Zgryz głęboki - jak go wyleczyć?
Przyczyny, konsekwencje i leczenie głębokiego zgryzu
Czym jest zgryz głęboki?
Zgryz głęboki jest jedną z najczęściej występujących nieprawidłowości w ustawieniu zębów. Jest to pionowe zaburzenie szczękowo-zgryzowe. Wada objawia się przesunięciem górnego rzędu zębów na zęby żuchwy.
Wady zgryzu głębokiego można podzielić na:
- zgryz głęboki całkowity - ze znacznie nasilonym nadzgryzem w przednim odcinku. Występuje tu skrócony odcinek szczękowy twarzy i wywinięcie warg, - zgryz głęboki częściowy - nazywany też nadzgryzem. W tym przypadku u pacjenta występuje nadmierny pionowy wzrost przedniej części wyrostka szczęk, - zgryz głęboki rzekomy - występuje tu skrócenie szczękowej części twarzy i jest to wada nabyta.
Zgryz głęboki a rysy twarzy
Czy zgryz głęboki może wpływać na rysy twarzy? W większości przypadków ta wada zgryzu nie wpływa widocznie na rysy twarzy i wygląd pacjenta. Dla wielu osób cierpiących na tę wadę ważną rolę odgrywają aspekty estetyczne, ponieważ zgryz głęboki może skutkować „wypukłymi zębami” i tzw. uciekającą brodą.
Posiadacze zgryzu głębokiego częściowego mogą zauważyć u siebie większe napięcie warg, a także ścieranie się szkliwa po po wewnętrznej stronie górnych siekaczy oraz po zewnętrznej stronie siekaczy dolnych.
Na zmianę rysów twarzy może natomiast wpływać całkowity zgryz głęboki. Unoszenie się żuchwy spowodowane przerostem mięśni żwaczowych powoduje bardziej kwadratowy kształt szczęki.
Przyczyny zgryzu głębokiego

Zgryz głęboki, podobnie jak zgryz głęboki z cofnięciem siekaczy górnych, w większości przypadków ma podłoże genetyczne i jest zwykle widoczny w młodym wieku. Leczenie takiego nieprawidłowego ustawienia zębów jest zatem zalecane również w przypadku dzieci, ponieważ ich zęby i szczęki są łatwiejsze do ustawienia. Zarówno zgryz głęboki, jak i głęboki z cofniętymi siekaczami górnymi kojarzone są zwykle z nagryzem pionowym, co oznacza, że korekta skrzywienia zębów jest przydatna nie tylko z medycznego punktu widzenia, lecz także ze względów estetycznych.
Konsekwencje zgryzu głębokiego
Głęboki zgryz może mieć dalekosiężne konsekwencje: z powodu nieprawidłowego ustawienia zębów i żuchwy istnieją punkty styku między dziąsłami i zębami. Dlatego często objawem jest zapalenie dziąseł. Kolejnymi konsekwencjami zgryzu głębokiego są bóle mięśni szczęki oraz, w rzadkich przypadkach, problemy z żuciem i oddychaniem. W ciężkich przypadkach nieprawidłowe ustawienie szczęki może prowadzić do próchnicy i chorób przyzębia, ponieważ podczas zaciskania następuje silny kontakt między zębami. Może to mieć wpływ na szkliwo.
Zgryz głęboki - leczenie
Leczenie zgryzu głębokiego przeprowadza się z wykorzystaniem różnych metod ortodontycznych. Na całkowity czas leczenia i wybraną technikę wpływa rodzaj wady posiadanej przez pacjenta.
Najczęściej wybieranymi opcjami jest zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego lub zdejmowanych nakładek ortodontycznych.
Aparat na zgryz głęboki
Standardową opcją leczenia zgryzu głębokiego jest zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego. Do zalet tej metody należy jej skuteczność w przypadku bardzo ciężkich wad. Średni czas leczenia w przypadku tej opcji wynosi około 2 lat.
Nakładki ortodontyczne DR SMILE
W DR SMILE oferujemy prostowanie niektórych form zgryzu głębokiego zatwierdzone przez ekspertów w dziedzinie stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji. Po bezpłatnej wizycie informacyjnej ze skanem 3D opracowujemy indywidualny plan leczenia z użyciem naszych przezroczystych nakładek, nazywanych clear aligners. Jeśli wada zgryzu jest bardzo widoczna, a oprócz zębów obejmuje również szczękę, konieczna może być operacja.
Zaletą nakładek w porównaniu z leczeniem tradycyjnymi aparatami stałymi jest przede wszystkim wygląd i przydatność podczas codziennego użytku. Ponieważ nasze nakładki są przezroczyste, możesz je nosić niezauważone w pracy lub podczas codziennych czynności. Nakładki można łatwo zdjąć i nie powodują one problemów podczas jedzenia. Ponadto nakładki na zęby nie są szkodliwe dla higieny jamy ustnej, ponieważ w przeciwieństwie do aparatów stałych nie powodują uszkodzeń spowodowanych przez zamki lub druty.
Czas i przebieg korekty zębów przy użyciu nakładek DR SMILE
Czas leczenia zawsze zależy w dużej mierze od stopnia nasilenia wady, co utrudnia dokładne określenie czasu trwania korekty, której poddajemy zgryz głęboki. Leczenie nieprawidłowego ustawienia zębów w DR SMILE zawsze przebiega według schematu opracowanego przez ekspertów. Średni czas leczenia to od 4 do 9 miesięcy.
Po bezpłatnej wizycie informacyjnej ze skanem 3D w jednym z naszych gabinetów partnerskich DR SMILE zostanie stworzony indywidualny model 3D Twojej szczęki. Na podstawie tego modelu nasi eksperci tworzą indywidualny plan leczenia na podstawie którego produkowane są nakładki. Następnie przesyłane są one do domu gdzie można rozpocząć leczenie. Każdą z tych nakładek (dla dolnej i górnej szczęki) należy nosić każdego dnia przez co najmniej 22 godziny. Nakładki są wymieniane co 14 dni. Zęby przesuwane są stopniowo, aż zajmą wybraną pozycję.
Inne nieprawidłowe ustawienia zgryzu
W DR SMILE pomożemy Ci ze wszystkimi rodzajami wad zębów lub szczęki, abyś mógł cieszyć się idealnym uśmiechem.
Niezależnie od tego, czy masz problem ze zgryzem krzyżowym, diastemą lub zgryzem otwartym – wspólnie z naszymi ekspertami przygotujemy idealny plan leczenia i ustawimy Twoje zęby w prawidłowej pozycji. Dowiedz się więcej o naszych ofertach leczenia i umów się na spotkanie w jednym z naszych gabinetów partnerskich DR SMILE.