Zdrowie zębów

Zniszczone szkliwo - czy możesz je odbudować? Co niszczy szkliwo?

Dagmara Popielec | 16 września 2022
Zniszczone szkliwo - czy możesz je odbudować? Co niszczy szkliwo?

Zniszczone szkliwo niełatwo odbudować. Ta najtwardsza tkanka w naszym organizmie nie regeneruje się samodzielnie, dlatego to tak ważne, by nie dopuścić do jej zniszczenia. Co niszczy szkliwo i jak je odbudować? Dowiedz się z artykułu.

Zniszczone szkliwo - jakie są objawy?

Szkliwo, jako wysoce zmineralizowana tkanka chroniąca zęby, mimo swojej twardości może się z czasem osłabiać, jeśli odpowiednio go nie wspieramy. Naruszona tarcza ochronna zębów to zaproszenie bakterii do ataku i w efekcie erozji szkliwa.

Jakie symptomy mogą wskazywać na to, że mamy zniszczone szkliwo? Zauważymy między innymi:

  • nadwrażliwość zębów, np. na zimne lub gorące napoje, kwaśne pokarmy,

  • pojawiającą się próchnicę,

  • białe plamy na szkliwie,

  • pęknięcia i kruszenie się zębów.

Co niszczy szkliwo? Na co uważać?

Skoro jest to najtwardsza tkanka w naszym organizmie, czemu tak łatwo doprowadzić do jej zniszczenia? Co niszczy szkliwo?

Zniszczenia szkliwa nie pojawiają się gwałtownie. Najczęściej do jego złego stanu doprowadzamy nieodpowiednią dietą, chociaż istnieje cały szereg czynników, prowadzących do zniszczeń szkliwa.

Zaliczamy do nich:

  • nadużywanie napojów gazowanych i innych słodkich napojów,

  • jedzenie słodyczy zakwaszających jamę ustną,

  • mycie zębów od razu po zjedzeniu cytrusów lub wypiciu soku owocowego,

  • niski poziom produkcji śliny, co prowadzi do kwasowej erozji szkliwa,

  • bruksizm,

  • zbyt mocne przyciskanie szczoteczki podczas mycia zębów,

  • schorzenia, takie jak refluks.

Zniszczone szkliwo po aparacie - czy to możliwe?

Część pacjentów leczących się ortodontycznie po zdjęciu stałego aparatu zauważa, że mają problem ze zniszczonym szkliwem. Czy to prawda, że noszenie aparatu na zęby wpływa negatywnie na nasze szkliwo?

Prawda leży gdzieś pośrodku. W większości przypadków sam aparat nie ma żadnego wpływu na stan naszego szkliwa. Jednak fakt, że nosimy go przez wiele miesięcy, a nawet lat, może przyczynić się do problemów ze szkliwem. Noszenie aparatu utrudnia zachowanie idealnej higieny jamy ustnej - resztki jedzenia pozostają w szczelinach i bywa, że ciężko do nich dotrzeć. Dokładne oczyszczanie zamków i łuków pozwoli nam ochronić zęby przed powstaniem próchnicy. Przez ten czas powinniśmy zaprzyjaźnić się ze szczoteczką międzyzębową i zwrócić jeszcze większą uwagę na higienę jamy ustnej.

Jeśli mamy problemy ze zgryzem i obawiamy się zniszczenia szkliwa po aparacie stałym, warto rozejrzeć się za alternatywami. Obecnie stosowanie nakładek ortodontycznych clear aligner staje się coraz popularniejsze - i w wielu przypadkach stanowi idealny zamiennik dla stałego aparatu dla dorosłych.

Przeczytaj więcej o działaniu clear aligners

Zniszczone szkliwo - jak je odbudować?

Zniszczone szkliwo trudno odbudować, ale można mu pomóc. Najważniejsze, to obserwować swoje zęby i zwrócić się po pomoc do specjalisty od razu, gdy zauważymy znaki zniszczonego szkliwa.

Pomóc może przede wszystkim zmiana nawyków, czyli dieta z wykluczeniem słodkich gazowanych napojów, płukanie jamy ustnej wodą po zjedzeniu cytrusów czy mniej agresywne szczotkowanie zębów.

Dentysta może przeprowadzić również zabieg remineralizacji, czyli odbudowy szkliwa. Polega on na usunięciu osadów i kamienia nazębnego oraz uzupełnienia ubytków m.in. fluorkami. Zabieg pozwala pozbyć się nadwrażliwości, zniwelować ból i uchronić zęby przed próchnicą.

Najnowsze artykuły na blogu

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE