Aktualności

Pomocy, mam złamany ząb! Poradnik SOS

Dagmara Popielec | 18 listopada 2022
Pomocy, mam złamany ząb! Poradnik SOS

Złamany ząb najczęściej powoduje panikę, ale bez obaw - można to naprawić. Złamanie zęba może być niekomfortowe lub nawet bolesne. Ważne, by zachować spokój i postępować według kilku prostych kroków.

Sprawdź, co zrobić, gdy masz złamany ząb.

Złamany ząb - co robić krok po kroku

1. W razie potrzeby zatamuj krwawienie

Jeśli krwawisz w miejscu złamanego zęba, w pierwszej kolejności zajmij się krwawieniem. Krwawienie możesz zatamować chusteczką, a nawet czystym materiałem, który masz pod ręką. Najlepiej jest też schłodzić ranę.

2. Znajdź odłamaną część zęba

W dalszej kolejności spróbuj znaleźć złamaną część zęba i zachować ją, jeśli to możliwe. Następnie można zabrać go do dentysty, aby złamany kawałek został ponownie dołączony. 

Zawiń kawałek zęba w folię spożywczą lub włóż go do mleka UHT. Nie powinien wyschnąć. Staraj się nie dotykać go zbyt mocno i nie dopuszczaj do kontaktu z wodą.

3. Udaj się do dentysty

Następnym krokiem jest natychmiastowa wizyta u dentysty w celu leczenia złamanego zęba. Na pogotowie stomatologiczne można udać się także w weekend lub wieczorem. Nie zwlekaj z wizyta u stomatologa i nie próbuj naprawiać złamanego zęba samodzielnie - złamany ząb naprawi tylko specjalista.

Im szybciej zębem zajmie się dentysta, tym większa szansa na bezproblemowe wyleczenie.

Jak naprawić złamany ząb?

W przypadku złamanego lub nadłamanego zęba dentysta określa poziom złamania i może podjąć odpowiednie kroki.

W przypadku głębokiego pęknięcia lub całkowitego złamania zęba w pierwszym kroku dentysta wykonuje jego prześwietlenie. W takim przypadku najczęściej nie obędzie się bez leczenia kanałowego. Dentysta podczas zabiegu wykorzystuje wkład zwiększający wytrzymałość zęba. Aby uzupełnić brakujący fragment, wykonuje się koronę.

Najpoważniejsze sytuacje, takie jak ząb złamany przy dziąśle, ząb złamany przy korzeniu czy całkowicie wyłamany ząb, mogą wymagać wykonania implantu lub reimplantacji utraconego zęba (ponowne zrośnięcie złamanego zęba z kością). Brakujący ząb można “zapełnić” też mostkiem. Istotne jest jednak, by nie pozostawiać pustego miejsca po zębie. Może to spowodować ruchomość sąsiadujących zębów i idące za tym wady, takie jak szparowatość.

Złamany ząb - przyczyny

Jak wiadomo, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Powiedzenie sprawdza się także w przypadku złamanego zęba. Chociaż może nam się wydawać, że złamanie zęba nie będzie nas dotyczyć, to statystyki mówią co innego. Szacuje się, że ⅓ osób dorosłych i 25% dzieci w wieku szkolnym w jakimś momencie życia dotyka uraz w obrębie jamy ustnej. Jakie są najczęstsze przyczyny?

Szkliwo zębów jest niezwykle twarde, lecz nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy dieta wpływają na jego osłabienie. Osłabione szkliwo = szkliwo bardziej podatne na urazy.

Dowiedz się więcej o szkliwie

Produkty osłabiające szkliwo to:

 • owoce cytrusowe - pamiętaj, by po ich zjedzeniu odczekać ze szczotkowaniem zębów co najmniej pół godziny,

 • alkohol,

 • napoje gazowane,

 • suszone owoce,

 • słodycze, w szczególności landrynki (które trzymamy długo w jamie ustnej),

 • kawa i herbata w dużych ilościach.

Pozostałe przyczyny osłabienia szkliwa to:

 • niewystarczająca higiena jamy ustnej prowadząca do próchnicy i powstania kamienia nazębnego,

 • nieprawidłowe stężenie witaminy D i/lub wapnia,

 • bruksizm, zgrzytanie zębami,

 • choroba okluzyjna.

Kiedy dochodzi do złamania zęba?

Najczęstsze przyczyny złamania zęba to sporty kontaktowe, takie jak boks czy karate, a także inne sporty. Złamaniem zęba kończą się też wypadki w pracy, ale też bójki.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, na stan uzębienia duży wpływ ma zarówno higiena, jak i dieta. Złamanie zęba może być więc też konsekwencją zaawansowanego procesu próchniczego.

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • [email protected]
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • Media
Social Media
 • social icon

©2023 DR SMILE