DrSmile logo

Nieprawidłowe ustawienie zębów: zgryz otwarty

Zgryz otwarty u osób dorosłych

Nieprawidłowe ustawienie zębów, zgryz otwarty

Zgryz otwarty jest jedną z najczęstszych nieprawidłowości ustawienia zębów u dorosłych. W tym przypadku zęby przednie lub tylne nie stykają się ze sobą prawidłowo. Ponadto istnieje między nimi niewielka lub znacząca przerwa. Zgryz otwarty u osób dorosłych ma wpływ nie tylko na kwestie estetyczne – również z medycznego punktu widzenia warto skorygować nieprawidłowe ustawienie zębów.

Korektę zębów u osób dorosłych można przeprowadzić bardzo dyskretnie przy użyciu najnowszych technologii. Niewidoczne nakładki z DrSmile można łatwo stosować podczas wykonywania codziennych czynności i w pracy. Dlatego jest to idealna forma leczenia dla osób w każdym wieku.

Zgryz otwarty: przyczyny

Przyczyny zgryzu otwartego mają podłoże genetyczne lub biorą się z nieprawidłowego postępowania. Zgryz otwarty do przodu u osób dorosłych często ma swój początek w dzieciństwie. Taki kształt nazywany jest również zgryzem zwykłym otwartym, w którym widoczna jest szczelina między dolnymi i górnymi siekaczami. Przyczyną może być używanie smoczka, ssanie kciuka lub zaciskanie języka w dzieciństwie. Zgryz otwarty na skutek stosowania smoczka widoczny jest często u dzieci, które ssały smoczek po 3. roku życia. Dzieci często nie zauważają otwartego zgryzu, ponieważ są do niego przyzwyczajone. Jeżeli wada nie jest leczona, może utrzymywać się do wieku dorosłego.

Druga forma to zgryz otwarty bocznie, który często ma podłoże genetyczne. Lekarze określają tę wadę jako zgryz otwarty szkieletowy. Przykładowo, jeżeli zęby stałe w obszarze bocznym mają zbyt mało miejsca na przebicie, może dojść do zgryzu otwartego bocznie.

Zgryz otwarty i jego konsekwencje w wieku dorosłym

Niezależnie od tego, czy chodzi o chodzi o zgryz otwarty przedni czy boczny, konsekwencje zasadniczo są takie same. Z jednej strony problemy z językiem i żuciem mogą mieć poważny wpływ na życie osób z wadą. W przypadku zgryzu otwartego szkieletowego staw szczękowy musi absorbować dużą część siły żucia. Nieleczone problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym i ciężkie zużycie stawów skroniowo-żuchwowych mogą już wystąpić w wieku młodzieńczym. W przypadku zgryzu otwartego efekty widoczne są głównie poprzez niepełne domknięcie warg, częste oddychanie przez usta i suchość w jamie ustnej. Konsekwencją może być trwałe podrażnienie gardła i próchnica. Ponadto osoby dotknięte tą wadą mogą mieć problemy z wymową niektórych liter. U wielu osób objawia się to w formie seplenienia. 

Kolejna kwestia to walory estetyczne. Wiele osób z tą wadą cierpi na kompleksy i rzadziej się uśmiecha. W rezultacie może ucierpieć pewność siebie – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Regresja u osób dorosłych i dzieci

Niezależnie od tego, czy zgryz otwarty dotyczy dziecka, czy osoby dorosłej – korekta wad zgryzu wymaga fachowej pomocy. Tylko w ten sposób można uzyskać poprawę funkcjonalności i estetyki. Idzie to w parze z regresją problemów z żuciem i językiem poprzez terapię logopedyczną oraz poprawą jakości życia.

Leczenie zgryzu otwartego u osób dorosłych

Leczenie zgryzu otwartego u osób dorosłych różni się od rodzaju i stopnia wady. Jedną z metod leczenia zgryzu otwartego przedniego i bocznego są nakładki i aparat ortodontyczny. Przezroczyste nakładki wymieniane są co 14 dni i można je wyjąć podczas spożywania jedzenia. Zaletą jest to, że leczenie jest niewidoczne i dzięki temu może być doskonale wkomponowane w codzienne życie.

Leczenie bez operacji i bez aparatu ortodontycznego

Przezroczysta nakładka DrSmile

Zgryz otwarty można leczyć bez operacji. W przypadku leczenia bez operacji w większości przypadków stosuje się Clear Aliginer (= przezroczyste nakładki) lub aparaty stałe. Wiele osób jednak rezygnuje z aparatu stałego, gdyż jest widoczny i nie można go samodzielnie zdjąć. Dodatkowo osoby odczuwają lęk przed byciem zauważonym w środowisku prywatnym i zawodowym oraz niemiłymi komentarzami.

Dlatego wybierając sposób leczenia zgryzu otwartego, często decydują się na niewidoczne nakładki. DrSmile specjalizuje się w stosowaniu nakładek u osób dorosłych i zachęca innowacyjną koncepcją leczenia. Specjaliści DrSmile są ekspertami z dziedzin ortodoncji, stomatologii i techniki dentystycznej oraz używają najnowocześniejszych technologii do korekty zębów.

Korekta z operacją

Jeśli zgryz otwarty szkieletowy jest widoczny, konieczna może być operacja. W przypadku zgryzu otwartego bocznie operacja pozwala na ustawienie zakrzywionej szczęki (może to dotyczyć obu szczęk) we właściwej pozycji. Jednak w przypadku drobnych nieprawidłowości z powodzeniem można stosować przezroczyste nakładki.

Koszt leczenia przy użyciu przezroczystych nakładek

Dorośli mogą szybko i skutecznie leczyć zgryz otwarty – nawet przy ograniczonym budżecie. DrSmile oferuje program leczenia z przezroczystymi nakładkami od 147 zł miesięcznie. Koszty przezroczystych nakładek zależą przy tym od nieprawidłowego ustawienia zębów. Cena jest od samego początku wyraźnie określana. Nie ma żadnych ukrytych kosztów.

Czy leczenie jest finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego?

Kwestia, czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty leczenia otwartego zgryzu, zależy od stopnia wady zgryzu. Należy pamiętać, że ubezpieczenie zdrowotne pokrywa tylko koszty standardowej opieki. W przypadku dzieci ustawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty od grupy wad szczęki (KIG) poziom 3. Odstęp między otwartym zgryzem wynosi od 2 mm do maksymalnie 4 mm. Tylko w przypadku KIG 4 – silnie zaznaczonej wady zgryzu, której korekta jest konieczna z medycznego punktu widzenia i konieczne jest pilne leczenie – ustawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa również koszty leczenia osób dorosłych. Odległość w tym przypadku wynosi ponad 4 mm. Niektóre dodatkowe ubezpieczenia dentystyczne pokrywają również koszty leczenia u osób dorosłych poniżej poziomu 4 KIG. Należy to jednak wyjaśnić przed rozpoczęciem leczenia.

Ready

steady

smile

 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Katowice Bogucice
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Kraków Prądnik
 • DrSmile® Łódź
 • DrSmile® Poznań Ogrody
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Mokotów
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Fabryczna
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE