Koszt aparatu ortodontycznego a clear aligner

Pewność siebie nie ma ceny? Jeśli w kompleksy wprowadza nas nasz uśmiech, to często jego korekta ma dokładnie określoną kwotę. Na jaki wydatek musimy się przygotować, marząc o idealnych zębach? Ile kosztuje aparat na zęby i czy ma tańsze alternatywy?

Aparat ortodontyczny - cena

Koszt aparatu ortodontycznego niestety nie jest niski, ale jest to związane z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim materiał wykonania. To, ile kosztuje aparat ortodontyczny, jest zależne od tego, czy jest on wykonany z metalu czy jest ceramiczny - koszt tego drugiego może być do 1,5 raza wyższy.

Po drugie, rodzaj aparatu. Jeśli prostujemy zęby w wieku dorosłym i zależy nam na maksymalnej dyskrecji leczenia, oprócz standardowych aparatów stałych mamy do wyboru m.in. aparaty lingwalne, czyli językowe. Montuje się je po wewnętrznej stronie zębów, ale za estetykę musimy dodatkowo zapłacić. Ile kosztuje aparat na zęby? Cena aparatu lingwalnego to obecnie nawet 8000 zł. 

Kalkulując, ile ostatecznie wyniesie nas koszt aparatu na zęby, musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego urządzenia, ale również dodatki, takie jak comiesięczne lub co-dwumiesięczne wizyty u ortodonty (od 100 do 250 zł), wykonanie odcisków przed leczeniem (od 50 do 200 zł) oraz przygotowanie planu leczenia (ok. 200-300 zł).

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Cena aparatu ortodontycznego - sam aparat

Jakich kosztów można się więc spodziewać? Odpowiedź nie zadowoli wszystkich - to zależy :)

Jak już wspominaliśmy, na ostateczny koszt aparatu ortodontycznego składa się wiele czynników. Najczęściej, myśląc o aparacie ortodontycznym, mamy na myśli aparat stały. Jest on często skuteczniejszy od zdejmowanego aparatu, zakładanego na kilka-kilkanaście godzin na dobę, ale jego cena również jest wyższa.

Jeśli zdecydujemy się na najprostszy model aparatu metalowego, koszt może wynosić od 4 do 6 tysięcy złotych za oba łuki zębowe. Aparat porcelanowy to wydatek około 5-8 tysięcy za oba łuki, a kryształowy - od 7 do 10 tysięcy. Wersja lingwalna aparatu może nas kosztować od 7 do nawet 15 tysięcy złotych za oba łuki zębowe.

Podsumowując, sam koszt aparatu ortodontycznego waha się od 4 do 15 tysięcy za oba łuki.

Cena aparatu ortodontycznego - wizyty kontrolne

Na ostateczny koszt aparatu ortodontycznego składa się również złożoność naszej wady zgryzu. W uproszczeniu: im bardziej skomplikowana, tym dłużej potrwa leczenie, a co za tym idzie - musimy dodać więcej wizyt kontrolnych.

Średnio leczenie stałym aparatem ortodontycznym trwa około 2 lata, a ceny wizyt wynoszą wtedy minimum kilka tysięcy złotych. Skrócenie lub wydłużenie tego czasu leczenia wpłynie na ostateczną cenę aparatu na zęby.

Nakładki ortodontyczne - tańsza alternatywa dla aparatu?

Wiemy już, ile mniej więcej może wynieść nas aparat na zęby. Cena końcowa to dla wielu osób spory wydatek, jednak to nie oznacza, że musisz pożegnać się z uśmiechem, o jakim marzysz. 

Jakie masz więc alternatywy? Rozwiązaniem stosowanym przez ortodontów od zeszłego wieku, chociaż dopiero od niedawna zyskującym rozgłos, są nakładki ortodontyczne. Nazywane też clear aligners, nakładki to dyskretna metoda ortodoncji, przeznaczona głównie dla osób dorosłych.

Jak działa prostowanie nakładkami?

Jak działa prostowanie nakładkami? Przed leczeniem pacjent udaje się na skan 3D swoich zębów do gabinetu dentystycznego - jest to alternatywa dla wycisków stosowanych przy standardowej ortodoncji. Następnie tworzony jest plan leczenia - ten różni się od tego, który przygotowuje ortodonta przed stałym aparatem. Zawiera on symulację 3D “przed i po”, co oznacza, że zobaczysz planowany efekt jeszcze przed rozpoczęciem leczenia!


Później Twoje nakładki są produkowane - w zależności od wady jest ich zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu. Następnie cały zestaw trafia pod Twój adres, a Ty zmieniasz nakładki na kolejną parę co 14 dni. Każda para ma delikatnie inny układ i to dzięki temu zęby stopniowo przesuwają się do właściwej pozycji.

Całe leczenie trwa średnio od 4 do 9 miesięcy.

Przezroczysty aparat na zęby - cena nakładek

No dobrze, a ile kosztuje aparat na zęby w formie nakładek? Cena różni się od producentów - tutaj możesz przeczytać ich porównanie.

W DR SMILE koszt nakładek to od 6790 zł do 11390 zł. Co ważne, jest to już całkowita cena, nie zapłacisz dodatkowo za wizyty czy zabiegi oraz akcesoria - wszystko, co potrzebne do leczenia nakładkami płacisz jednorazowo.

Masz też możliwość rozłożenia całej kwoty na wygodne, miesięczne raty, co może być świetnym rozwiązaniem, jeśli nie chcesz płacić za aparat jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. W DR SMILE płatność możesz rozłożyć na 24 raty 0% lub aż 72 oprocentowane raty. Minimalna kwota raty przy najmniej skomplikowanej wadzie to tylko 153 zł.

Dlaczego warto wybrać nakładki ortodontyczne?

 • Cena często jest niższa niż cena stałego aparatu

 • Płatność rozłożysz na raty

 • Czas leczenia jest krótszy - od 4 do 9 miesięcy

 • Nakładki są niewidoczne i komfortowe

 • Możesz jeść, co chcesz

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE