DrSmile logo

Aparaty ortodontyczne

Pragnienie prostych zębów

Krzywe zęby

Szpara między zębami ma swój charakter. Krzywy ząb wcale nie rzuca się w oczy. Takie opinie mogą usłyszeć ci, którzy mówią, że chcieliby wyprostować sobie zęby. Może to prawda, ale jeśli ktoś nie czuje się komfortowo ze swoim uśmiechem i najchętniej zasłaniałby usta dłonią, korekcja zgryzu może zdziałać cuda. Skorygowanie położenia zębów umożliwiają aparaty ortodontyczne. Pokażemy Ci, jakie aparaty istnieją i które są najlepszym rozwiązaniem dla dorosłych.

Różne aparaty ortodontyczne do korekcji zgryzu

Aparaty ortodontyczne dzielą się na zdejmowane i stałe. To, jakim aparatem możesz skorygować wadę zgryzu, zależy od stopnia nasilenia wady. Aparaty ruchome i stałe wywierają bowiem różną siłę na zęby.

Aparat stały od zewnątrz

Stały aparat ortodontyczny

Zamki, drut i kolorowe gumki – któż by nie znał stałego aparatu na zęby. W szkole miał go prawie każdy. W stałym aparacie ortodontycznym zamki (małe płytki metalowe lub ceramiczne) przykleja się do zębów, a przyłączony do nich drut wywiera nacisk na zęby. Drut służy jako płaszczyzna odniesienia dla kształtu łuku zębowego i za pomocą stałej siły pomaga przesunąć zęby do właściwego położenia. Aby nacisk nie był zbyt silny, leczenie jest podzielone na krótkie etapy i trwa kilka lat. Aparaty stałe przy ciężkich i złożonych wadach zgryzu są często jedyną dostępną metodą korekcji.

Aparat stały od wewnątrz

W aparatach stałych noszonych od wewnątrz na wewnętrzną powierzchnię zębów nakleja się zamki lingwalne (językowe). Dzięki temu wady wymagające stałego aparatu ortodontycznego mogą być skorygowane w sposób zupełnie niewidoczny. Ta odmiana aparatu stałego jest ze względów estetycznych szczególnie popularna wśród dorosłych.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome stosuje się zazwyczaj przy lżejszych wadach zgryzu do mniej precyzyjnych korekt, jak zmiana kształtu szczęki albo uzyskanie większej ilości miejsca. U młodzieży aparat zdejmowany może wpływać korzystnie na wzrost szczęki, zapobiegając nasilaniu się wad zgryzu. Aparat ruchomy za pomocą łukowatych klamerek nadaje szczęce i zębom właściwe położenie. Jest to płytka z tworzywa sztucznego, w której umieszczono śruby i druciane sprężynki. Płytka przylega ściśle do wewnętrznej strony zębów i dzięki temu może ustawić szczękę w idealnym położeniu. Ruchome aparaty nie nadają się do precyzyjnych korekcji, dlatego nie będą uwzględnianie w dalszych opisach.

Przezroczyste nakładki ortodontyczne aka Aligner

Aparaty Clear Aligner zrewolucjonizowały świat nakładek ortodontycznych. Zwłaszcza dla dorosłych prawie niewidoczne plastikowe nakładki stanowią estetyczną alternatywę wobec widocznych aparatów ortodontycznych. Podczas leczenia tą metodą pacjent otrzymuje kilka przezroczystych nakładek ortodontycznych, które są w pełni dopasowane do indywidualnych potrzeb. Podczas noszenia na zęby jest wywierany lekki nacisk, co powoduje stopniowe przemieszczanie się ich do właściwego położenia. Skuteczne leczenie wymaga wielu nakładek, noszonych po 10–14 dni.

DrSmile Clear Aligner

Jaki aparat ortodontyczny dla dorosłego

Czy aparaty ortodontyczne są tylko dla dzieci i młodzieży? Ależ skąd! Wielu trzydziesto-, czterdziesto-, a nawet pięćdziesięciolatków ze względów estetycznych chce sobie wyprostować zęby i jest gotowych nosić aparat ortodontyczny. Kto w młodości nie miał aparatu ortodontycznego, nie potrzebował go też ze względów medycznych. Wielu wad zgryzu u dzieci nie koryguje się, ponieważ NFZ zarówno w przypadku dorosłych, jak i u dzieci (z niewielkimi wyjątkami, np. po wypadku) nie ponosi kosztów korekcji estetycznych. Z tego powodu wielu dorosłych cierpi z powodu swoich krzywych zębów i chciałoby przeprowadzić korekcję zgryzu. Jaki aparat nadaje się dla dorosłych? Wypunktowaliśmy kilka kwestii, które odgrywają dużą rolę przy wyborze.

Widoczność

Chyba najważniejszym argumentem za lub przeciw jest u dorosłych widoczność aparatu ortodontycznego. Większość nie wyobraża sobie w życiu zawodowym noszenia stałego aparatu z zamkami. Najmniej widoczne są stałe aparaty z zamkami lingwalnymi oraz nakładki ortodontyczne (alignery). Stały aparat ortodontyczny od wewnątrz jest dla osób trzecich zupełnie nie do zauważenia, przezroczyste plastikowe nakładki też są prawie niewidoczne.

Czas leczenia

Inny ważny punkt to czas leczenia. Podczas gdy korekcja zgryzu aparatem stałym od wewnątrz lub od zewnątrz może trwać 2–3 lata, lekką wadę zgryzu można za pomocą alignerów skorygować w ciągu paru miesięcy. W tym wypadku czas trwania leczenia zależy od sytuacji wyjściowej.

Łatwość czyszczenia

W kwestii pielęgnacji przezroczyste nakładki ortodontyczne mają przewagę. Tutaj do codziennego czyszczenia wystarczy łagodna pasta do zębów i miękka szczoteczka. Opłukiwanie w międzyczasie letnią lub zimną wodą okazuje się niezwykle proste. Aparat stały wymaga natomiast bardziej uciążliwego czyszczenia, ponieważ w zamkach często osadzają się resztki pokarmów, które trzeba usuwać specjalną szczoteczką do zębów. A kto miałby ochotę po południowej przerwie w pracy zajmować się gruntownym czyszczeniem zębów, aby podczas następnego spotkania nikt nie zauważył pozostałości pączka?

Ograniczenia na co dzień

Alignery co prawda szybko się czyszczą, ale trzeba je zawsze zdejmować przy jedzeniu i piciu napojów z cukrem. Tym, co sprawia kłopot wielu osobom na początku leczenia alignerami, jest mówienie. Ponieważ zęby są przykryte, język musi się przyzwyczaić do nowego położenia. Może też wystąpić lekkie seplenienie. We własnych uszach brzmi to gorzej, większość ludzi jednak wcale tego nie zauważy. Z czasem język przywyknie do nowego położenia i seplenienie ustąpi. Przy ważnych rozmowach można zresztą zdjąć alignery. Wybierając aparat ortodontyczny, należy też wziąć pod uwagę systematyczne wizyty kontrolne u lekarza. W przypadku aparatu stałego wypadają one co 5–8 tygodni. W przypadku leczenia nakładkami DrSmile dostajesz od razu wszystkie swoje nakładki, a leczenie jest nadzorowane przez ekspertów za pomocą aplikacji. Odpadają regularne wizyty kontrolne i wszystko całkiem łatwo załatwisz online.

Ból

Żaden aparat nie powinien powodować bólu. Nacisk na zęby w przypadku aparatu stałego bezpośrednio po nałożeniu może być jednak silniejszy niż w przypadku alignerów. Przy każdym aparacie trzeba trochę czasu, żeby język przyzwyczaił się do nowego wrażenia w ustach. W przypadku aparatu stałego od wewnątrz możliwe jest na początku lekkie zadraśnięcie języka.

Koszty

Koszty leczenia ortodontycznego szczęki są z reguły wysokie. Występują tu jednak ogromne różnice i na odpowiednim leczeniu możesz sporo zaoszczędzić. Korekcja zgryzu za pomocą nakładek w DrSmile kosztuje 6.790-11.390 PLN. Koszt aparatu stałego może wynosić nawet 28.000 PLN.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie zawsze zwraca koszty

Przy ubezpieczeniu ustawowym koszty leczenia aparatem ortodontycznym trzeba niestety pokryć samemu. Korekcja zgryzu nie jest bowiem ujęta w wykazie świadczeń ubezpieczenia ustawowego. Przy ubezpieczeniu prywatnym zdarza się jednak, że ubezpieczyciel pokrywa koszty. W każdym wypadku trzeba to ustalić na początku leczenia.

Z tego względu może się opłacić dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne

Jeśli podlegasz ubezpieczeniu ustawowemu, bardzo rozsądnym posunięciem może się okazać dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne, ponieważ Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia ortodontycznego szczęki zazwyczaj tylko przy ciężkich wadach zgryzu. Wybierając dodatkowe ubezpieczenie, należy uprzednio sprawdzić, czy obejmuje ono leczenie aparatem ortodontycznym, aby nie zawierać umowy na próżno. Trzeba pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie działa tylko wtedy, gdy nie ma jeszcze rozpoznanej przez lekarza wady zgryzu. Zawarcie ubezpieczenia po fakcie nie ma sensu, bo koszty nie zostaną zwrócone.

Podsumowanie

Nakładki prostujące (alignery) są dla dorosłych najprzyjemniejszą i najestetyczniejszą metodą korekcji krzywych zębów i szpar między zębami. Przezroczysty materiał zapewnia, że są prawie niewidoczne, łatwo się je czyści, a ograniczenia w codziennym życiu są minimalne. Kwestionariusz kwalifikacyjny pozwoli Ci łatwo sprawdzić, czy Twoją wadę zgryzu da się leczyć nakładkami. Jeśli przezroczyste nakładki nie wystarczą, pozostaje Ci jeszcze możliwość niewidocznego aparatu stałego z zamkami lingwalnymi.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DrSmile można znaleźć już w 6 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2021 DrSmile