Zdrowe dziąsła to zdrowe zęby - jak wzmocnić dziąsła?
Dagmara Popielec | 20 października 2022
Statystyki nie są pozytywne - szacuje się, że około 70 proc. Polaków ma problemy z dziąsłami. To alarmujące, ponieważ zaniedbanie zdrowia dziąseł przekłada się na zdrowie zębów i całej jamy ustnej. Jak wzmocnić dziąsła, jak o nie dbać i jak zauważyć niepokojące objawy? Przeczytaj poniżej.
Jak wyglądają zdrowe dziąsła?
Czy kolor dziąseł może mówić o ich zdrowiu? Jak najbardziej. Kolor dziąseł oraz ich struktura są dobrym wskaźnikiem stanu zdrowia jamy ustnej. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć na oku oba te elementy, aby w razie zmiany można było jak najszybciej podjąć działania. Struktura dziąseł powinna być zawsze jędrna i gładka, niezależnie od koloru.
Jasny do ciemnoróżowego: zdrowe i zadbane dziąsła.
Brązowy: naturalny kolor dziąseł dla ciemniejszej skóry. Częste opalanie może również powodować brązowienie dziąseł. Wynika to ze zwiększonej ilości melaniny.
Czerwone: objawy stanu zapalnego lub zakażenia. W tym przypadku należy udać się do dentysty.
Żółty: oznaki zapalenia dziąsła. Lepsza higiena jamy ustnej często może pomóc. Żółte owrzodzenia mogą być oznaką infekcji wirusowej.
Biały: może wystąpić w wyniku infekcji wirusowej. Możliwe są również pojedyncze białe plamy. Biały nalot jest często wynikiem infekcji grzybiczej. Oba przypadki powinny być leczone przez lekarza. Białe plamy pojawiające się po wybielaniu zębów same znikną.
Szary: oznaki osłabienia układu odpornościowego. Często ma to związek z infekcją bakteryjną i powinno być leczone przez lekarza.
Czarny: może wystąpić w wyniku palenia tytoniu lub niektórych leków. Jeśli zauważysz u siebie taki kolor dziąseł, koniecznie zwróć się do lekarza.
To, jak wyglądają zdrowe dziąsła, zależy również od ich struktury. Dziąsła utrzymują nasze zęby w odpowiednich miejscach, powinny być więc one twarde i spoiste. Przy nitkowaniu czy szczotkowaniu zębów nie powinna pojawiać się krew.
Jak wzmocnić dziąsła?
Nie ma żadnej tajemnej rady na zdrowe dziąsła i zęby, bo tak naprawdę każdy z nas zna ją bardzo dobrze. Dokładna i przede wszystkim codzienna higiena jamy ustnej rano i wieczorem jest zupełnie wystarczająca i może zaoszczędzić nam wiele bólu. To takie proste, a jednak jest niestety zbyt często zaniedbywane.
Skorzystaj z naszych rad i ciesz się zdrowymi dziąsłami bez wielkiego wysiłku.
1. Regularnie wymieniaj szczoteczkę
U większości osób do codziennego szczotkowania sprawdza się szczoteczka ze średnim włosiem, która nie będzie podrażniała dziąseł. Wymieniaj ją co 3 miesiące, by nie dopuścić do nagromadzenia się w niej bakterii.
2. Postaw na pastę do zębów z aminofluorkiem.
Aminofluorek zawarty w paście skutecznie przeciwdziała próchnicy.
3. Szczotkuj zęby regularnie i skrupulatnie
Tej podstawy dbania o higienę jamy ustnej nie można przeoczyć. Specjaliści zalecają mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie przez 3 minuty. Jeżeli czujesz, że szczoteczka manualna nie do końca radzi sobie z czyszczeniem Twoich zębów, postaw na model soniczny lub elektryczny.
4. Zaprzyjaźnij się z nitką dentystyczną
Używaj nici dentystycznej, by oczyścić przestrzenie międzyzębowe z zalegających resztek pokarmów. Korzystaj z niej co najmniej raz dziennie, ale nie za często - to może podrażniać delikatne dziąsła.
5. Ogranicz używki
Mocna kawa i herbata, papierosy i cukier - to wszystko osłabia płytkę nazębną i może prowadzić do chorób dziąseł i przyzębia.

Jak wzmocnić dziąsła - domowe sposoby
Jeśli chcesz dodatkowo pochylić się nad dziąsłami, domowe sposoby na zdrowe dziąsła również mogą Ci pomóc.
Domowe środki zaradcze mogą często pomóc w złagodzeniu dyskomfortu dziąseł. W szczególności środki przeciwzapalne łagodzą stan zapalny lub obrzęk dziąseł i mają korzystne działanie.
Rumianek: działa odkażająco i uspokajająco. Wielokrotne płukanie herbatą rumiankową łagodzi objawy zapalenia.
Szałwia: działa podobnie do herbaty rumiankowej i może być stosowana jako alternatywa.
Masaż: lekki masaż miękką szczoteczką do zębów pobudza krążenie krwi i wspomaga proces gojenia.
Słona woda: płukanie wodą z solą zwalcza rozwój bakterii.
Olej kokosowy: płukanie lub masowanie dotkniętych obszarów olejem kokosowym dba o błonę śluzową jamy ustnej.
Objawy choroby dziąseł
Niestety, choroby dziąseł najczęściej zaczynają się bardzo niepozornie i łatwo przeoczyć ich pierwsze symptomy. Jeśli jednak zbagatelizujemy drobne sygnały, na ratunek dla naszej jamy ustnej może być już za późno, a zmiany mogą być nieodwracalne i prowadzić m.in. do paradontozy.
Przeczytaj więcej o paradontozieCo powinno zwrócić Twoją uwagę:
krwawienie dziąseł,
zaczerwienienie, nadwrażliwość dziąseł,
chwianie się zębów,
nieprzyjemny posmak w ustach,
oddzielenie się dziąseł od zębów.
Jakikolwiek z powyższych objawów powinien być dla Ciebie alarmujący. To znak, że trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę kontrolną do stomatologa.
Co bardzo ważne, zaniedbanie dziąseł może prowadzić do poważnych konsekwencji nie tylko dla samych zębów, ale i dla naszego całego organizmu. Drobnoustroje odpowiedzialne za zapalenie dziąseł mogą przedostać się do krwioobiegu.
Co powoduje problemy z dziąsłami?
Na zdrowe dziąsła pracujemy nie tylko codzienną higieną, ale i innymi nawykami. Co więc prowadzi do problemów z dziąsłami?
Wśród najczęstszych przyczyn chorych dziąseł wymienimy:
nieodpowiednią higienę jamy ustnej,
nadużywanie alkoholu,
palenie tytoniu,
zmiany hormonalne,
zbyt rzadkie wizyty kontrolne w gabinecie,
niedobory witaminy C.