Zdrowie zębów

7 kroków do idealnej higieny zębów

Dagmara Popielec | 01 września 2022
7 kroków do idealnej higieny zębów

Zęby to nasza wizytówka. Kto z nas nie marzy o pięknym, białym, uśmiechu? Niektórzy “rodzą się” z idealnymi zębami, inni muszą włożyć w pielęgnację zębów więcej wysiłku. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze elementy higieny zębów. Sprawdź, od czego zacząć.

Chodzi o wygląd - ze szczoteczką do zębów 

Wybierz szczoteczkę do zębów, która jest nie tylko funkcjonalna, ale również dobrze wygląda. W końcu korzystasz z niej na co dzień i z większą przyjemnością będziesz jej używać.

A jaka szczoteczka będzie dla Ciebie odpowiednia? Wybór między szczoteczką manualną a soniczną czy elektryczną zależy w dużej mierze od preferencji danej osoby. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, zwróć uwagę na rozmiar główki. Dobra szczoteczka nie powinna mieć jej zbyt dużej, by móc bez problemu dotrzeć również do tylnych zębów i zakamarków jamy ustnej. 

Jakie włosie wybrać? Uniwersalne włosie dla zdrowych zębów to średnie. Taka szczoteczka nie będzie zbyt twarda, a więc nie uszkodzi szkliwa i nie zrani dziąseł. Zbyt miękka z kolei może powodować niedomywanie zębów. Takie włosie poleca się dla bardzo wrażliwych zębów oraz przy pielęgnacji zębów dzieci.

Make your teeth great again

Twoje zęby są narażone na działanie wielu różnych kwasów każdego dnia poprzez jedzenie i picie. Dlatego tak ważne jest utrzymanie zdrowego szkliwa. Co może być lepszego niż pasta do zębów z fluorem?  Nie tylko Twoje zęby będą czyste, ale także szkliwo zostanie wzmocnione. 

Do utrzymania mocnego szkliwa przyczynia się też prawidłowa dieta. Ogranicz słodkie i kwaśne napoje, które zmiękczają szkliwo. Zamiast tego sięgaj po produkty z wapniem i witaminą D.

Przeczytaj o tym, jak dbać o szkliwo

Fluor jest cenny

A skoro już jesteśmy przy temacie fluoru i tego, jak ważny jest on dla wzmocnienia szkliwa zębów, najlepiej jest po prostu wypluć resztki pasty do zębów i nie płukać ich wodą. Na początku może to wymagać lekkiego przyzwyczajenia, ale dzięki temu nie zmyjesz już większości fluoru z zębów.

Co właściwie robi fluor dla naszych zębów? Przede wszystkim nasila ich mineralizację i wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby stają się odporniejsze na tworzenie próchnicy i działanie kwasów organicznych. 

People-Medical-duo-brandan-mia 800x600 all

Liczą się małe rzeczy

Aby szczoteczka i fluor w paście do zębów dobrze spełniały swoje zadanie, muszą być w stanie dotrzeć do najmniejszych części zębów. Ale jeśli są już zablokowane przez resztki jedzenia, to będzie to trudne. 

Dlatego zawsze przed czyszczeniem należy używać nici dentystycznych i szczoteczek międzyzębowych. Nitkowanie zapobiega uwięzieniu bakterii w jamie ustnej w przestrzeniach między zębami i jest najlepsze dla zębów przednich. Szczoteczki międzyzębowe świetnie spisują się zwłaszcza na lekko zakrzywionych zębach trzonowych.

Bądź czuła_y dla swoich dziąseł

Dziąsła nie tylko utrzymują zęby na miejscu, ale są w dużej mierze odpowiedzialne za zdrowie zębów. A czego nie lubią miękkie, różowe dziąsła? Właśnie tak - zbyt dużego nacisku na szczoteczkę do zębów. Dlatego zawsze podczas higieny zębów podejmuj świadomy wysiłek, aby masować dziąsła szczoteczką do zębów starannymi kolistymi ruchami, a mniej je szorować.

Twój 3-minutowy trening

Nie masz czasu na ćwiczenia? Zapomnij o tym! Od dziś nie masz czasu na wymówki! Podczas pielęgnacji zębów na przemian stawaj na jednej nodze lub na palcach i odbijaj się w górę i w dół - Twoje mięśnie pośladków i łydek będą Ci wdzięczne!

Endorfiny na cały dzień

Aby rozpocząć dzień z pozytywnym akcentem lub pójść spać szczęśliwym i zrelaksowanym - uśmiechnij się do siebie w lustrze na koniec każdej sesji szczotkowania zębów. Brzmi szalenie? Ale wyzwala fale endorfin, które wprowadzą Cię w lepszy nastrój na dzień i noc.