DrSmile logo

Retainer: Proste zęby na zawsze

Drut, szyna, koszty i nie tylko!

Clear Aligner DrSmile

Aparaty retencyjne są określane w stomatologii jako stabilizatory zębów, które uniemożliwiają powrót zębów do ich pierwotnego położenia. Retainery są stosowane po leczeniu ortodontycznym jako część procesu retencji. Słowo retainer wywodzi się od czasownika „to retain” z języka angielskiego, który jest tłumaczony na język polski jako „trzymać” lub „stabilizować”.

Drut i szyna retencyjna – na czym polega różnica

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych. W zależności od wcześniej leczonej wady zgryzu można użyć stałego lub ruchomego aparatu retencyjnego. Stały, cienki drut wykonany z metalu, który jest przymocowany do tylnej części zęba górnej lub dolnej szczęki, nazywany jest stałym aparatem retencyjnym. Drut retencyjny jest szczególnie zalecany po leczeniu nakładką poważnych wad zgryzu, aby uniknąć powrotu zębów do poprzedniego położenia. Do wyboru jest również wyjmowany retainer w formie szyny retencyjnej wykonanej z tworzywa sztucznego. Choć można ją zdjąć z zębów równie szybko jak nakładkę, należy ją nosić na stałe, w szczególności w pierwszych miesiącach po leczeniu nakładką.

DrSmile oferuje oba warianty. W pudełku DrSmile otrzymasz bezpłatnie wyjmowany aparat retencyjny (szyna retencyjna). Jeśli jednak zdecydujesz się na retainer stały (retainer DrSmile), prosimy o kontakt telefoniczny. Drut jest wykonywany na miarę na podstawie zdjęcia 3D zębów i może być założony w gabinecie partnerskim DrSmile.

Nakładka i szyna retencyjna DrSmile

Czy retainer jest naprawdę potrzebny – tak czy nie?

Tak, jest! Celem leczenia nakładką jest to, aby zęby pozostały na miejscu również w przyszłości. Ludzki zgryz i poszczególne zęby w naturalny sposób mają tendencję do przesuwania się do pozycji wyjściowej. Po 10 latach prawdopodobieństwo powrotu zębów do poprzedniej pozycji wynosi mniej więcej 90%. Zastosowanie aparatu retencyjnego ma sens – niezależnie, czy w formie szyny czy drutu – i dlatego jest niezbędne do pomyślnego zakończenia leczenia.

 

W jaki sposób przymocowany jest drut retencyjny?

Drut retencyjny można zamocować w górnej i dolnej szczęce. Cienki metalowy drut jest przymocowywany do wewnętrznej strony zębów za pomocą specjalnego przezroczystego kleju, przy czym rozróżnia się różne modele. Aparat retencyjny 3-3 rozciąga się od kła do kła, aparat retencyjny 4-4 dodatkowo na pierwsze zęby trzonowe.

Drut retencyjny DrSmile

Koszty aparatu retencyjnego

W zależności od wybranego wariantu koszty aparatu retencyjnego mogą się znacznie różnić

 • Szyna retencyjna: w pudełku DrSmile otrzymasz bezpłatnie szynę retencyjną. Każde kolejne ponowne zamówienie kosztuje 99 euro.

 • Retainer DrSmile: koszty wahają się od 350 euro do 490 euro. Zależą one od tego, czy konieczny jest drut retencyjny dla jednej, czy dla obu szczęk.

Jak długo trzeba nosić retainer?

W większości wypadków zaleca się stosowanie retainera przez całe życie. Zwykle jednak przynajmniej przez czas trwania poprzedniego leczenia stomatologicznego.

Jak prawidłowo czyścić retainer

Stałe aparaty retencyjne można łatwo czyścić szczoteczką do zębów. Zamiast nici dentystycznej można użyć szczoteczki międzyzębowej do czyszczenia drutu retencyjnego, która czyści przestrzenie międzyzębowe poniżej i powyżej drutu.

Ruchome aparaty retencyjne można również czyścić przy użyciu szczoteczki do zębów. Należy się upewnić, że używamy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Należy używać łagodnej pasty do zębów, aby uniknąć uszkodzenia retainera.

Dla długotrwałego, dokładnego czyszczenia drutu retencyjnego wskazane jest również profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy w roku.

Zerwany drut retencyjny – co teraz? 

W przypadku trwałego mocowania drutu retencyjnego może zdarzyć się, że dojdzie do jego poluzowania lub zerwania. Aby uniknąć ryzyka połknięcia uszkodzonego retainera, należy jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem lub ortodontą. Następnie może usunąć pęknięty drut i zastąpić go nowym.

Ponowne mocowanie i wymiana retainera – ile kosztuje naprawa

Zasadniczo, retainer DrSmile jest objęty 2-letnią gwarancją. Jeśli drut wymaga wymiany lub naprawy po wygaśnięciu gwarancji, niestety będziesz musiał sam pokryć koszty. Zależą one od zakresu naprawy. 

Czy zęby mogą się poruszać pomimo stosowania aparatu retencyjnego? Takie problemy mogą wystąpić

Zwykle, jeśli drut retencyjny jest prawidłowo i mocno zamocowany, zęby nie powinny się poruszać. Podobnie, jeśli szyna retencyjna jest noszona przez zalecany czas, zęby nie będą się przesuwać. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że po kilkukrotnym wyjęciu szyny podczas ponownego zakładania można poczuć ucisk. W takim przypadku aparat retencyjny należy nosić częściej, aby zapobiec przesuwaniu się zębów.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DrSmile można znaleźć już w 3 polskich miastach. Jesteśmy obecni w Warszawie, Krakowie i Szczecinie.

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • +48 732 080 141 (Pon.-Pt. 9:00-18:00)
 • customer@drsmile.pl
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2021 DrSmile