Piłowanie zębów - czy to bezpieczne?

Nie podoba Ci się kształt Twoich zębów i chcesz je spiłować? To nie jest najlepszy pomysł! Szlifowanie zębów jest bezpieczne tylko wtedy, gdy wykonane przez dentystę w uzasadnionym przypadku.
Ta strona ma wyłącznie charakter informacyjny. DR SMILE nie oferuje takiego leczenia.
DR SMILE geradere Zähne - Begradigung Gif
Frau beim Zahnarzt Zahngesundheit

Dlaczego nie zalecamy samodzielnego piłowania zębów?

Samodzielne szlifowanie zębów w domu może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Używanie pilnika do paznokci czy jakiegokolwiek innego przyrządu jest stanowczo odradzane przez dentystów. 

Samodzielne piłowanie zębów może prowadzić do:

  • nadwrażliwości zębów,

  • urazów mechanicznych,

  • uszkodzenia szkliwa,

  • zaburzeń zgryzu,

  • przebarwień. 

DrSmile IPR

Stripping - jeden z rodzajów piłowania zębów

Jeśli mówimy o bezpiecznym typie piłowania zębów, będzie to na pewno stripping (nazywany też IPR), czyli szlifowanie przestrzeni międzyzębowych.

Stripping wykorzystuje się w leczeniu ortodontycznym, aby zwiększyć przestrzenie między zębami i tym samym umożliwić im przemieszczanie się lub rotację. Stripping musi być wykonany przez stomatologa. 

Przeczytaj więcej o strippingu: kiedy się go wykonuje i jak przebiega ten zabieg.


Szlifowanie ukruszonych zębów

W przypadku ukruszenia małego kawałka zęba dentysta może go spiłować i fluoryzować. Zabieg ten wykonywany jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również zapobiega zranieniu się języka o ostrą krawędź lub ścieraniu sąsiednich lub przeciwstawnych zębów. Po delikatnym zeszlifowaniu krawędzi stomatolog może również wykonać uzupełnienie kompozytowe, jeśli ukruszona została znacząca część zęba.

Czy można leczyć zgrzytanie zębami poprzez szlifowanie zębów?

Przyczyny zgrzytania i ocierania się o siebie zębów są wielorakie. Często podświadomie redukujemy w ten sposób stres w ciągu dnia lub podczas snu. Z biegiem czasu szkliwo zębów ściera się, a zęby stają się zdeformowane. Istnieje wiele form leczenia. Jeśli przyczyną zgrzytania jest zbyt duża korona lub wypełnienie, dentysta może je odpowiednie spiłować.

Szlifowanie zębów pod koronę

Korony to świetny sposób na ochronę i uzupełnienie osłabionych, zniszczonych lub brakujących zębów. Może to dotyczyć zębów mocno dotkniętych próchnicą lub po prostu łamliwych. Ząb dotknięty chorobą jest szlifowany, aby stanowił dobrą podstawę dla założenia korony na ząb. Kolor i kształt korony dostosowany jest do istniejących zębów, dzięki czemu wygląda naturalnie. 

Szlifowanie zębów – fundament mostu

W przypadku brakujących lub łamliwych zębów można również stosować mostek, który poprawia wygląd oraz funkcję mowy i żucia. Trzeba przygotować i oszlifować przynajmniej dwa sąsiadujące ze sobą zęby, aby przymocować do nich mostek. Kolor mostu dobierany jest tak, aby wyglądał jak najbardziej naturalnie.

Wymarzony uśmiech z licówkami

Licówki to cienkie nakładki ceramiczne, które można na stałe przymocować do jednego lub wielu zębów. Są w stanie zamknąć luki lub nadać zębom nowy kształt i kolor. Aby przymocować licówki i nadać całości naturalny wygląd, powierzchnię zębów należy najpierw przeszlifować.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE