DrSmile logo

Ruchomy aparat ortodontyczny

Korekcja zgryzu za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego brzmi nieźle? Tego typu aparaty korygują jednak wyłącznie drobne wady zgryzu. Alternatywą dla nich jest system Clear Aligner.

System można zdejmować, a przy tym powoduje takie same przesunięcia zębów jak aparaty stałe.

DrSmile Clear Aligner / nakładka

Ruchomy aparat ortodontyczny w większości przypadków korekcji ustawienia zębów, szczęki i żuchwy jest wyłącznie jednym z elementów leczenia, ponieważ przeważnie reguluje tylko rozrost kości. Dlatego ruchomy aparat ortodontyczny często stosowany jest na początku terapii i pomaga skorygować drobne wady zgryzu. Poprzez regularne nastawianie "niewidocznego" aparatu ortodontycznego u ortodonty osiąga się docelowe ustawienie szczęki, żuchwy oraz zębów. Aparat zbudowany jest z części wewnętrznej wykonanej z tworzywa sztucznego, która znajduje się za zębami, oraz drutów, które są prowadzone wzdłuż zębów, a dokładniej na nich lub ponad nimi, w celu przymocowania aparatu. Ponieważ ten rodzaj aparatu ortodontycznego można wyjmować, łatwo się go czyści oraz usuwa przed przystąpieniem do jedzenia oraz mycia zębów.

Leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym: odpowiednie dla dzieci i dorosłych?

Ponieważ ruchomy aparat ortodontyczny często wykorzystywany jest w okresie, gdy zęby, szczęka i żuchwa wciąż się rozrastają, ten rodzaj leczenia stosuje się najczęściej u dzieci i młodzieży. U dorosłych takie leczenie jest wprawdzie możliwe, jednak ruchomy aparat ortodontyczny wiąże się w tej grupie wiekowej z dłuższym czasem leczenia oraz z podwyższonymi kosztami. Osoby dorosłe muszą dowiedzieć się więcej o dokładnych kosztach leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym w NFZ; niemniej w większości przypadków koszty są refundowane wyłącznie u dzieci.

Leczenie wad zgryzu poprzez regulowanie ruchomego aparatu ortodontycznego

Ruchome aparaty ortodontyczne służą rozszerzaniu szczęki i żuchwy. Aby to osiągnąć, ruchome aparaty ortodontyczne dopasowuje się w odpowiednich odstępach czasu. W tym celu znajdująca się pośrodku aparatu ortodontycznego śruba zostaje rozkręcona, co prowadzi do rozszerzenia aparatu. Nacisk rozszerza szczękę i żuchwę. Jeśli jednak ruchomy aparat ortodontyczny nie jest noszony regularnie, prowadzi to często do stanu, w którym po pewnym czasie już nie pasuje. Może to prowadzić do pojawienia się na dziąsłach i zębach nieprzyjemnych punktów ucisku do czasu, kiedy aparat ortodontyczny zostanie znów poprawnie wyregulowany przez ortodontę.

Zalety i wady ruchomego aparatu ortodontycznego

Każdy rodzaj leczenia wad zgryzu i nieprawidłowego ukształtowania szczęki czy żuchwy posiada zalety i wady – jest tak również w przypadku aparatu ruchomego. Oprócz bólu oraz ceny ważnym kryterium doboru dla wielu osób jest sposób użycia oraz walory estetyczne.

Zalety ruchomego aparatu ortodontycznego

Jak sama nazwa wskazuje, zaletą stosowania ruchomego aparatu ortodontycznego jest możliwość wyjmowania go. Aparat można wyjąć w każdej chwili, np. w celu wyczyszczenia go, do jedzenia lub z innych powodów. Ułatwia to nie tylko dokładne mycie samego aparatu, lecz sprowadza się również do lepszego utrzymania higieny jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego. Kolejną zaletą ruchomego aparatu ortodontycznego jest to, że znajduje się on za zębami, dzięki czemu jest prawie niewidoczny. Widoczne na zębach są jedynie cienkie druty służące do mocowania aparatu, dlatego dla większości osób aparaty ruchome są bardziej estetyczne niż stałe.

Wady ruchomego aparatu ortodontycznego

Oprócz wymienionych już zalet, ruchomy aparat ortodontyczny ma również wady, do których należą bóle towarzyszące początkom leczenia.

Z powodu nacisku, który ma na celu rozszerzanie szczęki i żuchwy, wielu pacjentów skarży się na bóle szczęki, żuchwy oraz zębów. Ograniczona jest również wymowa, ponieważ ruchomy aparat ortodontyczny zajmuje stosunkowo dużo miejsca w obrębie podniebienia oraz po wewnętrznej stronie żuchwy. Kolejną wadą ruchomego aparatu ortodontycznego jest regularne nastawianie go, co oprócz nakładu pracy wiąże się z powracającym bólem powodowanym przez nacisk aparatu.

Koszty ruchomego aparatu ortodontycznego

Koszty ruchomego aparatu ortodontycznego zależą od wielu czynników. Po pierwsze na cenę aparatu wpływają czas trwania i rodzaj leczenia; po drugie nie każde leczenie jest refundowane przez NFZ.

Alternatywa: nakładki prostujące od DrSmile

Oferujemy Ci odpowiednią alternatywę dla stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego. Nasze przezroczyste nakładki wspaniale nadają się dla osób dorosłych, ponieważ bez problemu towarzyszą Ci w życiu zawodowym i prywatnym w niewidoczny sposób. Korekta wad zgryzu trwa przy tym – w zależności od sytuacji wyjściowej – tylko kilka miesięcy.

W DrSmile nie ma żadnych ukrytych kosztów. To znaczy, że koszty nakładek od początku są jasno komunikowane i stałe. Koszty nakładek zależą od stopnia złożoności wad zgryzu. Rozróżnia się przy tym drobne, średnie oraz kompleksowe wady zgryzu.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DrSmile można znaleźć już w 6 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2021 DrSmile