DrSmile logo

Retainer: Proste zęby na zawsze

Retainer stały, ruchomy, koszty i nie tylko!

Clear Aligner DrSmile

Aparaty retencyjne są określane w stomatologii jako stabilizatory zębów, które uniemożliwiają powrót zębów do ich pierwotnego położenia. Retainery są stosowane po leczeniu ortodontycznym jako część procesu retencji. Słowo retainer wywodzi się od czasownika „to retain” z języka angielskiego, który jest tłumaczony na język polski jako „trzymać” lub „stabilizować”.

Retainer stały i ruchomy – na czym polega różnica

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych. W zależności od wcześniej leczonej wady zgryzu można użyć stałego lub ruchomego aparatu retencyjnego. Stały, cienki drut wykonany z metalu, który jest przymocowany do tylnej części zęba górnej lub dolnej szczęki, nazywany jest stałym aparatem retencyjnym. Drut retencyjny jest szczególnie zalecany po leczeniu nakładką poważnych wad zgryzu, aby uniknąć powrotu zębów do poprzedniego położenia. Do wyboru jest również wyjmowany retainer w formie nakładki wykonanej z tworzywa sztucznego. Choć można ją zdjąć z zębów równie szybko jak nakładkę prostującą, należy ją nosić na stałe, w szczególności w pierwszych miesiącach po leczeniu nakładkami prostującymi.

W pudełku DrSmile otrzymasz bezpłatnie wyjmowany aparat retencyjny (retainer).

Nakładka i szyna retencyjna DrSmile

Czy retainer jest naprawdę potrzebny – tak czy nie?

Tak, jest! Celem leczenia nakładką jest to, aby zęby pozostały na miejscu również w przyszłości. Ludzki zgryz i poszczególne zęby w naturalny sposób mają tendencję do przesuwania się do pozycji wyjściowej. Po 10 latach prawdopodobieństwo powrotu zębów do poprzedniej pozycji wynosi mniej więcej 90%. Zastosowanie aparatu retencyjnego ma sens – niezależnie, czy w formie szyny czy drutu – i dlatego jest niezbędne do pomyślnego zakończenia leczenia.

 

Drut retencyjny DrSmile

Koszty aparatu retencyjnego

W zależności od wybranego wariantu koszty aparatu retencyjnego mogą się znacznie różnić

 • Retainer: w pudełku DrSmile otrzymasz bezpłatnie zestaw nakładek retencyjnych. Każde kolejne ponowne zamówienie kosztuje 898 PLN.

Jak długo trzeba nosić retainer?

W większości wypadków zaleca się stosowanie retainera przez całe życie. Zwykle jednak przynajmniej przez czas trwania poprzedniego leczenia stomatologicznego.

Jak prawidłowo czyścić retainer

Ruchome aparaty retencyjne można czyścić przy użyciu szczoteczki do zębów. Należy się upewnić, że używamy szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Należy używać łagodnej pasty do zębów, aby uniknąć uszkodzenia retainera.

Czy zęby mogą się poruszać pomimo stosowania aparatu retencyjnego? Takie problemy mogą wystąpić

Jeśli nakładka retencyjna jest noszona przez zalecany czas, zęby nie będą się przesuwać. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że po kilkukrotnym wyjęciu retainera podczas ponownego zakładania można poczuć ucisk. W takim przypadku aparat retencyjny należy nosić częściej, aby zapobiec przesuwaniu się zębów.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DrSmile można znaleźć już w 6 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2021 DrSmile