Zdrowie zębów

Ciąża a zęby - jak dbać o uśmiech w czasie ciąży?

Dagmara Popielec | 20 lipca 2022
Ciąża a zęby - jak dbać o uśmiech w czasie ciąży?

Wiele kobiet zmaga się z problemami z zębami podczas ciąży. W tym czasie są one szczególnie podatne na problemy z zębami, dlatego tak pilnie potrzebna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Czy w ciąży można leczyć zęby? Czy próchnica w ciąży pojawia się częściej? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Dlaczego zęby w ciąży często się psują?

Wiele kobiet, będąc w ciąży, zauważa u siebie pogorszenie stanu swoich zębów. Z tego względu bardzo łatwo nabrać przekonania, że istnieje duża zależność “ciąża a zęby”. Nie jest to jednak do końca prawda. O ile hormony w ciąży pośrednio wpływają na stan jamy ustnej, jeszcze większe znaczenie ma prawidłowa higiena w tym czasie.

Zęby w ciąży - jakie problemy może powodować ciąża?

Zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na zdrowie zębów kobiety i mogą prowadzić do wielu problemów, takich jak przebarwienia zębów lub próchnica, jeśli higiena jamy ustnej jest niewystarczająca. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na następujące choroby zębów:

  • stany zapalne dziąseł,

  • próchnica w ciąży,

  • wrażliwość zębów i dziąseł,

  • krwawienia dziąseł.

Wszystko zaczyna się od większego ukrwienia dziąseł w ciąży. Część kobiet zauważa, że stają się one o wiele wrażliwsze i łatwiej ulegają uszkodzeniom. To często powoduje lawinę zachowań - bolące dziąsła zniechęcają do dokładnego szczotkowania zębów, a to szybko prowadzi do nagromadzenia się próchnicy.

Neświeży oddech

Próchnica w ciąży

Próchnica w ciąży to problem, który dotyka wielu kobiet. Jaka jest tego przyczyna? Po części winne są temu wymioty, z którymi zmaga się duża część ciężarnych. Podczas wymiotów z żołądka prosto do jamy ustnej dostaje się kwas solny, uszkadzając tym samym szkliwo. 

To dlatego to tak ważne, by bezpośrednio po wymiotach nie szczotkować zębów, mimo że to prawdopodobnie nasz pierwszy odruch. Delikatnie rozpuszczona warstwa szkliwa nie powinna zostać dodatkowo starta szczoteczką - w przeciwnym razie wpłynie to na przyspieszone powstawanie próchnicy.

Co lepiej zrobić? Po wymiotach najlepiej jest przepłukać jamę ustną wodą lub płynem o odczynie zasadowym, np. mlekiem. Następnie odczekać ok. pół godziny, aż pH jamy ustnej wróci do stanu wyjściowego i dopiero wtedy umyć zęby szczoteczką i pastą.

Aby zapobiec zapaleniu dziąseł, pomocny może być delikatny masaż palcem lub miękką szczoteczką do zębów. Jeśli jednak dojdzie do zapalenia lub krwawienia dziąseł, herbata z rumianku i szałwii ma działanie łagodzące i dezynfekujące.

Oprócz starannej higieny jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty, zdrowa dieta o niskiej zawartości cukru może również zapobiec rozwojowi chorób zębów w czasie ciąży.

Zähne schleifen für gerade Zähne

Utrata zębów

„Każda ciąża kosztuje matkę jeden ząb" – to powiedzenie słyszała już chyba każda kobieta w ciąży. Jednak utrata zębów w czasie ciąży nie jest w żadnym wypadku normalnym zjawiskiem i można jej zapobiec dzięki nowoczesnej stomatologii. 

Niemniej jednak, ze względu na bardziej wrażliwe i miękkie dziąsła, może dojść do zapalenia dziąseł i powstania kieszonek dziąsłowych. Bakterie łatwiej się ukrywają i mogą się szybciej rozmnażać. W rezultacie zęby stają się luźne, a w najgorszym wypadku nawet wypadają.

Zęby się łamią

Jeśli szkliwo jest uszkodzone, ząb jest niestabilny i bardziej podatny na złamania. Dlatego tak ważną rolę w ciąży odgrywa prawidłowa dieta. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o zęby w ciąży, zacznij od skupienia się na posiłkach bogatych we fluor, fosfor, żelazo oraz witaminy A, C, D i K. Z tego względu zalecane są m.in. tłuste ryby i pełnoziarniste pieczywo. Produkty, na które w ciąży możemy mieć większą ochotę, czyli słodycze i kwaśne potrawy mogą stać się czynnikami wpływającymi na rozwój erozji szkliwa. Nie musimy ich sobie za każdym razem odmawiać, ale pamiętajmy o prawidłowym pH jamy ustnej i przepłukujmy zęby wodą po każdym takim posiłku.

Jeśli podczas ciąży dojdzie do złamania zęba, można to szybko wyleczyć u dentysty bez konieczności znieczulenia czy wykonywania zdjęć rentgenowskich. 

Zęby są wrażliwe

Oprócz dziąseł, zęby są również bardziej wrażliwe ze względu na zmiany hormonalne w organizmie. Zwiększone krążenie krwi zapewnia zwiększony przepływ krwi, co może prowadzić do zębów, które są wrażliwe na ciepło i zimno.

Czy w ciąży można leczyć zęby?

Istnieje przekonanie, że w ciąży nie powinno się odwiedzać gabinetu stomatologicznego. Czy w ciąży można leczyć zęby? Jak najbardziej! Ta błędna myśl jest bardzo szkodliwa dla wielu kobiet w ciąży.

Jeśli w czasie ciąży wystąpi ból zęba lub inne problemy stomatologiczne, zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Ważne jest, aby powiedzieć lekarzowi o ciąży, aby mógł on znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Jeśli to możliwe, poważny zabieg chirurgiczny powinien być przeprowadzony po ciąży. Również ekstrakcja zęba powinna być wykonywana tylko w nagłych przypadkach, ponieważ wymaga ona wykonania zdjęcia rentgenowskiego, którego również należy unikać.

W czasie ciąży zaleca się co najmniej dwie wizyty u dentysty, a także profesjonalne czyszczenie zębów, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Najlepszy czas na leczenie zębów to drugi trymestr - wtedy warto udać się do stomatologa na kontrolę stanu jamy ustnej. Jeśli ciąża jest planowana, ważne jest, aby wcześniej udać się na wizytę kontrolną, aby zawczasu leczyć istniejące choroby zębów.

Czy wypełnienia są dozwolone w czasie ciąży?

Wypełnienia są dozwolone w czasie ciąży, a w przypadku próchnicy są one również pilnie potrzebne, ponieważ infekcja może się szybko rozprzestrzeniać. W leczeniu stomatologicznym nie wykonuje się jednak w tym czasie wypełnień amalgamatowych, lecz stosuje się tworzywa sztuczne. Zastrzyk w celu znieczulenia jest możliwy miejscowo, ale nie zawsze nieszkodliwy dla płodu. Niemniej jednak, leczenie próchnicy powinno być przeprowadzone jak najszybciej, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom.  

Czy można prześwietlić zęby w czasie ciąży?

W ciąży powinno się unikać promieniowania RTG - zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży może być one szkodliwe dla płodu. Zdjęcia rentgenowskie powinny być wykonywane tylko w nagłych przypadkach, gdy zdjęcie jest pilnie potrzebne.