Leczenie ortodontyczne dla dorosłych
Wielu dorosłych chciałoby mieć piękne zęby. Zarówno wady zgryzu jak i nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy nie są rzadkością. Często niesie to za sobą nie tylko konsekwencje estetyczne, ale także zdrowotne. Ortodonci(-tki) z DrSmile pomogą osiągnąć pewien siebie uśmiech także Tobie.
Rodzaje wad zgryzu i niewłaściwego ustawienia szczęki i żuchwy
Jest wiele rodzajów wad zgryzu, które występują w różnych formach. Do najczęstszych wad zgryzu oraz ustawienia szczęki i żuchwy zalicza się:
Zgryz krzyżowy: zęby boczne nie kontaktują się prawidłowo. Powód: zęby w żuchwie są za daleko wysunięte na zewnątrz (policzkowo = w kierunku policzka), a w szczęce zbyt głęboko do środka (podniebiennnie = w kierunku podniebienia)
Stłoczenie: problemy z brakiem przestrzeni powodowane przez za wąską szczękę lub żuchwę lub za wąskie łuki zębowe Objawia się to poprzez za ciasne ustawienie zębów i braku miejsca na zęby, które jeszcze się nie wyrżnęły.
Szparowatość: luki powstałe przez za szeroką szczękę lub żuchwę, braki zębowe lub za małe zęby. Szczególnie typowa jest szczelina między górnymi siekaczami (diastema).
Zgryz krzyżowy przedni: brzegi koron zębów bocznych lub krawędzie zębów przednich nachodzą na siebie.
Zgryz głęboki: podczas zagryzania górne siekacze nachodzą na dolne zwykle na głębokość od dwóch do trzech milimetrów. W przypadku zgryzu głębokiego zachodzą jednak zbyt głęboko i tym samym całkowicie zakrywają dolne siekacze.
Zgryz otwarty: zęby przednie lub tylne nie kontaktujątują się prawidłowo i powstaje między nimi wyraźna przerwa. Przede wszystkim dotyczy to zębów przednich, ale także bocznych.
Przodozgryz: dolne zęby są bardziej wysunięte do przodu niż górne, co powoduje, że dolne siekacze wystają. Typowy jest przy tym wystający podbródek.
Tyłozgryz: w tym przypadku to szczęka wystaje, ponieważ proporcje pomiędzy szczęką i żuchwą są nieprawidłowe. Albo szczęka jest za duża, albo żuchwa jest za mała.
Dysgnajca: obejmuje szereg wad rozwojowych szczęki, żuchwy, zębów i brody. Osoby, których to dotyczy, postrzegają nieprawidłowe ustawienie szczęki jako poważny mankament wyglądu.
Przyczyny wad zgryzu

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia zębów lub szczęki czy żuchwy są bardzo zróżnicowane. Czynniki dziedziczne oraz zewnętrzne kształtują indywidualne uzębienie. Niepoprawne ustawienie zębów, jak na przykład zgryz otwarty boczny, jest w większości powodowane czynnikami genetycznymi. Do tej grupy zaliczają się także stłoczenia i szparowatość. Przodozgryz oraz zwiększony nagryz u dorosłych są z reguły warunkowane genetycznie, ale mogą być także powodowane przez pewne zachowania w dzieciństwie. Na przykład: naciskanie językiem, ssanie kciuka i długotrwałe używanie smoczka.
Natomiast zgryz krzyżowy jak i przedni zgryz otwarty są uwarunkowane funkcjonalnie. Przyczyną tego są czynniki zewnętrzne i brak równowagi mięśniowej w okolicy ust. Zgryz krzyżowy często rozwija się również u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia.
Konsekwencje wad zgryzu
Nieleczone wady mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i na poczucie własnej wartości. Poza tym wady pojedynczych zębów mogą mieć wpływ na inne zęby i na przykład je przesuwać. Dalsze konsekwencje to trudności w przeżuwaniu, ból stawu skroniowo-żuchwowego, trudności w połykaniu i seplenienie. Przez nieprawidłowe obciążenie zęby i staw skroniowo-żuchwowy mogą ulec przedwczesnemu zużyciu. Nierzadko powoduje to bóle szczęki, głowy oraz w okolicach barku.
Metody leczenia ortodontycznego
Lekkie wady zgryzu zwykle da się bardzo dobrze leczyć u dorosłych. Operacje szczęki i żuchwy są z reguły wymagane tylko przy bardzo skomplikowanych wadach takich jak wyraźne nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych. W przypadku zwiększonego nagryzu opcje leczenia zależą od jego zaawansowania. Twój ortodonta lub ortodontka zdecyduje o tym, czy do korekcji zwiększonego nagryzu konieczna jest operacja. W przypadku innych korekt może być możliwe usunięcie zębów lub ich szlifowanie zależnie od indywidualnej sytuacji. Kolejne możliwe metody leczenia to aparaty stałe oraz ruchome.
Ortodonci(-tki) z DrSmile mogą przy użyciu przezroczystych nakładek - tak zwanyego systemu Clear Aligner - leczyć następujące wady: zgryz krzyżowy, stłoczenie, szparowatość, zgryz krzyżowy przedni, zgryz głęboki oraz zgryz otwarty. Masz pytania lub nie jesteś pewny(-a), czy aligner to właściwa metoda leczenia dla Ciebie? Nasi eksperci i nasze ekspertki chętnie Ci doradzą na bezpłatnym i niezobowiązującym spotkaniu informacyjnym.
Ortodontyczna korekcja zębów
Nie jesteś zadowolony(-a) ze swojego uśmiechu? Nie ma problemu! Nie ma limitu wieku, w którym można korygować nierówne zęby. Obojętnie czy masz 25, 40 czy 60 lat - DrSmile jest specjalistą w dziedzinie korekcji zębów u dorosłych. Ortodonci(-tki) i stomatolodzy(-żki) do przesuwania i wyrównywania zębów używają głównie aparatów ortodontycznych oraz niewidocznych nakładek. DrSmile korzysta wyłącznie z systemu Clear Aligner, aby osiągnąć tak dyskretną korekcję zgryzu, jak to tylko możliwe.
Aparaty ortodontyczne

Stały aparat ortodontyczny to klasyk w ortodoncji dzieci i młodzieży. W przypadku aparatów dziecięcych w celu zamocowania łuku zamki przyklejane są do przedniej strony zębów. Często jest to powód, dlaczego aparat odstrasza dorosłych. "Przezroczystymi aparatami" nazywa się bezbarwne zamki, które często stosuje się w aparatach dla dorosłych. Kolejną możliwość przedstawiają aparaty lingwalne Incognito. W ich przypadku aparat montuje się po wewnętrznej stronie zębów.
Nakładki ortodontyczne

Innowacyjna ortodoncja dla dorosłych obrała w międzyczasie nową drogę: "niewidzialne" nakładki ortodontyczne są najnowocześniejszą formą korekcji zgryzu. Aby osiągnąć równe zęby nosi się system Clear Aligner przez 22 godziny na dobę. Taka przezroczysta nakładka jest cieniutka i zapewnia wysoki komfort noszenia. Dzięki temu, że leży ciasno na zębach jest praktycznie "niewidzialna" dla innych i idealnie nadaje się do życia zawodowego. Poza tym alignery można wyjmować na 2 godziny dziennie, dzięki czemu oferują więcej swobody niż aparat stały.
Okres leczenia
W DrSmile terapia alignerami trwa zwykle od 4 do 12 miesięcy. Jeżeli masz bardzo skomplikowaną wadę zgryzu, to okres leczenia może też być dłuższy. Więcej szczegółów znajdziesz w planie leczenia ortodontycznego, który zostanie sporządzony po skanie 3D w trakcie Twojej pierwszej wizyty. Z tego darmowego i niezobowiązującego planu korekcji zgryzu dowiesz się także, jak długo będzie trwało Twoje leczenie. Podczas całego leczenia poprzez aplikację mobilną towarzyszy Ci specjalistyczny personel medyczny, który stale kontroluje przebieg Twojego leczenia. W przypadku pytań po zakończeniu leczenia możesz się zawsze z nami skontaktować.
Leczenie ortodontyczne dla dorosłych: koszty

W DrSmile leczenie ortodontyczne nakładkami w przypadku płatności ratalnej zaczyna się od zaledwie 147 zł na miesiąc i dlatego nadaje się również dla osób dysponujących niewielkim budżetem. Koszty alignerów są jasno wytłumaczone na samym początku. U nas nie ma miejsca na ukryte koszty.