Czy aparat na zęby boli?

Wiele osób obawia się bólu zębów przy aparacie ortodontycznym. Czy istnieją bezbolesne metody prostowania zębów?
Nakładki retencyjne

Czego obawiamy się, zakładając aparat ortodontyczny? Ból to jeden z głównych elementów, które mogą powstrzymać nas przed prostowaniem zębów tą metodą. Dyskomfort czy przejście na płynną dietę czasem całkowicie zniechęcają przed założeniem aparatu. Czy istnieją alternatywy?

Leczenie nakładkami to szczególnie popularna forma korekty zębów u osób dorosłych. Mimo to wiele osób boi się, że nakładka powodowałaby ból – tak jak w przypadku aparatu stałego. Na początek dobra wiadomość: nakładki Clear Aligner są zwykle bezbolesne. Istnieje jednak pewne sytuacje, gdy nakładki mogą powodować ból. Wyjaśnimy jakie.

Aparat ortodontyczny - czy boli?

Każdy, kto jako dziecko lub nastolatek nosił aparat stały, z pewnością nadal to pamięta: nieznośny ból, zwłaszcza po przykręceniu drutu. Ból pojawia się podczas żucia, ale także podczas najmniejszego kontaktu z zębami. Może trwać kilka dni i jest oceniany przez osoby noszące aparat jako bardzo nieprzyjemny. Nawet w przypadku aparatów ruchomych na początku leczenia może wystąpić niewielki ból.

Z czego wynika taki ból zębów? Aparat ortodontyczny po każdym dokręceniu drucików delikatnie przesuwa zęby, przez co ból jest nieunikniony? Co z alternatywami dla standardowej ortodoncji? Czy nakładki ortodontyczne też powodują ból?

Leczenie nakładkami: ból występuje bardzo rzadko

W przeciwieństwie do aparatów stałych, przezroczyste nakładki rzadko powodują ból. Normalne jest jednak lekkie uczucie ucisku po założeniu nowych nakładek. Odczucia różnią się z zależności od osób, ale zazwyczaj znikają po kilku godzinach. Uczucie ucisku pojawia się, ponieważ z każdą nową nakładką zęby są przesuwane coraz dalej. 

Wskazówka: Zawsze nakładaj nowe nakładki przed pójściem spać, wtedy uczucie ucisku często ustąpi rano.

Oprócz uczucia nacisku, nakładka może w rzadkich przypadkach powodować silny ból. Nie bagatelizuj tego i skontaktuj się z nami! Ból podczas noszenia nakładek ortodontycznych nie jest częsty, dlatego jeśli silny dyskomfort utrzymuje się dłużej, konieczna będzie kontrola u specjalisty.

Ból, który nie jest normalny w przypadku aparatów ortodontycznych:

  • Zęby są odrętwiałe lub bardzo wrażliwe

  • Pojawiają się przebarwienia zębów

  • Obfite krwawienie przez 2 do 3 dni

  • Otwarte punkty na dziąsłach, gdyż nakładki wrzynają się w dziąsła

  • Zęby są wyjątkowo ruchome (jak zęby mleczne)

Czemu noszenie nakładek może być bolesne?

Ból spowodowany nakładkami może wystąpić w okolicy szczęki, w szczególności na początku terapii. Powodem tego jest fakt, że mięśnie szczęki muszą najpierw przyzwyczaić się do ciała obcego. Nakładki mogą również początkowo podrażniać inne tkanki miękkie jamy ustnej i powodować ból. Może to dotyczyć wewnętrznej strony policzków, dziąseł, podniebienia i czubka języka. Innym powodem podrażnień są zbyt ostre krawędzie nakładek. Czasami może to powodować krwawienie dziąseł.

DrSmile Clear Aligner / nakładka

Co zrobić, gdy nakładki sprawiają ból?

Jeśli przezroczysta nakładka powoduje ból, należy najpierw rozważyć, czy jest to część normalnego procesu leczenia nakładkami (np. uczucie ucisku po założeniu nowych nakładek) lub czy są one niebezpieczne dla zdrowia zębów (np. drętwienie zębów lub obfite krwawienie). Uczucie ucisku i bólu szczęki zwykle ustępuje po krótkim czasie. Jeśli jednak Twoje nakładki powodują silny ból, zachęcamy do kontaktu.

Jeśli zbyt ostre krawędzie podrażniają jamę ustną, w nagłych wypadkach można je nieco bardziej zaokrąglić przy użyciu pilnika dołączonego do zestawu z nakładkami. Ale uwaga: nie zmniejszaj ilości materiału, gdyż może to prowadzić do utraty nacisku na zęby!

Doświadczenia pacjentów z bólem

Bóle spowodowane nakładką pojawiają się bardzo rzadko. Zdecydowana większość naszych pacjentów jest bardzo zadowolona z nakładek i poleca DR SMILE znajomym. Między innymi dlatego, że cały proces leczenia, jak i jego postępy są na bieżąco monitorowane przez naszych ekspertów.

Nasze placówki

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 30 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE