DrSmile logo

Prostowanie zębów u dorosłych - jakie masz możliwości?

Nawet 60% Polaków dotyka jakaś forma wady zgryzu. Leczenia nie ułatwia fakt, że nawet 15% z nas ma dentofobię, czyli paraliżujący strach przed wizytą u dentysty, a niemal każdy dorosły - próchnicę. Wielu z nas chciałoby mieć piękne zęby. Zależy nam też na tym, aby były proste. Czy aparat na zęby dla dorosłych zdaje egzamin? Jak skutecznie wyprostować zęby w dorosłym wieku?

Rodzaje wad zgryzu u dorosłych

People-Product-toothbrush-quirky-dog-aodan 800x600 all

Jako że wady zgryzu dotykają większości społeczeństwa, wśród pacjentów spotykamy ich wiele rodzajów. Do najczęstszych wad zgryzu oraz ustawienia szczęki i żuchwy zaliczamy:

 • Zgryz krzyżowy: zęby boczne nie kontaktują się prawidłowo. Powód: zęby w żuchwie są za daleko wysunięte na zewnątrz (policzkowo = w kierunku policzka), a w szczęce zbyt głęboko do środka (podniebiennnie = w kierunku podniebienia)

 • Stłoczenie: problemy z brakiem przestrzeni powodowane przez za wąską szczękę lub żuchwę lub za wąskie łuki zębowe Objawia się to poprzez za ciasne ustawienie zębów i braku miejsca na zęby, które jeszcze się nie wyrżnęły.

 • Szparowatość: luki powstałe przez za szeroką szczękę lub żuchwę, braki zębowe lub za małe zęby. Szczególnie typowa jest szczelina między górnymi siekaczami (diastema).

 • Zgryz krzyżowy przedni: brzegi koron zębów bocznych lub krawędzie zębów przednich nachodzą na siebie. 

 • Zgryz głęboki: podczas zagryzania górne siekacze nachodzą na dolne zwykle na głębokość od dwóch do trzech milimetrów. W przypadku zgryzu głębokiego zachodzą jednak zbyt głęboko i tym samym całkowicie zakrywają dolne siekacze.

 • Zgryz otwarty: zęby przednie lub tylne nie kontaktujątują się prawidłowo i powstaje między nimi wyraźna przerwa. Przede wszystkim dotyczy to zębów przednich, ale także bocznych.

 • Przodozgryz: dolne zęby są bardziej wysunięte do przodu niż górne, co powoduje, że dolne siekacze wystają. Typowy jest przy tym wystający podbródek.

 • Tyłozgryz: w tym przypadku to szczęka wystaje, ponieważ proporcje pomiędzy szczęką i żuchwą są nieprawidłowe. Albo szczęka jest za duża, albo żuchwa jest za mała.

Przyczyny wad zgryzu

Proste zęby z alignerem

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia zębów lub szczęki czy żuchwy są bardzo zróżnicowane. Czynniki dziedziczne oraz zewnętrzne kształtują indywidualne uzębienie. Niepoprawne ustawienie zębów, jak na przykład zgryz otwarty boczny, jest w większości powodowane czynnikami genetycznymi. Do tej grupy zaliczają się także stłoczenia i szparowatość. Przodozgryz oraz zwiększony nagryz u dorosłych są z reguły warunkowane genetycznie, ale mogą być także powodowane przez pewne zachowania w dzieciństwie. Na przykład: naciskanie językiem, ssanie kciuka i długotrwałe używanie smoczka. 

Natomiast zgryz krzyżowy, jak i przedni zgryz otwarty, są uwarunkowane funkcjonalnie. Przyczyną tego są czynniki zewnętrzne i brak równowagi mięśniowej w okolicy ust. Zgryz krzyżowy często rozwija się również u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia. 

Konsekwencje wad zgryzu

Nieleczone wady mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i na poczucie własnej wartości. Nie warto jednak myśleć o krzywych zębach wyłącznie w kontekście wizualnym - każda wada zgryzu prowadzi do mniejszych lub większych konsekwencji, zaczynając od próchnicy powstającej przez stłoczenia między zębami.

Dalsze konsekwencje to trudności w przeżuwaniu, ból stawu skroniowo-żuchwowego, trudności w połykaniu i seplenienie. Przez nieprawidłowe obciążenie zęby i staw skroniowo-żuchwowy mogą ulec przedwczesnemu zużyciu. Nierzadko powoduje to bóle szczęki, głowy oraz w okolicach barku. 

Metody leczenia ortodontycznego

Lekkie wady zgryzu zwykle da się bardzo dobrze leczyć u dorosłych. Operacje szczęki i żuchwy są z reguły wymagane tylko przy bardzo skomplikowanych wadach takich jak wyraźne nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych. W przypadku zwiększonego nagryzu opcje leczenia zależą od jego zaawansowania.

Twój ortodonta lub ortodontka zdecyduje o tym, czy do korekcji zwiększonego nagryzu konieczna jest operacja. W przypadku innych korekt może być możliwe usunięcie zębów lub ich szlifowanie (stripping) zależnie od indywidualnej sytuacji. Kolejne możliwe metody leczenia to aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych lub aparat stały. 

Aparat na zęby dla dorosłych - co masz do wyboru?

Nie jesteś zadowolony/a ze swojego uśmiechu? Nie ma problemu! Nie ma limitu wieku, w którym można korygować nierówne zęby. Obojętnie czy masz 25, 40 czy 60 lat - aparat ortodontyczny dla dorosłych to dobry pomysł w każdym wieku.

Stały aparat ortodontyczny dla dorosłych

Krzywe zęby

Stały aparat ortodontyczny to klasyk w ortodoncji dzieci i młodzieży. W przypadku aparatów dziecięcych w celu zamocowania łuku zamki przyklejane są do przedniej strony zębów. Często jest to powód, dla którego aparat odstrasza dorosłych. "Przezroczystymi aparatami" nazywa się bezbarwne zamki, które często stosuje się w aparatach dla dorosłych. Kolejną możliwość przedstawiają aparaty lingwalne Incognito. W ich przypadku aparat montuje się po wewnętrznej stronie zębów. 

Aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych

Widoczne zamki często zniechęcają dorosłych do naprawy swojego uśmiechu. Nie chcemy, by z daleka widoczne były “druty” i kolorowe elementy aparatu. Z drugiej strony, aparat lingwalny to niemały wydatek, i nie każdy chętny może się na niego zdecydować.


Stąd wielu pacjentów zastanawia się nad aparatem ortodontycznym ruchomym dla dorosłych. Klasyczny ruchomy aparat nie jest jednak dobrym pomysłem w tym wieku - jest on stosowany głównie u dzieci i młodzieży w przypadku niewielkich wad. Lepszą alternatywą są nakładki ortodontyczne clear aligner, które są niemal niewidoczne i skutecznie leczą wady u dorosłych pacjentów.

Nakładki ortodontyczne

DrSmile Clear Aligner / nakładka

Innowacyjna ortodoncja dla dorosłych obrała w międzyczasie nową drogę: "niewidzialne" nakładki ortodontyczne są najnowocześniejszą formą korekcji zgryzu. Aby osiągnąć równe zęby nosi się system Clear Aligner przez 22 godziny na dobę. Taka przezroczysta nakładka jest cieniutka i zapewnia wysoki komfort noszenia. Dzięki temu, że leży ciasno na zębach jest praktycznie "niewidzialna" dla innych i idealnie nadaje się do życia zawodowego. Poza tym alignery można wyjmować na 2 godziny dziennie, dzięki czemu oferują więcej swobody niż aparat stały. 

Okres leczenia

W DR SMILE leczenie alignerami trwa od 4 do 9 miesięcy. Więcej szczegółów znajdziesz w planie leczenia ortodontycznego, który zostanie sporządzony po skanie 3D w trakcie Twojej pierwszej wizyty. Z tego darmowego i niezobowiązującego planu korekcji zgryzu dowiesz się także, jak długo będzie trwało Twoje leczenie. Podczas całego leczenia poprzez aplikację mobilną towarzyszy Ci specjalistyczny personel medyczny, który stale kontroluje przebieg Twojego leczenia. W przypadku pytań po zakończeniu leczenia możesz się zawsze z nami skontaktować.

Aparat na zęby dla dorosłych: cena

Box 22 05 DRSMILE-PRODUCT8586 1

W DR SMILE leczenie ortodontyczne nakładkami w przypadku płatności ratalnej zaczyna się od zaledwie 153 zł na miesiąc i dlatego nadaje się również dla osób dysponujących niewielkim budżetem. Koszty alignerów są jasno wytłumaczone na samym początku. U nas nie ma miejsca na ukryte koszty.

Już dzisiaj zapisz się na bezpłatną wizytę ze skanem 3D i sprawdź, jak szybko możesz ulepszyć swój uśmiech.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2023 DR SMILE