Zdrowie zębów

Leczenie bruksizmu: szyna relaksacyjna czy korekta zgryzu?

Dagmara Popielec | 02 sierpnia 2022
Leczenie bruksizmu: szyna relaksacyjna czy korekta zgryzu?

Bruksizm dotyka od 10 do 20% dorosłej populacji. Mocne zaciskanie zębów, szczególnie w nocy, może mieć szereg negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia - wbrew pozorom - nie tylko dla zdrowia jamy ustnej. Na czym polega leczenie bruksizmu, skąd bierze się ta przypadłość i czy szyna relaksacyjna to najlepszy sposób, by z nią walczyć?

Czym jest bruksizm?

Nawykowe, nieświadome zaciskanie zębów nazywamy właśnie bruksizmem. Osoba dotknięta tym schorzeniem zaciska zęby nawet 10 razy mocniej niż podczas świadomego gryzienia twardych pokarmów. Właśnie przez siłę nacisku bruksizm może wywoływać całą listę nieprzyjemnych objawów, z czego część może powodować nieodwracalne zmiany.

Jakie są przyczyny bruksizmu?

W przeszłości bruksizm uważano za problem typowo stomatologiczny, wynikający wyłącznie z krzywego zgryzu. Okazuje się jednak, że przyczyn bruksizmu jest o wiele więcej. Nie wszystkie da się wyeliminować, dlatego warto wiedzieć, na czym polega skuteczne leczenie bruksizmu.

Do najczęstszych przyczyn bruksizmu zaliczamy:

 • wady zgryzu - kiedy zęby stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób, może prowadzić to do ich nadmiernego zaciskania i ścierania,

 • stres, silne napięcie, nerwica - długo utrzymujący się stres bardzo często przekłada się na zbyt mocne zaciskanie zębów podczas snu,

 • niedobór magnezu - może powodować zgrzytanie zębami,

 • zaburzenia hormonalne, np. nadczynność tarczycy,

 • przerost migdałków,

 • nietolerancje pokarmowe - zakwaszenie organizmu może prowadzić do pojawienia się stresu, a wraz z nim bruksizmu,

 • nieprawidłowe wypełnienia zębów, złe dopasowanie plomby, protezy lub korony zęba.

Do czego prowadzi bruksizm?

Wiele osób, które dotyka problem bruksizmu, przez długi czas nie zdaje sobie sprawy z jego występowania. Duża część pacjentów zaciska zęby wyłącznie w nocy, a pojawiających się objawów nie łączą oni z bruksizmem.

Symptomy bruksizmu to między innymi:

 • ścieranie i pękanie zębów, w skrajnych przypadkach wypadanie zębów,

 • ból szczęki, promieniujący do głowy i oczu,

 • ból szyi,

 • przygryzanie i krwawienie dziąseł,

 • nadwrażliwość zębów,

 • uczucie szumu i dyskomfortu w uszach,

 • trzaski i przeskakiwania w żuchwie, ograniczona ruchomość,

 • przerost mięśni żwacza,

 • zaburzenia równowagi.

Jak można zauważyć, objawy bruksizmu mogą być rozległe, a nieleczony bruksizm powodować ich zaostrzenie. Dlatego to tak istotne, by skonsultować problem ze specjalistą od razu, gdy go zauważymy.

Mężczyzna z bólem szczęki u dentysty

Na czym polega leczenie bruksizmu?

Jeśli podejrzewamy, że problem bruksizmu dotyka nas z powodu przewlekłego stresu, oczywiście warto walczyć z jego przyczyną, chociaż nie zawsze jest to łatwe czy nawet możliwe. Na szczęście istnieją środki pozwalające na niedopuszczenie do tego, by mocne zagryzanie zębów prowadziło do coraz poważniejszych konsekwencji.

Borykasz się z bruksizmem? W pierwszym kroku skontaktuj się ze swoim stomatologiem. W pierwszej kolejności oceni on, czy zaciskanie zębów wywołało już jakieś konsekwencje w stanie jamy ustnej i zaleci kolejne kroki.

Standardowym sposobem leczenia bruksizmu jest szyna relaksacyjna.

Szyna relaksacyjna - jak działa?

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka wykonana przez protetyka, zakładana zazwyczaj wyłącznie na zęby górnej szczęki. Dzięki trwałemu materiałowi tworzy ona barierę pomiędzy zębami górnej i dolnej szczęki. Nie eliminuje problemu, ale zapobiega konsekwencjom bruksizmu, takim jak ścieranie się zębów czy bóle głowy.

Ponieważ nakładka relaksacyjna na zęby jest rozwiązaniem działającym najlepiej w początkowej fazie, aby pozbyć się problemu, warto popracować nad usunięciem jego przyczyny.

Leczenie bruksizmu wymaga więc nie tylko noszenia szyny relaksacyjnej, ale też często korekty zgryzue.pl/ortodoncja/leczenie-ortodontyczne-dorosli/. Nieprawidłowa okluzja (ułożenie zębów łuku górnego względem dolnego) nierzadko prowadzi do ścierania się zębów, a przez to większej skłonności do powstawania próchnicy i nadwrażliwości zębów.

DrSmile Clear Aligner / nakładka

Nakładka na bruksizm a nakładka ortodontyczna

Na rynku możemy natknąć się na tzw. nakładki ortodontyczne, nazywane też clear aligners. Czy to ten sam produkt, co szyna relaksacyjna na bruksizm? Zupełnie nie!

Chociaż oba produkty to przezroczyste nakładki, ich przeznaczenie jest całkowicie różne. Podczas gdy nakładka na bruksizm to produkt wykonywany jednorazowo i zalecany do noszenia wyłącznie w nocy, nakładka ortodontyczna, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie prostować zęby.

Jak działają nakładki ortodontyczne? Te przezroczyste nakładki nie są odwzorowaniem naszych zębów 1:1. W rzeczywistości specjaliści ortodontyczni na podstawie skanu 3D szczęki pacjenta tworzą indywidualny plan leczenia, a na jego podstawie: zestaw nakładek (najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu). Każdy zestaw nakładek delikatnie różni się od poprzedniego, powoli przesuwając zęby na pożądane pozycje. Clear alignery zmieniamy co 14 dni na nową parę, aż do uzyskania założonego efektu wyprostowanych zębów.

Czy nakładki ortodontyczne można stosować, borykając się z bruksizmem? Jak najbardziej! Jeśli powodem zaciskania przez Ciebie zębów jest krzywy zgryz, nakładki to idealne rozwiązanie dla Ciebie. Będą działać na dwa sposoby - prostować zęby, a przy okazji tworzyć barierę i nie dopuszczać do ścierania zębów.

Jeśli interesuje Cię leczenie clear aligners, przyjdź na bezpłatną wizytę do jednego z gabinetów partnerskich DR SMILE w Polsce i przekonaj się, jak szybko i skutecznie możemy pozbyć się Twojego problemu!

Ostatnie artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE