DrSmile logo

Leczenie ortodontyczne dla dorosłych

Wielu dorosłych chciałoby mieć piękne zęby. Zarówno wady zgryzu jak i nieprawidłowe ustawienie szczęki i żuchwy nie są rzadkością. Często niesie to za sobą nie tylko konsekwencje estetyczne, ale także zdrowotne. Ortodonci(-tki) z DrSmile pomogą osiągnąć pewien siebie uśmiech także Tobie.

Rodzaje wad zgryzu i niewłaściwego ustawienia szczęki i żuchwy

DrSmile: Dein perfektes Lächeln mit einer Zahnschiene

Jest wiele rodzajów wad zgryzu, które występują w różnych formach. Do najczęstszych wad zgryzu oraz ustawienia szczęki i żuchwy zalicza się:

 • Zgryz krzyżowy: zęby boczne nie kontaktują się prawidłowo. Powód: zęby w żuchwie są za daleko wysunięte na zewnątrz (policzkowo = w kierunku policzka), a w szczęce zbyt głęboko do środka (podniebiennnie = w kierunku podniebienia)

 • Stłoczenie: problemy z brakiem przestrzeni powodowane przez za wąską szczękę lub żuchwę lub za wąskie łuki zębowe Objawia się to poprzez za ciasne ustawienie zębów i braku miejsca na zęby, które jeszcze się nie wyrżnęły.

 • Szparowatość: luki powstałe przez za szeroką szczękę lub żuchwę, braki zębowe lub za małe zęby. Szczególnie typowa jest szczelina między górnymi siekaczami (diastema).

 • Zgryz krzyżowy przedni: brzegi koron zębów bocznych lub krawędzie zębów przednich nachodzą na siebie. 

 • Zgryz głęboki: podczas zagryzania górne siekacze nachodzą na dolne zwykle na głębokość od dwóch do trzech milimetrów. W przypadku zgryzu głębokiego zachodzą jednak zbyt głęboko i tym samym całkowicie zakrywają dolne siekacze.

 • Zgryz otwarty: zęby przednie lub tylne nie kontaktujątują się prawidłowo i powstaje między nimi wyraźna przerwa. Przede wszystkim dotyczy to zębów przednich, ale także bocznych.

 • Przodozgryz: dolne zęby są bardziej wysunięte do przodu niż górne, co powoduje, że dolne siekacze wystają. Typowy jest przy tym wystający podbródek.

 • Tyłozgryz: w tym przypadku to szczęka wystaje, ponieważ proporcje pomiędzy szczęką i żuchwą są nieprawidłowe. Albo szczęka jest za duża, albo żuchwa jest za mała.

 • Dysgnajca: obejmuje szereg wad rozwojowych szczęki, żuchwy, zębów i brody. Osoby, których to dotyczy, postrzegają nieprawidłowe ustawienie szczęki jako poważny mankament wyglądu.

Przyczyny wad zgryzu

Proste zęby z alignerem

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia zębów lub szczęki czy żuchwy są bardzo zróżnicowane. Czynniki dziedziczne oraz zewnętrzne kształtują indywidualne uzębienie. Niepoprawne ustawienie zębów, jak na przykład zgryz otwarty boczny, jest w większości powodowane czynnikami genetycznymi. Do tej grupy zaliczają się także stłoczenia i szparowatość. Przodozgryz oraz zwiększony nagryz u dorosłych są z reguły warunkowane genetycznie, ale mogą być także powodowane przez pewne zachowania w dzieciństwie. Na przykład: naciskanie językiem, ssanie kciuka i długotrwałe używanie smoczka. 

Natomiast zgryz krzyżowy jak i przedni zgryz otwarty są uwarunkowane funkcjonalnie. Przyczyną tego są czynniki zewnętrzne i brak równowagi mięśniowej w okolicy ust. Zgryz krzyżowy często rozwija się również u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia. 

Konsekwencje wad zgryzu

Nieleczone wady mogą mieć negatywny wpływ zarówno na zdrowie jak i na poczucie własnej wartości. Poza tym wady pojedynczych zębów mogą mieć wpływ na inne zęby i na przykład je przesuwać. Dalsze konsekwencje to trudności w przeżuwaniu, ból stawu skroniowo-żuchwowego, trudności w połykaniu i seplenienie. Przez nieprawidłowe obciążenie zęby i staw skroniowo-żuchwowy mogą ulec przedwczesnemu zużyciu. Nierzadko powoduje to bóle szczęki, głowy oraz w okolicach barku. 

Metody leczenia ortodontycznego

Lekkie wady zgryzu zwykle da się bardzo dobrze leczyć u dorosłych. Operacje szczęki i żuchwy są z reguły wymagane tylko przy bardzo skomplikowanych wadach takich jak wyraźne nieprawidłowe ustawienie łuków zębowych. W przypadku zwiększonego nagryzu opcje leczenia zależą od jego zaawansowania. Twój ortodonta lub ortodontka zdecyduje o tym, czy do korekcji zwiększonego nagryzu konieczna jest operacja. W przypadku innych korekt może być możliwe usunięcie zębów lub ich szlifowanie zależnie od indywidualnej sytuacji. Kolejne możliwe metody leczenia to aparaty stałe oraz ruchome. 

Ortodonci(-tki) z DrSmile mogą przy użyciu przezroczystych nakładek - tak zwanyego systemu Clear Aligner - leczyć następujące wady: zgryz krzyżowy, stłoczenie, szparowatość, zgryz krzyżowy przedni, zgryz głęboki oraz zgryz otwarty. Masz pytania lub nie jesteś pewny(-a), czy aligner to właściwa metoda leczenia dla Ciebie? Nasi eksperci i nasze ekspertki chętnie Ci doradzą na bezpłatnym i niezobowiązującym spotkaniu informacyjnym.

Ortodontyczna korekcja zębów

Nie jesteś zadowolony(-a) ze swojego uśmiechu? Nie ma problemu! Nie ma limitu wieku, w którym można korygować nierówne zęby. Obojętnie czy masz 25, 40 czy 60 lat - DrSmile jest specjalistą w dziedzinie korekcji zębów u dorosłych. Ortodonci(-tki) i stomatolodzy(-żki) do przesuwania i wyrównywania zębów używają głównie aparatów ortodontycznych oraz niewidocznych nakładek. DrSmile korzysta wyłącznie z systemu Clear Aligner, aby osiągnąć tak dyskretną korekcję zgryzu, jak to tylko możliwe. 

Aparaty ortodontyczne

Krzywe zęby

Stały aparat ortodontyczny to klasyk w ortodoncji dzieci i młodzieży. W przypadku aparatów dziecięcych w celu zamocowania łuku zamki przyklejane są do przedniej strony zębów. Często jest to powód, dlaczego aparat odstrasza dorosłych. "Przezroczystymi aparatami" nazywa się bezbarwne zamki, które często stosuje się w aparatach dla dorosłych. Kolejną możliwość przedstawiają aparaty lingwalne Incognito. W ich przypadku aparat montuje się po wewnętrznej stronie zębów. 

Nakładki ortodontyczne

DrSmile Clear Aligner / nakładka

Innowacyjna ortodoncja dla dorosłych obrała w międzyczasie nową drogę: "niewidzialne" nakładki ortodontyczne są najnowocześniejszą formą korekcji zgryzu. Aby osiągnąć równe zęby nosi się system Clear Aligner przez 22 godziny na dobę. Taka przezroczysta nakładka jest cieniutka i zapewnia wysoki komfort noszenia. Dzięki temu, że leży ciasno na zębach jest praktycznie "niewidzialna" dla innych i idealnie nadaje się do życia zawodowego. Poza tym alignery można wyjmować na 2 godziny dziennie, dzięki czemu oferują więcej swobody niż aparat stały. 

Okres leczenia

W DrSmile terapia alignerami trwa zwykle od 4 do 12 miesięcy. Jeżeli masz bardzo skomplikowaną wadę zgryzu, to okres leczenia może też być dłuższy. Więcej szczegółów znajdziesz w planie leczenia ortodontycznego, który zostanie sporządzony po skanie 3D w trakcie Twojej pierwszej wizyty. Z tego darmowego i niezobowiązującego planu korekcji zgryzu dowiesz się także, jak długo będzie trwało Twoje leczenie. Podczas całego leczenia poprzez aplikację mobilną towarzyszy Ci specjalistyczny personel medyczny, który stale kontroluje przebieg Twojego leczenia. W przypadku pytań po zakończeniu leczenia możesz się zawsze z nami skontaktować.

Leczenie ortodontyczne dla dorosłych: koszty

Box 22 05 DRSMILE-PRODUCT8586 1

W DrSmile leczenie ortodontyczne nakładkami w przypadku płatności ratalnej zaczyna się od zaledwie 147 zł na miesiąc i dlatego nadaje się również dla osób dysponujących niewielkim budżetem. Koszty alignerów są jasno wytłumaczone na samym początku. U nas nie ma miejsca na ukryte koszty.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE