Lęk przed wizytą u stomatologa: jak go pokonać?

Zahnarztpraxis DrSmile

Strach przed dentystą to problem nie tylko wśród dzieci. Również dorośli mogą bać się wizyty u stomatologa. Postrzegają oni każdą wizytę u stomatologa jako sytuację trudną czy wręcz zagrażającą życiu i najchętniej by jej unikali. Lęk przed wizytą u stomatologa jest przy tym całkowicie uzasadniony. No bo kto chętnie otwiera usta i pozwala majstrować w jamie ustnej obcym ludziom, którzy używają do tego ostrych narzędzi? Jednakże należy zdecydowanie rozróżniać zwykłą obawę przed wizytą u stomatologa i prawdziwy lęk, który w przypadku pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa idzie w parze z niezwykle silnymi emocjami i paniką. W naszym poradniku dotyczącym lęku przed wizytą u stomatologa zdradzimy Ci, dlaczego aż tylu ludzi boi się wizyt u stomatologa, jak można przezwyciężyć to uczucie i na co tacy pacjenci powinni jeszcze zwracać uwagę.

Dlaczego tylu ludzi boi się wizyt u stomatologa?

Fobie dotyczące stomatologów mogą mieć różnorakie przyczyny i nie zawsze są automatycznie powiązane z traumatycznymi przeżyciami z gabinetu stomatologa z okresu dzieciństwa. Oczywiście bolesne przeżycia z przeszłości lub tak zwany lęk antycypacyjny przed np. zastrzykami czy usuwaniem zębów mogą być czynnikami wywołującymi ekstremalnie silny lęk przed wizytą u stomatologa. Również negatywne podejście do tematu stomatologów i zębów wśród bliskich osób może wytworzyć w podświadomości pacjenta obawiającego się wizyty u stomatologa obraz napędzający ten strach. Z tego powodu lęk przed wizytą u stomatologa jest bardzo częstym zjawiskiem, a dotknięci nim pacjenci łączą swoją fobię na tle stomatologów ze wstydem przed wglądem, przez co nawracające uczucie bycia zdanym na czyjąś łaskę i bezbronności jest dość częste. 

Jak definiuje się pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa?

Według definicji, osoby bojące się wizyty u stomatologa doświadczają silnych stanów emocjonalnych, które mogą przyjąć tak ogromny rozmiar, że racjonalne działanie będzie dla takich pacjentów niemożliwe, a lęk przed wizytą u stomatologa będzie się wzmagać. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa zazwyczaj są świadomi tego, że leczenie stomatologiczne jest niezbędne, jednak nie dają rady zrealizować swoich zamiarów z powodu ich ekstremalnego stanu emocjonalnego, często już po wejściu do gabinetu lekarskiego, U osób dotkniętych dochodzi również do pojawiania się innych intensywnych symptomów, od mdłości przez przyspieszenie akcji serca i zwiększenie potliwości do biegunki. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa rozwijają przy tym z czasem silny mechanizm wyparcia, który na koniec powoduje, że leczenie stomatologiczne staje się prawie niemożliwe. 

Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa powinni się przy tym jednak zgłaszać do niego na coroczne wizyty kontrolne oraz w przypadku pojawienia się innych problemów z zębami, aby dzięki regularnym badaniom zapobiec ewentualnemu ryzyku chorób zębów oraz móc je leczyć.

Obawa przed zastrzykami u stomatologa

Czy chodzi o znieczulenie przed usunięciem zęba mądrości, czy o zastrzyk przy borowaniu, u pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa obawa przed zastrzykami podczas wizyty jest nie do pokonania i postrzegają oni zastrzyki jako piekielne tortury. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa czasami podczas niektórych zabiegów muszą się jednak przełamać co do zastrzyków i, chcąc nie chcąc, przeciwwstawić się swojemu panicznemu lękowi. Obecnie istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które specjalizują się w pacjentach obawiających się wizyty u stomatologa i które oferują takim pacjentom zastrzyki, które przez niezwykle cienką igłę są gwarancją prawie całkowicie bezbolesnego leczenia. Poza tym znieczulenie zaczyna działać natychmiast z powodu wysokiego ciśnienia cieniuteńkiej igły. Kolejną zaletą znieczulenia podawanego cienką igłą jest niewielka ilość wstrzykiwanego środka znieczulającego, przez co odrętwienie jest ledwo wyczuwalne. Metody takie jak hipnoza czy stosowanie gazu rozweselającego oferują pacjentom obawiającym się zastrzyków u stomatologa alternatywną procedurę leczenia, co na pewno ułatwi wizytę u stomatologa.

Zły stan zębów – i dalsze obawy przed wizytą u stomatologa

Tak samo, jak istnieją pacjenci, u których lęk przed wizytą u stomatologa rozwija się powoli i na początku pozostaje nierozpoznany, są również pacjenci, którzy nie chcą się przyznać się do niezwykle silnego lęku przed wizytą u stomatologa. Z tego powodu z czasem rozwija się silny mechanizm wyparcia, który ma wpływ nie tylko na stan zdrowia zębów, ale i na stan emocjonalny. Przez to u wielu pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa najczęściej dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia zębów. Wprawdzie osoby dotknięte często są świadome konieczności leczenia, szczególnie gdy przez długotrwałe unikanie wizyt u stomatologa stan zdrowia zębów coraz bardziej się pogarsza, jednak lęk przed wizytą u stomatologa zwycięża nawet przy silnych bólach zębów. Pacjenci wstrzymują się przed wizytą u stomatologa tak długo, aż leczenie będzie nieuniknione – prawdziwe błędne koło! 

Co zrobić z panicznym lękiem przed wizytą u stomatologa?

Angst Zahnarzt

Jeśli osoby dorosłe cierpią przed wizytą u stomatologa z powodu panicznego lęku, może przydać im się tych kilka wskazówek. Przede wszystkim zaleca się zwrócenie się do lekarza stomatologa specjalizującego się w pacjentach z takimi obawami. Bardzo ważne jest przy tym, by porozmawiać ze swoim stomatologiem. Wtedy już przed rozpoczęciem leczenia otwarta komunikacja o Twoim lęku przed wizytą u stomatologa i pełne zrozumienia podejście do tematu mogą pomóc w uspokojeniu Cię i ułatwieniu przejścia nadchodzącej procedury. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci w zachowaniu spokoju podczas leczenia, jeśli paniczny lęk przed wizytą u stomatologa jest Twoim problemem: 

1. Trening autogenny: 

Trening autogenny może pomóc w pokonaniu lęku przed wizytą u stomatologa. Terapia relaksacyjna działa przez składanie w myślach uspokajających zdań. Działa ona uspokajająco, ponieważ – jak udowodniono – ciśnienie krwi i częstotliwość bicia serca są wtedy lepiej regulowane. Również pełne skoncentrowanie się na zdaniach powtarzanych w myślach zepchnie lęk na drugi tor i dzięki temu leczenie odbędzie się spokojniejszej atmosferze.

2. Hipnoza: 

Kolejną poradą co do kwestii panicznego lęku przed wizytą u stomatologa jest hipnoza. Podobnie jak w przypadku treningu autogennego, określone techniki hipnozy mogą pomóc w zwalczeniu lęku. Obecnie można znaleźć również wiele gabinetów stomatologicznych, które oferują hipnozę i specjalizują się w pacjentach, którzy obawiają się wizyty u stomatologa. 

3. Medytacja klasyczna i sterowana:

Kolejną proponowaną techniką relaksacyjną jest medytacja. Tak jak w przypadku treningu autogennego liczy się tutaj zasada "trening czyni mistrza"! Jeśli jednak klasyczna medytacja jest dla Ciebie trudna do zrealizowania podczas wizyty u stomatologa, spróbuj medytacji sterowanej. Może Ci ona pomóc uciec w myślach z gabinetu lekarskiego i w ten sposób wspierać Cię w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa. Jeśli medytacja będzie skuteczna, problem z relaksacją na fotelu stomatologicznym już nigdy nie będzie problemem. 

4. Wyciszenie odgłosów:

W wyciszeniu na ogół nieprzyjemnych dźwięków instrumentów stomatologicznych może pomóc słuchanie muzyki lub audiobooków. W ten sposób odciągasz również swoją uwagę od samego leczenia.

5. Psychoterapia:

Wykazano, że psychoterapia jest nadzwyczaj skuteczna w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa, a dzięki wysokiej skuteczności na poziomie 70% jest zalecana jako najlepszy środek w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa. Dzięki określonym metodom, technikom konfrontacji i relaksacji można pokonać przyczynę lęku. Psychoterapia w przypadku niezwykle silnego lęku przed wizytą u stomatologa posiada również tę zaletę, że działa długoterminowo. Koszty spotkań z psychoterapeutą są zazwyczaj pokrywane przez kasę chorych. 

Dziecko boi się wizyty u stomatologa – co zrobić?

Również dzieci mogą, przykładowo przez negatywnie zabarwione opowieści o wizycie u stomatologa opowiadane przez ich otoczenie, rozwinąć silną obawę przed taką wizytą. Także bolesne doświadczenia, takie jak wypadanie zębów mlecznych lub wcześniejsze badania mogą wzmocnić lęk przed wizytą u stomatologa. Jeśli dzieci cierpią z powodu panicznego lęku przed wizytą u stomatologa często pomocne jest znalezienie stomatologa dziecięcego, który specjalizuje się w takich pacjentach. W takich gabinetach z zasady dba się o przyjemną atmosferę, dzięki czemu pacjenci czują się lepiej i są mniej zaniepokojeni. Również komunikacja o poszczególnych etapach leczenia oraz ogólnym powodu lęku może się przyczynić do uspokojenia obaw dzieci. Jeśli dzieciom panicznie obawiającym się wizyty u stomatologa nic nie pomaga, skuteczne może być zastosowanie pełnej narkozy lub gazu rozweselającego. Obie metody są jednak obarczone ryzykiem i powinny być stosowane jedynie w razie pilnej potrzeby.

Wskazówki dotyczące zdenerwowania

Jest wiele opcji, jaki krok może być tym pierwszym do pokonania stresu przed wizytą u stomatologa. Istnieje na przykład wiele rodzajów herbat, które działają uspokajająco i mogą być pierwszym krokiem do Twojej zbliżającej się wizyty u stomatologa, której tak się obawiasz. Inną popularną radą dotyczącą walki ze stresem przed wizytą i stomatologa jest przyjmowanie środków homeopatycznych. W wielu przypadkach w walce z lękiem przed wizytą u stomatologa pomaga wybranie takiego lekarza, który specjalizuje się w pacjentach z obawami. Ponieważ poświęca wystarczająco dużo czasu na Twoje obawy, wyczerpująco omawia Twoją fobię stomatologiczną i informuje Cię, jak będą przebiegać poszczególne etapy leczenia. Zabranie ze sobą zaufanej osoby jest również dobrym sposobem na poradzenie sobie ze zdenerwowaniem. Jeśli sytuacja stanie się niekomfortowa lub nieprzyjemna, zaufana osoba może z Tobą porozmawiać lub po prostu potrzymać Cię za rękę.

Środki uspokajające stosowane przy lęku przed stomatologiem

Przed przyjęciem niektórych środków uspokajających przed wizytą u stomatologa należy skonsultować się z nim, aby wykluczyć ich ewentualne interakcje. Powszechnie stosowanymi środkami uspokajającymi w przypadku lęku przed stomatologiem są benzodiazepiny zapewniające krótkotrwałą sedację. Jednak niektóre środki przeciwbólowe są również pomocne w zwalczaniu lęku i mogą być stosowane jako środek poprzedzający leczenie stomatologiczne. Mimo że leki uspokajające działają na czas leczenia stomatologicznego, nie są one rozwiązaniem długofalowym, ponieważ strach przed kolejnymi wizytami u dentysty nadal będzie się utrzymywał.

Znieczulenie ogólne pacjentów z lękiem

Jeśli jednak żadna z tych metod nie pomoże w walce z lękiem stomatologicznym, można zastosować znieczulenie miejscowe lub ogólne. Podobnie jak w przypadku środków uspokajających, znieczulenie ogólne nie jest długofalowym rozwiązaniem pozwalającym przezwyciężyć lęk przed stomatologiem. Jednak można je stosować u pacjentów z lękiem podczas wizyty u dentysty, aby byli spokojni i nie odczuwali bólu w trakcie rozległych zabiegów lub operacji ambulatoryjnych.

Stomatolog dla pacjentów z lękiem

W dzisiejszych czasach jest wielu stomatologów zajmujących się pacjentami z lękiem. Jeśli pacjent cierpi na fobię stomatologiczną, zawsze powinien udać się do gabinetu stomatologicznego specjalizującego się w leczeniu pacjentów z lękiem. Z reguły gabinety stomatologów dla pacjentów lękowych są zaprojektowane w bardziej atrakcyjny sposób, a dużą wagę przywiązuje się do przyjaznego i wyrozumiałego podejścia do osób dotkniętych tym problemem. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa nie napotkają tam rzekomego zapachu gabinetu stomatologicznego ani głośnych dźwięków. 

Koszty leczenia stomatologicznego u pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa

Koszt pełnej narkozy podczas leczenia stomatologicznego jest pokrywany przez kasę chorych tylko wtedy, gdy jest ona konieczna, czyli w razie pilnej potrzeby. Pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa muszą przy tym posiadać zaświadczenie psychiatryczne od leczącego ich terapeuty. Jest jednakże kilka punktów, które należy uwzględnić w kwestii pokrycia kosztów w przypadku pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa oprócz konieczności medycznej. Kasa chorych argumentuje to w ten sposób, że spełnia swoje zobowiązania dotyczące konieczności medycznej przez pokrycie kosztów psychoterapii. Według kasy chorych terapia jest niezbędnym do zastosowania środkiem medycznym w przypadku pacjentów cierpiących na niezwykle silny lęk przed wizytą u stomatologa. Jeśli spotkania takie się nie odbędą, pełna narkoza zostanie sklasyfikowana jako niekonieczna. Jeśli psychoterapia nie zadziała na takich pacjentów, w takim wypadku oni sami będą musieli pokryć koszty. Wyjątek stanowi protetyka. W tym przypadku pacjenci obawiający się wizyty u stomatologa otrzymają dopłatę w wysokości 50% od państwowego ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku pacjentów cierpiących z powodu strachu przed wizytą u stomatologa ubezpieczonych prywatnie, pokrycie kosztów jest zależne od wysokości ich taryfy. Innymi wyjątkami są osoby z niepełnosprawnościami oraz pacjenci o niskich dochodach obawiający się wizyty u stomatologa. Zależnie od sytuacji, ubezpieczenie zdrowotne zapewni wysoką dopłatę lub pokryje całe koszty leczenia stomatologicznego pacjentów obawiających się wizyty u stomatologa. 

Nasze placówki

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 30 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE