Zdrowie zębów

Wrażliwe zęby: jak sobie pomóc? Poradnik

Dagmara Popielec | 08 września 2022
Wrażliwe zęby: jak sobie pomóc? Poradnik

Szacuje się, że co czwarta dorosła osoba w Polsce cierpi z powodu wrażliwych zębów. Odczuwasz ból, jedząc lub pijąc zimne napoje? A może dyskomfort pojawia się podczas szczotkowania zębów? Powodów, tak samo jak rodzajów nadwrażliwości zębów może być wiele. Sprawdź, co je powoduje i jak wyeliminować ten problem.

Wrażliwe zęby - przyczyny

Nadwrażliwość zębów często spowodowana jest odsłonięciem zębiny, tkanki budującej ząb, znajdującej się pod szkliwem i zewnętrzną warstwą korzenia. Bogato unerwiona miazga zębiny jest niezwykle wrażliwa na bodźce zewnętrzne, przez co gdy zostaje pozbawiona ochrony, skutkuje odczuwaniem bólu.

Zęby wrażliwe na zimno, ciepło czy nawet podmuchy powietrza to konsekwencja różnych przyczyn.

Do najczęstszych czynników powodujących nadwrażliwość należą:

 • zapalenie dziąseł,

 • wady zgryzu,

 • bruksizm,

 • zbyt silne naciskanie na zęby podczas ich szczotkowania,

 • używanie past ze ścierającymi drobinkami i past wybielających,

 • próchnica,

 • zła dieta (m.in. zbyt dużo cytrusów)

 • niektóre choroby, m.in. refluks, 

 • wybielanie zębów (może powodować przejściową nadwrażliwość).

Nadwrażliwe zęby (nadwrażliwość zębiny) są szczególnie wrażliwe na zimno i pokarmy zawierające cukier. Jeśli zadajesz sobie pytanie, dlaczego Twoje zęby są tak wrażliwe, odpowiedź zwykle brzmi: z powodu odsłoniętych szyjek zębów. 

W przypadku zdrowych zębów szyjka zęba jest pokryta ochronnym dziąsłem. Jednak w przypadku cofających się dziąseł lub stanów zapalnych zęby mogą nagle stać się wrażliwe. W przeciwieństwie do koron i korzeni, szyjki nie są pokryte szkliwem (lub tylko w niewielkim stopniu), tak że bodźce zewnętrzne docierają bezpośrednio do nerwu. Rezultat: nagły, ostry ból.

Wrażliwe zęby w czasie ciąży

Wrażliwość zębów i dziąseł może również wystąpić w czasie ciąży. Przyczyny bólu zębów w czasie ciąży to:

 • Hormony: podczas ciąży organizm przechodzi przez duże zmiany hormonalne, co może prowadzić do wrażliwych zębów.

 • Zwiększone krążenie krwi: w trosce o dziecko, krążenie krwi w organizmie jest zwiększone. Może to jednak również powodować obrzęk dziąseł i wywoływać nadwrażliwość.

 • Choroby dziąseł: kobiety w ciąży są bardziej narażone na bolesne i zainfekowane dziąsła, co sprawia, że ich zęby są bardziej wrażliwe. 

Ciąża a zęby

Wrażliwe zęby po wybielaniu

Jeśli Twoje zęby zaliczają się do wrażliwych, zabiegi takie jak wybielanie zębów mogą wywołać jeszcze większą nadwrażliwość zębów. By do tego nie dopuścić, najlepiej wykonać wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lub korzystać tylko z medycznych środków do wybielania z wiadomych źródeł.

Nadwrażliwość po wybielaniu powinna minąć do 3 dni po zabiegu. Jeśli tak się nie stanie, należy skonsultować się ze stomatologiem.

Wrażliwe zęby po alkoholu

Może to znasz: delektujesz się pysznym koktajlem i nagle boli Cię ząb? Ból zęba spowodowany alkoholem nie jest rzadkością, przyczyny są następujące:

 • Zazwyczaj wartość pH w jamie ustnej wynosi około 7. Etanol, główny składnik alkoholu, ma pH równe 5, a więc jest kwaśny. Atakuje on warstwę ochronną zęba i osłabia go.

 • Wiele napojów alkoholowych zawiera również dużo cukru. Dla bakterii w naszej jamie ustnej jest to prawdziwy raj. Żywią się one cukrem i po trawieniu wydzielają kwasy, które dodatkowo atakują nasze zęby. Rezultat: ból zęba po spożyciu alkoholu.

Jaka pasta do zębów polecają dentyści

Co na nadwrażliwość zębów?

Wrażliwe zęby nie zawsze są powodem wizyty u dentysty. Jest to jednak wskazane np. w przypadku odsłoniętych szyjek zębów i silnego bólu. Jak leczyć nadwrażliwość zębów? Mamy dla Ciebie kilka porad.

Pasta na wrażliwe zęby

Im mocniej i częściej szczotkuje się zęby, tym lepiej? Nie do końca. Mocne szczotkowanie może osłabiać szkliwo, co z kolei sprawia, że zęby stają się bardziej wrażliwe. Zamiast tego należy używać szczoteczki do zębów o miękkim lub średnim włosiu – manualnej lub elektrycznej – i delikatnie, chociaż dokładnie, czyścić zęby. 

Jeśli masz zęby wrażliwe na ból, zaleca się również stosowanie specjalnej pasty na wrażliwe zęby i płynów do płukania jamy ustnej. Pasta i płyn do płukania ust dla wrażliwych zębów zawierają specjalne składniki, które łagodzą zakończenia nerwowe i sprawiają, że stają się one mniej wrażliwe. Stosowanie pasty na wrażliwe zęby wspomaga reminalizację i pomaga odbudować szkliwo.

Pasta na nadwrażliwe zęby powinna charakteryzować się niskim stopniem ścieralności szkliwa (RDA 30), zawierać fluor, a nie zawierać substancji wybielających.

HIGIENA JAMY USTNEJ

Domowe środki

Domowe sposoby na wrażliwe zęby nie mogą zastąpić wizyty u dentysty, ale mogą stanowić dodatkową pomoc w walce z nadwrażliwymi zębami. Następujące domowe sposoby są wskazane przy wrażliwych zębach:

 • Herbata z szałwii i rumianku: po schłodzeniu przepłucz naparem z herbaty zęby. Składniki działają uspokajająco na zęby.

 • Unikaj kwaśnych potraw: słodkie i kwaśne potrawy mogą podrażniać szyjki zębów. Jeśli jesz owoce, to najlepiej razem z odrobiną jogurtu. Zawarty w nim wapń zapobiega uszkodzeniu szkliwa przez kwas. 

 • Mniej pal: nikotyna zawarta w papierosach hamuje przepływ krwi do dziąseł, przez co stają się one bardziej podatne na stany zapalne.

Lakowanie zębów

Innym rozwiązaniem leczenia nadwrażliwości zębów jest lakowanie zębów, które są wrażliwe na ból. Podczas profesjonalnego czyszczenia zębów nakładany jest specjalny uszczelniacz fluorkowy, który otacza otwartą szyjkę zęba niczym ochronna powłoka. Dzięki temu wrażliwe szyjki zębów są lepiej chronione, a zimno i ciepło nie powodują już ostrego bólu.

Jak leczyć nadwrażliwość zębów: podsumowanie

Jeśli domowe sposoby i zmiana diety nie eliminują wrażliwych zębów, konieczna będzie wizyta u stomatologa i znalezienie przyczyny. Wtedy specjalista dobierze właściwą metodę leczenia nadwrażliwości zębów. Najczęściej będzie to:

 • korzystanie ze szczoteczki z miękkim lub średnim włosiem,

 • używanie pasty na nadwrażliwość oraz podobnie działających płukanek do jamy ustnej,

 • dieta ograniczająca słodkie i kwaśne potrawy,

 • leczenie wad zgryzu,

 • leczenie bruksizmu,

 • leczenie ubytków przyszyjkowych.

Najnowsze artykuły na blogu