Jak czyścić aligner?
Czyszczenie aparatu ortodontycznego, również tego w formie nakładek, to konieczność. Aligner nosisz w dzień i w nocy. Poznaj pomocne wskazówki i przekonaj się, dlaczego domowe środki nie nadają się do czyszczenia nakładek ortodontycznych.


Pielęgnacja zaczyna się od higieny jamy ustnej
Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe podczas leczenia nakładkami ortodontycznymi. Noszenie alignerów przez 22 godziny na dobę nie spowoduje namnażania się pod nimi bakterii, jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach. Pamiętaj, by umyć zęby po każdym posiłku przed ponownym założeniem nakładek.

Prawidłowe wkładanie alignera
1. Zawsze dokładnie umyj ręce mydłem i wodą przed włożeniem nakładek.
2. Umyj zęby i użyj nici dentystycznej. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli nie możesz umyć zębów, energicznie przepłucz usta wodą, aby usunąć resztki jedzenia.
3. Ostrożnie wyjmij alignery z pudełka i włóż każdą nakładkę pojedynczo. Delikatnie dociskaj nakładkę palcami, zaczynając od przednich zębów.
4. Przy pomocy palców sprawdź, czy aligner jest prawidłowo włożony. Bardzo ważne jest, aby nie ustawiać nakładki we właściwej pozycji poprzez zaciskanie zębów - to mogłoby ją uszkodzić.

Jak wyjmować nakładki?
Aby nie zniszczyć nakładek, wyjmuj je tylko wtedy, gdy jest to konieczne, na przykład przed jedzeniem lub myciem zębów.
Zanim zdejmiesz aligner, dokładnie umyj ręce. Do usuwania nakładek używaj wyłącznie opuszków palców. Delikatnie zsuń nakładkę z tylnych, a później z przednich zębów.
Po zdjęciu nakładek opłucz je zimną lub letnią wodą. Nie używaj gorącej wody - mogłoby to spowodować odkształcenie się materiału. Po umyciu nakładki możesz przechowywać w czystym pudełku do czasu ponownego użycia.

Jak czyścić ruchomy aparat ortodontyczny?
Oprócz czyszczenia nakładek przed ich każdorazowym założeniem, pamiętaj, by zadbać o nie szczególnie każdego ranka. Jak czyścić aparat ortodontyczny w formie nakładek?
Postaw na proste i sprawdzone metody. Każdy dzień zaczynasz ze świeżym oddechem. Zadbaj o to, by alignery również były gotowe na nowy dzień!
Przeczytaj, jak prawidłowo dbać o nakładki ortodontyczne.

Codzienna pielęgnacja szczoteczką i płynem do mycia naczyń
Pamiętaj o czyszczeniu aparatu ortodontycznego codziennie rano. Do pielęgnacji wystarczy dokładne umycie nakładki wodą i kropelką mydła lub płynu do mycia naczyń. Rzadziej możesz sięgnąć też po miękką szczoteczkę do zębów. Następnie wypłucz nakładki pod zimną lub letnią wodą. To najlepszy sposób, aby dokładnie wyczyścić aligner bez uszkodzenia go.

Soda, proszek do pieczenia, ocet - czy można wyczyścić aligner domowymi środkami?
Wydaje Ci się, że przepłukanie alignera pod bieżącą wodą lub użycie płynu do naczyń będzie niewystarczające?
Domowe środki czystości mają zastosowanie w wielu dziedzinach, ale nie w przypadku nakładek. Choć alignery DR SMILE są na tyle mocne, że mogą przesuwać zęby, to są one nadal wrażliwe i mogą zostać uszkodzone przez niewłaściwą obsługę i pielęgnację.
Do zmatowienia tworzywa sztucznego może prowadzić w szczególności stosowanie niewłaściwych produktów. Przez to przezroczyste nakładki stają się bardziej widoczne, czego oczywiście chcemy uniknąć.

Jak często należy czyścić nakładki?
Po każdym zdjęciu nakładek pamiętaj, by przepłukać je pod bieżącą wodą. Oprócz tego ważna jest poranna i wieczorna pielęgnacja.
Codziennie rano i wieczorem dokładnie wyczyść aligner mydłem lub płynem do mycia naczyń. Pozwoli to zachować jakość nakładki i pozbyć się bakterii, które są niebezpieczne dla jamy ustnej.

Co z przebarwieniami?
Jak zadbać o przezroczyste nakładki tak, żeby pozostały niewidoczne?
Jak zapobiegać przebarwieniom nakładek
Wielką zaletą nakładek ortodontycznych jest fakt, że są niemal niewidoczne. Żeby takie pozostały, przestrzegaj kilku ważnych zasad. Nosząc nakładki, nie pal papierosów, nie pij kawy ani herbaty. Soki owocowe również mogą powodować przebarwienia, a nawet naruszyć materiał nakładki.
Czyszczenie odbarwionej nakładki
Twoje nakładki pożółkły? Jeszcze nic straconego. Spróbuj wyczyścić je przy użyciu pasty do zębów lub mydła. Jeśli te metody zawiodą, nie sięgaj po silniejsze środki! W takiej sytuacji należy wymienić nakładki.