DrSmile logo

Nieprawidłowe ustawienie zębów: przerwa między zębami

Co możesz zrobić, aby niepozornie zniwelować szparowatość.

Przerwa między zębami

Niewielka przerwa między siekaczami sprawia, że uśmiech ma w sobie to coś i wygląda uroczo. Jedni uważają, że jest piękna, inni się jej wstydzą. Braki w uzębieniu lub wiele małych przerw między zębami sprawia, że tracimy pewność siebie. Dzieje się tak, ponieważ zęby w pewnym sensie stanowią odzwierciedlenie naszych nawyków pielęgnacyjnych i dobrego samopoczucia. Równe i proste zęby sprawiają, że twarz prezentuje się młodziej i zdrowo. Jednak bardzo niewiele osób zostało obdarzonych przez naturę hollywoodzkim uśmiechem. W przypadku problemów z nieprawidłowym ustawieniem należy natychmiast dokonać korekty zębów, aby uniknąć późniejszych konsekwencji. Nawet jeżeli korekta nie jest konieczna z medycznego punktu widzenia, nadal możesz pożegnać się z przerwą między zębami, jeżeli czujesz się przez nią niekomfortowo. Z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna, która oferuje wiele możliwości leczenia.

Przyczyna przerwy między zębami

Przerwa między zębami

Przyczyny powstawania przerw między zębami są wielorakie. Z jednej strony mogą być dziedziczne. Jeśli w uzębieniu jest wiele małych szczelin, nazywa się je przerwami. Jest to spowodowane dysproporcją między rozmiarem zęba a wielkością szczęki. Przerwa między przednimi siekaczami – tak zwana diastema – może być również spowodowana zbyt głębokim wędzidełkiem wargi. Luka w uzębieniu może również powstać na skutek braku zęba, który musiał zostać usunięty w wyniku wypadku lub z powodu próchnicy.

Przerwa między siekaczami

wada zgryzu, zgryz krzyżowy wraz z ubytkiem zębowym

Tak zwana diastema (grec. „przestrzeń”) cieszy się różnymi opiniami. Z jednej strony stała się trendem w Hollywood i branży fashion. Przerwa między siekaczami pozwala wyróżnić się z tłumu i nadaje charakter. Madonna nosi ją z dumą i stała się ona czymś w rodzaju jej znaku rozpoznawczego. Jednak nie dla każdego szpara między zębami to powód do uśmiechu. Powszechnie wiadomo, że piękno to pojęcie subiektywne. Podczas gdy niektóre osoby z dumą prezentują swoją przerwę między zębami, dla innych jest ona powodem do kompleksów. W szczególności, gdy przerwa staje się coraz większa, wielu dorosłych uważa ją za nieatrakcyjną i chce ją ukryć. Na szczęście dzisiejsza stomatologia oferuje wiele możliwości w zakresie leczenia przerw między zębami. Niezależnie od tego, czy jest to trend, czy wada, każda osoba powinna samodzielnie podjąć decyzję, czy chce zostawić diastemę, czy ją skorygować.

Zapełnić lukę czy nosić ją z dumą?

W większości przypadków – zwłaszcza w obszarze przednim – usunięcie przerwy między zębami ma jedynie walory estetyczne. Z medycznego punktu widzenia nie ma konieczności jej zamykania. W szczególności mniejsze szpary są całkowicie nieszkodliwe. Jeśli jednak przerwa między zębami wpływa na wymowę lub zęby są przesunięte, należy ją usunąć. Jeśli w okolicy policzka brakuje całego zęba, należy wstawić nowy. W przeciwnym razie pozostałe zęby będą się zbliżać do siebie, tworząc przerwy i zaburzenie równowagi w szczęce.

Ważną kwestią jest koszt leczenia stomatologicznego. Jeżeli szczelina między zębami ma zostać usunięta ze względów czysto estetycznych, ubezpieczenie zdrowotne niestety nie pokryje kosztów leczenia.

Usuwanie przerwy aparatem ortodontycznym lub nakładką

Jednym ze sposobów na usunięcie szpary lub przerw między zębami jest korekta przy użyciu aparatu ortodontycznego. Oprócz aparatów stałych z zamkami oraz aparatów ruchomych istnieje również możliwość przesunięcia zębów za pomocą przezroczystej nakładki.

 

Niewidoczne nakładki

DrSmile: Korekta zębów przy użyciu nakładki

Tak zwane alignery są szczególnie odpowiednie dla osób dorosłych. Korekta jest dyskretna i nie ogranicza pacjenta podczas codziennej pracy. Nakładki są estetyczną alternatywą dla widocznych aparatów ortodontycznych. Kolejną korzyścią jest koszt i czas trwania leczenia nakładką. Oba te czynniki wypadają znacznie korzystniej w porównaniu do aparatów stałych. Podczas gdy na przykład korekta zębów z nakładką DrSmile kosztuje od 6.790 do 11.390 zł, w przypadku aparatów stałych lub innych producentów nakładek cena ta może dojść aż do 28.000 zł. W zależności od sytuacji wyjściowej, leczenie można z powodzeniem zakończyć już po kilku miesiącach. Przy użyciu małych, przezroczystych nakładek można tanio i szybko zamknąć diastemę lub kilka szpar między zębami.

Aparat ortodontyczny

Stały aparat ortodontyczny

Oprócz nakładki istnieje również możliwość korygowania przerw między zębami aparatem stałym lub ruchomym. Jest to standardowe rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, ponieważ ich szczęka nadal rośnie, dzięki czemu można ją łatwo kształtować za pomocą aparatu ortodontycznego. Jednak ze względu na widoczność, regularne wizyty u dentysty i związane z tym ograniczenia w życiu zawodowym i prywatnym wielu dorosłych unika aparatu ortodontycznego. W przypadku osób dorosłych stosowane są wyłącznie aparaty stałe wewnętrzne, w których zamki przyklejone są do wewnętrznej strony zębów. W wielu przypadkach jednak stałe aparaty ortodontyczne nie są w ogóle konieczne, a przezroczysta nakładka wystarcza do ustawienia zębów we właściwej pozycji. Porównując ceny 6.790-11.390 zł (nakładka) i od około 12.000 (aparat stały), oszczędności również są ogromne.

Usuwanie przerwy między zębami bez aparatu

Nakładki i aparaty ortodontyczne mogą skorygować wiele nieprawidłowości. Ale one także mają swoje ograniczenia. Przykładowo, w przypadku utraty zęba na skutek próchnicy lub wypadku aparaty ortodontyczne nie oferują żadnej pomocy. W takiej sytuacji stomatologia oferuje inne opcje, aby zamknąć przerwę między zębami. Jeśli nie masz ochoty na nakładę lub aparat stały i chcesz uzyskać rezultat w ciągu kilku wizyt, musisz sięgnąć głębiej do kieszeni.

Kompozyt: bardzo łagodny dla zębów

W przypadku niewielkich przerw lub wad wypełnienie kompozytowe jest dobrą i niedrogą formą korekty. Kompozyty to najnowocześniejszy, najmniejszy materiał wypełniający. Składają się z plastikowej matrycy zmieszanej z ceramicznymi wypełniaczami. Podczas zabiegu kompozyt nakładany jest bezpośrednio na ząb i wymaga bardzo wysokiego poczucia estetyki oraz dużej zręczności manualnej. Aby uzyskać zadowalający efekt, kluczowe jest dobranie odpowiedniego kształtu i koloru zęba. Podczas zabiegu nie usuwa się substancji zęba, dlatego jest szczególnie delikatny dla zębów.

Licówki: trwałe, ale drogie

Licówki to bardzo cienka, przepuszczająca światło powłoka licowa z ceramiki. Są produkowane na indywidualne zamówienie i nie można ich odróżnić gołym okiem od prawdziwych zębów. W przypadku tak zwanych licówkach prep szlifuje się cienką warstwę masy własnej zęba, dlatego zwykle wystarcza na 15–20 lat. Licówki są szczególnie przydatne, gdy oprócz przerwy między zębami trzeba dopasować kształt zęba. Jednak ze względu na indywidualne dopasowanie oraz materiał, koszty licówek są bardzo wysokie. Wiele osób bierze pod uwagę tę formę leczenia, gdy nie ma innej alternatywy dla nieprawidłowego ustawienia zębów lub chcą osiągnąć szybki efekt bez długiego czekania.

Implant lub mostek: sposób na braki w uzębieniu

Jeśli brakuje całego zęba, na przykład z powodu wypadku lub próchnicy, należy go zastąpić implantem lub mostkiem. Podczas gdy most mocowany jest do sąsiednich zębów, implant jest zakotwiczony w kości, zapewniając w ten sposób optymalne trzymanie. Kwestia, która proteza najlepiej sprawdzi się w przypadku przerwy w zębie, zależy od wielu czynników i powinna zostać omówiona z dentystą.

Samodzielne zamykanie przerwy między zębami

Samodzielne usuwanie przerwy między zębami nie jest dobrym pomysłem i może mieć poważne konsekwencje. Samodzielne aparaty ortodontyczne z gumek, w których poszczególne gumki są naciągane wokół zębów w celu ustawienia ich we właściwej pozycji, mogą prowadzić do urazów jamy ustnej, a w najgorszym przypadku do utraty zębów. Tymczasowe zakrycie przerwy między siekaczami tanimi zębami plastikowymi lub tymczasowymi zestawami naprawczymi również nie jest eleganckim rozwiązaniem, a Twoi rozmówcy na pewno to zauważą.

Jeżeli chcesz korygować zęby w zaciszu własnego domu, możesz to zrobić w bardzo prosty sposób za pomocą nakładek DrSmile. Po szczegółowej konsultacji, podczas której wykonywane są pomiary Twoich zębów, otrzymasz nakładki dostarczone bezpośrednio do domu. Możesz zacząć od razu i zapomnieć o męczących wizytach u dentysty co 8 tygodni.

Ready

steady

smile

 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2021 DrSmile