Diastema - leczenie i przyczyny przerwy między zębami

Diastema, charakterystyczna przerwa między zębami, nadaje jej posiadaczom unikalnego charakteru, ale dla niektórych jest źródłem kompleksów. Chcesz pozbyć się szparowatości? Zobacz, skąd bierze się diastema i jak można ją wyleczyć.
Przerwa między zębami

Szparowatość zębów - unikalna cecha czy powód do kompleksów?

Co to jest diastema? To niewielka przerwa między siekaczami, która sprawia, że uśmiech ma w sobie to coś i wygląda uroczo. Jedni uważają, że jest piękna, inni się jej wstydzą. Braki w uzębieniu lub wiele małych przerw między zębami sprawia, że tracimy pewność siebie. Dzięki równym i prostym zębom twarz prezentuje się młodziej i zdrowo.

Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna, która oferuje wiele możliwości leczenia.

Diastema - przyczyny powstawania

Przerwa między zębami

Przyczyny powstawania diastemy są wielorakie. Z jednej strony mogą być dziedziczne. Jeśli w uzębieniu jest wiele małych szczelin, nazywa się je przerwami. Jest to spowodowane dysproporcją między rozmiarem zęba a wielkością szczęki. Przerwa między przednimi siekaczami może być również spowodowana zbyt głębokim wędzidełkiem wargi. Luka w uzębieniu może również powstać na skutek braku zęba, który musiał zostać usunięty w wyniku wypadku lub z powodu próchnicy.

Inną z przyczyn szparowatości, bo tak też określa się przerwę między zębami, może być też hipodoncja, czyli zbyt mała liczba zębów w jamie ustnej. Do powstania przerwy pomiędzy siekaczami może dojść też w momencie występowania małych stożkowatych dwójek.

wada zgryzu, zgryz krzyżowy wraz z ubytkiem zębowym

Zapełnić lukę czy nosić ją z dumą?

W większości przypadków – zwłaszcza w obszarze przednim – usunięcie przerwy między zębami ma jedynie walory estetyczne. W szczególności mniejsze szpary są całkowicie nieszkodliwe. Jeśli jednak przerwa między zębami wpływa na wymowę lub zęby są przesunięte, należy ją usunąć. Dotyczy to szpary wynoszącej ponad 2 mm. Wówczas że ona prowadzić do wad zgryzu i chorób przyzębia.

Diastema u dzieci - czy trzeba się martwić?

To naturalne, że zdrowie dzieci jest dla rodziców na pierwszym planie, dlatego diastema u kilkulatka może zmartwić. Czy jednak szparowatość u kilkulatka to poważny problem?

W przypadku mleczaków przerwa między jedynkami może naturalnie występować i nie ma powodów, by stosować jakiekolwiek zabiegi lub leczenie, by ją usunąć. Co więcej, diastema występująca u dzieci jest wręcz pożądana - przerwy między zębami przygotowują łuki zębowe do przyjęcia znacznie większych zębów stałych w niedługiej przyszłości.

Uspokajamy więc - diastemą u dzieci, zarówno w przypadku mlecznych zebów, jak i stałych, które niedawno wyrosły, nie należy się przejmować. Dopiero gdy przerwa między stałymi jedynkami będzie wynosić więcej niż 2 mm, należy skontrolować sytuację u stomatologa.

Dziecko szparowatość diastema u kilkulatka

Diastema - leczenie

Jednym ze sposobów na usunięcie szpary lub przerw między zębami jest korekta przy użyciu aparatu ortodontycznego. Oprócz aparatów stałych z zamkami oraz aparatów ruchomych istnieje również możliwość przesunięcia zębów za pomocą przezroczystej nakładki.

Niewidoczne nakładki ortodontyczne

Diastemę prawdziwą, wywołaną przerostem lub niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej, można wyleczyć za pomocą nakładek ortodontycznych.

Tak zwane alignery są szczególnie odpowiednie dla osób dorosłych, a sama korekta jest dyskretna i nie ogranicza pacjenta podczas codziennej pracy. Nakładki są estetyczną alternatywą dla widocznych aparatów ortodontycznych. Leczenie nimi polega na noszeniu jednej nakładki przez 14 dni i zmianie jej na kolejną, która w delikatny sposób będzie przesuwać zęby we właściwe miejsce. Nakładki są niemal niewidoczne i nie wymagają żadnych drutów - pacjent może je założyć i zdjąć w każdej chwili.

Kolejną korzyścią jest koszt i czas trwania leczenia nakładkami. Oba te czynniki wypadają znacznie korzystniej w porównaniu do aparatów stałych. Podczas gdy na przykład korekta zębów z nakładkami DR SMILE kosztuje od 6.790 do 11.390 zł, w przypadku aparatów stałych lub innych producentów nakładek cena ta może dojść aż do 28.000 zł. W zależności od sytuacji wyjściowej, leczenie można z powodzeniem zakończyć już po kilku miesiącach. Przy użyciu małych, przezroczystych nakładek można tanio i szybko zamknąć diastemę lub kilka szpar między zębami.

Aparat ortodontyczny

Stały aparat ortodontyczny

Oprócz nakładki istnieje również możliwość korygowania przerw między zębami aparatem stałym lub ruchomym. Jest to standardowe rozwiązanie dla młodzieży, ponieważ ich szczęka nadal rośnie, dzięki czemu można ją łatwo kształtować za pomocą aparatu ortodontycznego. Jednak ze względu na widoczność, regularne wizyty u dentysty i związane z tym ograniczenia w życiu zawodowym i prywatnym wielu dorosłych unika aparatu ortodontycznego.

U osób dorosłych stosowane są wyłącznie aparaty stałe wewnętrzne, w których zamki przyklejone są do wewnętrznej strony zębów. W wielu przypadkach jednak stałe aparaty ortodontyczne nie są w ogóle konieczne, a przezroczysta nakładka wystarcza do ustawienia zębów we właściwej pozycji. Porównując ceny 6.790-11.390 zł (nakładka) i od około 12.000 (aparat stały), oszczędności również są ogromne.

Leczenie diastemy bez aparatu

Nakładki i aparaty ortodontyczne mogą skorygować wiele nieprawidłowości. Ale one także mają swoje ograniczenia. Przykładowo, w przypadku utraty zęba na skutek próchnicy lub wypadku aparaty ortodontyczne nie oferują żadnej pomocy. W takiej sytuacji stomatologia oferuje inne opcje, aby zamknąć przerwę między zębami. Jeśli nie masz ochoty na nakładę lub aparat stały i chcesz uzyskać rezultat w ciągu kilku wizyt, musisz sięgnąć głębiej do kieszeni.

Kompozyt: bardzo łagodny dla zębów

Niewielkie przerwy lub wady mogą zostać skorygowane przez wypełnienie kompozytowe. Kompozyty to najnowocześniejszy, najmniejszy materiał wypełniający. Składają się z plastikowej matrycy zmieszanej z ceramicznymi wypełniaczami. Podczas zabiegu kompozyt nakładany jest bezpośrednio na ząb i wymaga bardzo wysokiego poczucia estetyki oraz dużej zręczności manualnej. Aby uzyskać zadowalający efekt, kluczowe jest dobranie odpowiedniego kształtu i koloru zęba. Podczas zabiegu nie usuwa się substancji zęba, dlatego jest szczególnie delikatny dla zębów.

Licówki: trwałe, ale drogie

Licówki to bardzo cienka, przepuszczająca światło powłoka licowa z ceramiki. Są produkowane na indywidualne zamówienie i nie można ich odróżnić gołym okiem od prawdziwych zębów. W przypadku tak zwanych licówkach prep szlifuje się cienką warstwę masy własnej zęba, dlatego zwykle wystarcza na 15–20 lat. Licówki są szczególnie przydatne, gdy oprócz przerwy między zębami trzeba dopasować kształt zęba. Jednak ze względu na indywidualne dopasowanie oraz materiał, koszty licówek są bardzo wysokie. Wiele osób bierze pod uwagę tę formę leczenia, gdy nie ma innej alternatywy dla nieprawidłowego ustawienia zębów lub chcą osiągnąć szybki efekt bez długiego czekania.

Implant lub mostek: sposób na braki w uzębieniu

Jeśli brakuje całego zęba, na przykład z powodu wypadku lub próchnicy, należy go zastąpić implantem lub mostkiem. Podczas gdy most mocowany jest do sąsiednich zębów, implant jest zakotwiczony w kości, zapewniając w ten sposób optymalne trzymanie. Kwestia, która proteza najlepiej sprawdzi się w przypadku przerwy w zębie, zależy od wielu czynników i powinna zostać omówiona z dentystą.

Samodzielne zamykanie przerwy między zębami

Samodzielne usuwanie przerwy między zębami nie jest dobrym pomysłem i może mieć poważne konsekwencje. Samodzielne aparaty ortodontyczne z gumek, w których poszczególne gumki są naciągane wokół zębów w celu ustawienia ich we właściwej pozycji, mogą prowadzić do urazów jamy ustnej, a w najgorszym przypadku do utraty zębów. Tymczasowe zakrycie diastemy tanimi zębami plastikowymi lub tymczasowymi zestawami naprawczymi również nie jest eleganckim rozwiązaniem, a Twoi rozmówcy na pewno to zauważą.

Jeżeli chcesz korygować zęby w zaciszu własnego domu, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą nakładek DR SMILE. Po szczegółowej konsultacji, podczas której wykonywane są pomiary Twoich zębów, otrzymasz nakładki dostarczone bezpośrednio do domu. Możesz zacząć od razu i zapomnieć o męczących wizytach u dentysty co 8 tygodni.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE