DrSmile logo

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

Leczenie stomatologiczne może szybko stać się bardzo kosztowne, zwłaszcza w przypadku protez dentystycznych, takich jak korony i implanty, leczenie kanałowe lub zabiegi ortodontyczne. W takich przypadkach ustawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa jedynie koszty standardowego leczenia, a pacjent musi sam pokryć pozostałą część kosztów. Dobre dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne może zamortyzować lawinę kosztów i zredukować osobisty wkład w leczenie stomatologiczne do zera lub dziesięciu procent. 

Skan 3D zębów

Zanim jednak wykupisz dodatkowe ubezpieczenie powinnaś/powinieneś rozważyć koszty i korzyści. Przy dobrym dodatkowym ubezpieczeniu stomatologicznym stosunek ceny do jakości jest właściwy, a zabiegi stomatologiczne nie są ograniczone. Ponieważ w przypadku prywatnego dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego należy liczyć się z miesięcznymi kosztami w wysokości średnio od 30 do 70 zł, warto również ocenić czynniki indywidualne. Jak bardzo prawdopodobna jest proteza w późniejszym okresie życia? W niektórych przypadkach rozsądne może być samodzielne oszczędzanie pieniędzy zamiast płacenia wysokich miesięcznych składek ubezpieczeniowych. 

Po co dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne?

Ponieważ wiele osób potrzebuje w życiu protez zębowych, zawsze warto zająć się tematem dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego. Bo jeśli masz tylko ubezpieczenie ustawowe, możesz szybko stracić kilka tysięcy złotych. Wynika to z faktu, że ustawowe kasy chorych ustalają stałą kwotę w wysokości 60 procent, niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na standardowe leczenie, czy na droższe. Poniższy przykład ilustruje tę zasadę:

Jeśli standardowe leczenie (np. korona) kosztuje 1800 zł, to na przykład 1000 zł (= 60%) zostanie zwrócone przez kasę chorych. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na renowację wyższej jakości i będzie musiał za nią zapłacić 2700 zł, to stały dodatek będzie nadal wynosił 1000 zł. W takim przypadku trzeba samemu zapłacić 1500 zł, ale ubezpieczenie stomatologiczne pokryłoby w całości lub przynajmniej w dużej części koszty.

Z tego powodu dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne ma sens w przypadku drogich zabiegów – takich jak implanty czy aparaty ortodontyczne. Rozmowa z dentystą może dać wgląd w to, jak prawdopodobne jest, że kosztowna praca dentystyczna będzie w Twoim przypadku. 

Na co zwrócić uwagę w ramach dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego?

  • Brak limitu kwotowego dla implantów:  na przykład, brak limitu tylko 4 implantów na szczękę lub brak maksymalnego limitu zwrotu kosztów „na implant”

  • Augmentacja kości: czasami nazywana „analizą funkcjonalną i terapią funkcjonalną" – powinna być uwzględniona w umowie

  • Świadczenie: powinno być oparte na procencie całkowitych kosztów rzeczywiście poniesionych – dobra dodatkowa polisa ubezpieczeniowa pokryje co najmniej 80% do 90% współpłacenia

  • Usługi te powinny zostać uwzględnione: wypełnienia, profilaktyka, protezy, leczenie stomatologiczne i dla dzieci:  Ortodoncja

  • Czas oczekiwania: często występują długie okresy oczekiwania lub koszty nie są w pełni pokrywane w ciągu pierwszych trzech do czterech lat (ograniczenie świadczeń)

  • Uczciwie odpowiadaj na pytania dotyczące zdrowia. Jeśli okaże się, że choroby zębów zostały zatajone, prywatne dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne odpadnie w przypadku roszczenia

Brücke, Implantat, Krone

Dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne na korektę zębów

Leczenie ortodontyczne i chirurgia szczękowa to nie tylko ważne zagadnienie dla dzieci. Coraz więcej dorosłych decyduje się na korektę źle ustawionych zębów. Koszty mogą wynosić od 6000 (niewielkie wady zgryzu) do kilkunastu tysięcy zł (chirurgia ortodontyczna). Również w tym przypadku dużą część kosztów może pokryć dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne.

Koszt dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego

Miesięczny koszt dodatkowego ubezpieczenia stomatologicznego uzależniony jest od czynników osobistych - takich jak wiek i wcześniejsze zabiegi - oraz pożądanego zakresu ubezpieczenia. Jako 30-latka lub 30-latek możesz otrzymać niedrogie dodatkowe ubezpieczenie stomatologiczne za jedyne 30 zł. Im jesteś starszy, tym wyższa jest suma ubezpieczenia. Taryfa w wysokości od 30 do 60 zł miesięcznie jest normalna. Dlatego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie dentystyczne między 30 a 40 rokiem życia, ponieważ zęby są zwykle zdrowe, a miesięczne składki są niższe.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DR SMILE znajdziesz już w 14 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon

©2022 DR SMILE