor i używać jej co najmniej raz dziennie.

2. Zadbaj o dietę

Odpowiednia dieta wpływa nie tylko na nasz wygląd i samopoczucie - pozwala też wzmocnić szkliwo zębów. Sięgaj po produkty bogate w wapń (takie jak mleko i przetwory mleczne, żółte sery, orzechy) i witaminę D (masło, jajka, ale też umiarkowana (!) ekspozycja na promienie słoneczne). Te produkty ułatwiają remineralizację szkliwa, czyli jego odbudowę.

3. Unikaj produktów, które szkodzą szkliwu

Tak jak część naszej diety może wspomagać szkliwo, inne wybory żywieniowe mogą szybko zniweczyć te próby. Co szkodzi szkliwu zębów?

Po pierwsze, gazowane napoje. Zawarty w nich kwas fosforowy wypłukuje wapń z kości, przyczyniając się do osłabienia szkliwa. Równie szkodliwy jest cukier, który znajdziemy nie tylko w napojach, ale też żelkach czy cukierkach.

Warto unikać również kwaśnych napojów, które zmiękczają szkliwo. Są to również słodkie napoje, ale również soki. Aby nie rezygnować z witamin zawartych w sokach, polecamy zostawić je w diecie, ale zachowywać co najmniej 30 minut odstępu po ich wypiciu od szczotkowania zębów.

4. Nie szczotkuj zębów zbyt mocno

Dokładne mycie zębów to sposób na wzmocnienie szkliwa? Tak, ale uwaga! Dokładne mycie nie równa się zbyt mocnemu szczotkowaniu. Szybkie szczotkowanie i mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów ściera szkliwo. 

Do higieny wybierajmy więc szczoteczki ze średnią twardością włosia i trzymajmy je pod kątem 45° do dziąseł. Aby wzmocnić szkliwo, warto zrezygnować też z past wybielających bogatych w ścierające mikrogranulki.

Czy można odbudować szkliwo zębów?

Remineralizacja, na przykład za pomocą specjalnej pasty do zębów, może odbudować szkliwo Twoich zębów. Wapń i fosforan zawarte w paście do zębów przywracają szkliwu ważne składniki budulcowe, pozwalając mu na samoregenerację. 

Stomatolog ma również różne możliwości wzmocnienia i ochrony szkliwa zębów. W szczególności uszczelnienie zębów zapewnia dodatkową ochronę szkliwa zębów, dzięki czemu jest mniej atakowane. Ponadto, profesjonalne czyszczenie zębów pomaga usunąć uporczywe przebarwienia i kamień nazębny.

Odbudowa szkliwa zębów - pasta do zębów czy domowy sposób?

Sztuczna odbudowa szkliwa zębów nie jest możliwa. Gdy szkliwo całkowicie zniknie, pomóc może jedynie wypełnienie lub korona. Możliwe jest jednak wzmocnienie szkliwa specjalnymi pastami do zębów z fluorem. Sprawiają, że szkliwo jest bardziej odporne i zapobiegają jego utracie. 

W przypadku wszystkich innych środków, takich jak środki naturalne lub domowe, dentyści zalecają ostrożność. Jeśli szkliwo jest bardzo zniszczone, jedynym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa, w przeciwnym razie nie można wykluczyć utraty zęba. 

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE