Stripping zębów: miejsce dla swobodnego uśmiechu

Stripping, czyli międzyzębowa redukcja szkliwa (w skrócie: IPR) pozwala uzyskać przestrzeń do przemieszczenia zębów, zapewniając Ci swobodny uśmiech.
DrSmile IPR
Was ist eine IPR?

IPR/stripping - co to jest?

Wcześniej skrót IPR oznaczał proces naturalny: ścieranie się szkliwa wskutek żucia. Ponieważ dzisiaj jemy głównie miękkie potrawy, naturalny proces IPR prawie nie zachodzi. Aby zapewnić zębom dostateczną przestrzeń do naturalnego przemieszczania się, dzisiejsi dentyści wykonują stripping ręcznie poprzez delikatne usuwanie nadmiaru szkliwa.

Polerowanie przestrzeni międzyzębowych pozwala na uzyskanie wolnego miejsca w łuku zębowym. Z tego powodu stripping zębów często stosuje się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Zakres szlifowania to około 0,1-0,3 mm w szkliwie. Stripping wykonuje się na powierzchniach stycznych dwóch lub więcej zębów - w zależności od wskazań.

Jak dokładnie przebiega stripping zębów?

Zabieg strippingu trwa maksymalnie 30 minut i prawidłowo wykonany jest całkowicie bezbolesny. Jedynym powodem dyskomfortu u pacjentów najczęściej jest sam dźwięk piłowania.  

1. Przygotowanie

Mimo, że stripping jest zabiegiem bezbolesnym, to pacjenci skarżący się na nadwrażliwość zębów i dziąseł mogą uzyskać miejscowe znieczulenie przed zabiegiem.

2. Stripping - szlifowanie

Za pomocą środków ściernych z diamentem (pasków lub tarcz) dentysta usuwa nadmiar szkliwa w miejscach, gdzie jest to potrzebne, aby zredukować szkliwo do pożądanej grubości. Dzięki temu pozbywamy się stłoczeń między zębami i możemy swobodniej przesuwać je w leczeniu ortodontycznym.

3. Wykończenie

Na zakończenie strippingu zębów szlifowane miejsca poleruje się i zabezpiecza żelem z fluorem. Jeśli dziąsła szczypią, można podać działający miejscowo środek przeciwbólowy. Dokładny przebieg strippingu i akcesoria używane podczas zabiegu różnią się w zależności od danego gabinetu dentystycznego.

Co ważne, stripping w żaden sposób nie niszczy szkliwa zębów. Wręcz przeciwnie, zabieg wpływa na wzmocnienie szkliwa w procesie mineralizacji. Po samym zabiegu może pojawić się krótkotrwała nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, która mija wraz z remineralizacją.

4. Po zabiegu

Po wizycie należy unikać napojów przez 30 minut, jedzenia przez godzinę i pokarmów zawierających laktozę przez 6 godzin. Dzięki temu głęboka fluoryzacja może działać optymalnie.

Kiedy wskazany jest stripping zębów?

Stripping dostarcza miejsca, by zęby wyglądały estetycznie i z medycznego punktu widzenia miały właściwe położenie. Zabieg uzupełnia leczenie nakładkami, gdy zęby nie mają miejsca, aby przyjąć właściwe położenie. Jeśli występują takie wady, jak stłoczenia, IPR pozwala osiągnąć znacznie lepszy wynik.

Stripping zębów nie jest jednak nierozerwalnie związany z leczeniem ortodontycznym. IPR przeprowadza się wtedy, gdy zęby są tak blisko siebie, że wzajemnie wypychają się ze szczęki. IPR może mieć również korzystny wpływ na położenie i umocnienie w kości szczęki zębów, które w najgorszym wypadku mogłyby wypadać. Służy także profilaktyce parodontozy.

IPR bei DR SMILE

Zalety strippingu zębów

Wszystkie zalety międzyzębowej redukcji szkliwa w skrócie:

✓ więcej miejsca do optymalnego przemieszczania się zębów

✓ idealne warunki dla higieny zębów

✓ estetyczne ustawienie zębów, bez szpar, bez stłoczenia

✓ bezbolesny, krótki zabieg

Jak umówić się na stripping w DR SMILE?

Nie każde leczenie w DR SMILE zakłada konieczność wykonania strippingu. O tym, czy w Twoim przypadku zabieg będzie konieczny, dowiesz się z indywidualnego planu leczenia.

Jeśli plan leczenia zaginął w Twojej skrzynce mailowej, chętnie pomożemy poprzez chat bezpośrednio w aplikacji. Na zabieg w gabinecie partnerskim DR SMILE należy umawiać się trzy do czterech tygodni naprzód.

Przed strippingiem

Na zabieg strippingu koniecznie przynieś ze sobą obecnie noszoną i kolejną parę nakładek. Bez nakładek przeprowadzenie IPR nie będzie możliwe.

Przykład: Jeśli zabieg strippingu zębów ma się odbyć w tygodniu etapu 7. (7. nakładka), należy przynieść ze sobą parę nakładek przewidzianą na etap 7., oraz przewidzianą na etap 8. Numeracja etapów jest podana na etykiecie torebek z nakładkami.

Umów bezpłatną wizytę

DR SMILE logo for Damian
DR SMILE
0 / 0
informacje o leczeniuarrow
Kontaktarrow
  • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
  • [email protected]
  • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
  • Media
Social Media
  • social icon

©2023 DR SMILE