Zdrowie zębów

Pożegnaj uśmiech dziąsłowy. Jak wyleczyć gummy smile?

Dagmara Popielec | 10 sierpnia 2022
Pożegnaj uśmiech dziąsłowy. Jak wyleczyć gummy smile?

Co uważamy za piękny uśmiech? Tworzą go przede wszystkim piękne, proste i białe zęby. Jednak zdrowie dziąseł i stosunek bieli (zęby) do czerwieni (dziąsła) również odgrywa znaczącą rolę, jeśli chodzi o uśmiech, który uważamy za estetyczny. Jeśli dziąsła są zbyt widoczne, nazywamy to uśmiechem dziąsłowym. Posiadasz go i chcesz się go pozbyć? Sprawdź, jak to zrobić!

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

Gummy smile, czyli dziąsłowy uśmiech, to uśmiech, w którym występuje nierównowaga zębów, dziąseł i wargi. Zwykle podczas śmiechu lub mówienia widoczne są tylko górne przednie zęby, dziąsła natomiast pozostają ukryte za górną wargą. 

Inaczej jest w przypadku uśmiechu dziąsłowego. Podczas śmiechu lub mówienia pokazuje się większa niż standardowo powierzchnia dziąseł, co sprawia, że posiadacze gummy smile nie czują się komfortowo.

Z medycznego punktu widzenia gummy smile definiujemy wówczas, gdy widoczna część dziąsła podczas uśmiechu przekracza 3 mm. W większości przypadków nie ma to żadnych konsekwencji zdrowotnych, ale nadmiar dziąseł sprawia, że zęby wydają się mniejsze, a tym samym wygląd osoby jest bardziej dziecinny i nieładny.

Co powoduje dziąsłowy uśmiech?

Gummy smile może mieć następujące przyczyny:

 • uwarunkowania genetyczne,

 • zęby pacjenta są zbyt małe, co daje wrażenie uśmiechu dziąsłowego,

 • wady zgryzu,

 • nadmierny wzrost kości szczęki,

 • nadmierna aktywność mięśni mimicznych twarzy.

 • górna szczęka pacjenta jest zbyt długa (zespół długiej twarzy), zbyt duża część dziąsła jest również widoczna podczas uśmiechu.

Czy gummy smile trzeba usunąć?

Dziąsłowy uśmiech nie jest wadą samą w sobie. Najczęściej nie ma definitywnego medycznego wskazania do usunięcia gummy smile. Chęć korekty gummy smile wynika raczej z kompleksów obdarzonej tym uśmiechem osoby. Zdarza się jednak, że dziąsłowy uśmiech utrudnia właściwe dbanie o higienę jamy ustnej. Wysokie dziąsła mogą sprawić, że resztki pokarmów są trudne do usunięcia, co ostatecznie prowadzi do zaczerwienienia dziąseł i tworzenia się stanów zapalnych.

Uśmiech dziąsłowy - jak zlikwidować?

Istnieje kilka możliwości pozbycia się uśmiechu dziąsłowego - niektóre opcje wymagają większego nakładu finansowego i czasowego, inne są nieinwazyjne, musimy natomiast je powtarzać. Jak możesz zlikwidować uśmiech dziąsłowy?

Korekta uśmiechu dziąsłowego za pomocą lasera 

Jedną ze skuteczniejszych metod pozbycia się gummy smile jest korekta dziąseł, dzięki której można skorygować takie deformacje jak nadmiar lub nierówności dziąseł. W tej estetycznej korekcie za pomocą lasera delikatnie i bezboleśnie usuwa się nadmiar tkanek, nadając zębom nowy, harmonijny kształt. Jest to zabieg mało inwazyjny, mający ogromny wpływ na uśmiech, a ostatecznie na pewność siebie pacjenta.

Korekcja laserowa wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Zabieg jest jednym z najbezpieczniejszych w chirurgii estetycznej - ryzyko powikłań jest więc bardzo niskie. Po zabiegu może pojawić się lekki obrzęk i ból, ale trwa to tylko kilka dni. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić problemy z gojeniem się ran lub infekcje, ale można im zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Kobieta z uśmiechem dziąsłowym

Uśmiech dziąsłowy - botoks

Jeśli po leczeniu laserowym na uśmiechu nadal pojawia się zbyt dużo dziąseł, zastrzyki z botoksu (toksyny botulinowej) mogą przywrócić optymalną relację między zębami a dziąsłami. Często w tym przypadku mięsień dźwigacz górnej wargi jest bardziej wyrazisty niż przeciętnie. Można to konkretnie osłabić, wstrzykując botoks w mięśnie okrężne ust, dzięki czemu górna warga nie podnosi się tak znacząco. To, co warto wiedzieć to fakt, że zabieg ten nie jest trwały i musi być powtarzany w regularnych odstępach czasu - standardowo co 6 miesięcy.

Leczenie ortodontyczne uśmiechu dziąsłowego

Jeśli gummy smile wynika z wady zgryzu, najlepszym rozwiązaniem jest wybór leczenia ortodontycznego. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że standardowe leczenie ortodontyczne stałym aparatem to długotrwały i nietani proces.

Alternatywą mogą być nakładki ortodontyczne - niewidoczna forma ortodoncji, w której ostateczne efekty leczenia uzyskuje się już w 4-9 miesięcy.

Zabieg chirurgiczny

Radykalną, ale skuteczną w najpoważniejszych przypadkach, metodą leczenia gummy smile jest chirurgiczne leczenie dziąsłowego uśmiechu. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, a aby podjąć się zabiegu pacjent musi być już po zakończeniu okresu wzrostu. Zabieg polega na wydłużeniu koron zębów i przycięcie nadmiaru dziąseł wraz z kością.

Koszty korekty dziąseł

Koszty korekty dziąseł zależą od różnych czynników, takich jak rodzaj i zakres, a także lekarz leczący i jego lokalizacja. Możliwe jest więc jedynie podanie trendów cenowych. Usunięcie nadmiaru tkanki dziąsłowej i wyprostowanie linii dziąseł zaczyna się od około 4000 zł, natomiast pojedynczy zabieg botoksu na uśmiech dziąsłowy to koszt około 300 zł.

Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty?

Z reguły koszty leczenia musi ponieść pacjent, gdyż z wyjątkiem korekty wędzidełka, interwencje na dziąsłach nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku gummy smile korekta jest również klasyfikowana jako medycznie zbędna.

Leczenie uzupełniające i alternatywne

Odpowiednio dobrane licówki na zęby

W celu uzyskania idealnego efektu po usunięciu nadmiaru dziąsła można zastosować licówki, które optycznie powiększą zęby. W ten sposób powstaje harmonijna relacja czerwieni i bieli.

Dwa w jednym?

Efekt "wow" jest jeszcze większy po dodatkowym wyprostowaniu zębów, ponieważ zęby, które nie są już zakryte przez dziąsła, otrzymują więcej uwagi i znajdują się w centrum uwagi. Szybkie i dyskretne prostowanie zębów jest możliwe na przykład dzięki niewidocznym nakładkom stomatologicznym. 

Nowoczesna technologia aparatów clear aligner pozwala na rozwiązanie problemu stłoczeń, zamknięcia przerw między zębami lub skorygowania innych wad zgryzu przednich zębów. 

Dzięki niewidocznym nakładkom DR SMILE można ustawić zęby w pożądanej pozycji w ciągu 4-9 miesięcy i już od 153 zł miesięcznie, dzięki czemu można błyszczeć jeszcze pewniej po korekcie uśmiechu dziąsłowego.

Najnowsze artykuły na blogu

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE