Wybielanie zębów w domu - czy może być bezpieczne i skuteczne?
Wybielanie zębów jest drogie, szkodliwe dla zębów i możliwe tylko u dentysty? Na szczęście to już tylko mit. Jak cieszyć się bielszym uśmiechem?

Wybielanie zębów w domu czy w gabinecie
Przez długi czas wybielanie zębów przez dentystów było jedynym sposobem na uzyskanie profesjonalnie białych zębów. Stomatolodzy stosują wiele skutecznych i bezpiecznych dla szkliwa metod wybielania zębów:
Wybielanie laserowe: stomatolog wykorzystuje żel z nadtlenkiem wodoru, którą następnie aktywuje wiązką lasera diodowego;
Wybielanie z użyciem lamp: podobnie jak przy wybielaniu laserowym, światło lampy aktywuje nadtlenek wodoru, który wybiela zęby do kilku odcieni
Wybielanie nakładkowe: tańszą metodą jest wykonanie przez dentystę nakładek, z którymi pacjent, stosując wybielanie zębów w domu. Nakładki z żelem należy nosić przez kilka godzin dziennie lub podczas nocy.
Istnieją jednak również wybielacze do użytku domowego, które w wielu przypadkach są znacznie tańsze. Ale uwaga: nie każdy zestaw do domowego wybielania zębów spełnia swoje obietnice. Zwróć uwagę, zwłaszcza w Internecie, na renomowanych dostawców, tak aby nie narażać swoje zdrowie zębów.
Środek do wybielania zębów z nadtlenkiem wodoru
Aby wybielić zęby, niezbędne jest korzystanie z profesjonalnych i bezpiecznych produktów wybielających. Jakie środki stosuje się z użyciem nakładek do wybielania zębów? Najczęściej są to żele wybielające zawierające nadtlenek karbamidu, które łatwo przenikają przez powierzchnię zęba. Ciemne pigmenty są rozbijane, a zęby natychmiast wydają się znacznie jaśniejsze.
Jeśli chcesz kupić żel wybielający, zwróć szczególną uwagę na stężenie środka wybielającego, ponieważ jest to kluczowe dla wyniku wybielania zębów. Ponadto istotną rolę odgrywa czas trwania aplikacji. Jeśli masz mocno przebarwione zęby, konieczne będzie przeprowadzenie kilku zabiegów.

Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?
Potwierdzone jest, że wybielanie nie jest szkodliwe dla zębów. Dużo zależy jednak od samego sposobu wybielania zębów. Środki stosowane przez stomatologów są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz nie wpływają na stan szkliwa. Ciężko jednak wykluczyć indywidualne predyspozycje do nadwrażliwości, która po wybielaniu zębów może pojawić się przez krótki czas.
Niemniej jednak, wybielanie zębów wiąże się z ryzykiem, o którym należy poinformować lekarza prowadzącego. Warto wiedzieć również o przeciwwskazaniach do wybielania, o których przeczytasz poniżej.
Przeciwwskazania do wybielania zębów
Jeśli marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu, ważne jest, abyś zapoznał_a się z listą przeciwwskazań do wybielania zębów:
próchnica,
epilepsja,
cukrzyca
choroba Parkinsona,
choroby nowotworowe,
odsłonięte szyjki zębowe,
alergia na składniki zawarte w żelu wybielającym,
przyjmowanie niektórych leków.
Ile kosztuje wybielanie zębów?
W zależności od tego, jakie wybielanie chcesz przeprowadzić i czy robisz to w gabinecie stomatologicznym czy w domu, koszty wybielania mogą się bardzo różnić. Koszty wybielania zębów u dentysty mogą wynosić około 800 zł do 2000 zł, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi światło UV. Koszt wybielania zębów w domu jest znacznie niższy, ponieważ wielu dostawców sprzedaje tylko żel wybielający o niskim stężeniu. Dlatego wybielanie jest często oferowane w niskiej cenie.
Jak często trzeba wybielać zęby?
Wybielanie zębów w gabinecie najczęściej wymaga tylko jednej wizyty. Inaczej wygląda to w przypadku nakładek do wybielania zębów. Na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk, na podstawie którego przygotowuje się nakładki. Następnie pacjent odbiera je z gabinetu i już w domu stosuje wybielanie.
Ułatwiony proces wybielania zębów mają pacjenci korzystający z prostowania zębów metodą clear aligner. DR SMILE oferuje żel do wybielania zębów w domu, który pacjent może zaaplikować bezpośrednio do nakładek prostujących, uzyskując podwójny efekt - prostowania i wybielania zębów.
Jak używać żelu wybielającego zęby DR SMILE?
Zestaw do domowego wybielania zębów zawiera 3 strzykawki z żelem wybielającym oraz dwie tacki. Nakładki zakłada się na noc i już po pierwszym zastosowaniu można zauważyć wyraźnie bielsze zęby. Częstotliwość powtarzania zabiegu zależy od przebarwień zębów oraz pożądanego efektu. Należy pamiętać, że wybielanie może sprawić, że zęby będą bardziej wrażliwe przez krótki czas. Można więc robić przerwy i kontynuować wybielanie po ustąpieniu wrażliwości.

Czy wybielanie zębów jest bolesne?
Wybielanie zębów jest szybkim sposobem, aby uzyskać swój najlepszy uśmiech. Jednak w niektórych przypadkach wybielanie zębów w domu nie tylko sprawia, że zęby są bielsze, ale może również zwiększyć wrażliwość zębów. Fakt, że ból pojawia się podczas wybielania jest raczej rzadki, niemniej jednak mogą być one bardziej wrażliwe na ciepło i/lub zimno. Efekt ten zwykle ustępuje po krótkim czasie.