Irygator do zębów: zastosowanie, rodzaje, zalety i wady

Irygatory do zębów są niezrównane w dziedzinie higieny jamy ustnej. Te urządzenia do czyszczenia zębów pod ciśnieniem są stosowane po to, aby uwolnić ciężko dostępne miejsca od osadu nazębnego oraz resztek jedzenia i dzięki temu zapewnić optymalne czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Jakie jeszcze zalety posiada irygator i co należy wiedzieć o tym wspaniałym urządzeniu? Dowiesz się o tym tutaj.

Czy irygatory do zębów są potrzebne czy nie?

To, czy irygator jest potrzebny, zależy od aktualnego stanu zębów. Irygator jest dobrym uzupełnieniem optymalizującym higienę jamy ustnej szczególnie w przypadku osób z aparatami stałymi, mostami lub implantami. Irygatory są jednak dobrą dodatkową opcją w codziennym myciu zębów za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej. Urządzenie to dociera za pomocą strumienia wody również do trudno dostępnych miejsc w przestrzeniach międzyzębowych.

Irygatory do zębów – plusy i minusy

Zalety irygatorów do zębów:

 • Wspieranie zdrowia zębów przez efektywne usuwanie osadu nazębnego, takiego jak płytka nazębna

 • Zapobieganie i minimalizacja ryzyka wystąpienia próchnicy oraz innych chorób zakaźnych

 • Stosowanie irygatorów do zębów przeciw kamieniom migdałkowym – delikatne usuwanie grudek

 • Łatwe stosowanie

 • Ograniczanie/usuwanie nieprzyjemnego zapachu z ust

Wady irygatorów do zębów:

 • Irygatory do zębów nie zastępują codziennego mycia zębów

 • Skuteczność czyszczenia mocno zależy od danego urządzenia – niewystarczająco mocny strumień wody w przypadku irygatorów z dolnego przedziału cenowego

 • Ryzyko skaleczenia przy zbyt silnym ciśnieniu

 • Osoby z zapaleniami dziąseł, takimi jak parodontoza, i innymi chorobami zębów nie powinny stosować irygatorów

Irygator do zębów kontra nić dentystyczna – co jest lepsze?

"Nie wolno o tym zapominać: należy zawsze stosować nić dentystyczną!" Na pewno większość z nas usłyszała to zdanie wiele razy podczas regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Ale czy irygatory mogą być stosowane do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zamiast nici dentystycznej?

Tak samo jak nić dentystyczna, również i irygatory do zębów są rozsądnym rozwiązaniem w codziennej higienie jamy ustnej. Regulowany strumień wody w irygatorze zapewnia dokładne usuwanie resztek jedzenia i osadu nazębnego. Również w kwestii komfortu i oszczędności czasu irygatory prezentują się za każdym razem lepiej niż nić dentystyczna. Eksperci odradzają jednak zastąpienie pielęgnacji higieny jamy ustnej za pomocą nici dentystycznej irygatorem. Jest to wyłącznie optymalne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Najbardziej uporczywe cząsteczki, takie jak kamień nazębny i płytka nazębna, dają się usunąć jedynie za pomocną mechanicznego tarcia nicią dentystyczną.

Irygatory do zębów – prawidłowe stosowanie

Irygatory do zębów powinno się stosować codziennie po myciu zębów. Stosowanie irygatorów do zębów jest zalecane szczególnie wieczorem, ponieważ do tego momentu zdążyło się zebrać najwięcej płytki nazębnej, a resztki jedzenia z całego dnia najlepiej usuwa się dzięki odpowiedniemu zastosowaniu irygatora.

Aby odpowiednio stosować irygator do zębów, ważne jest, aby kierować strumień wody w stronę przestrzeni międzyzębowych i utrzymywać go wzdłuż krawędzi dziąseł. Szczególnie w przypadku osób rozpoczynających stosowanie irygatora zaleca się na początku stosowanie urządzenia, które posiada kilka poziomów. Dzięki temu zęby i dziąsła mogą przyzwyczaić się do nacisku i pozwala to uniknąć skaleczenia się.

Czyszczenie irygatora do zębów

Najlepiej jest czyścić irygatory specjalnie do tego przeznaczonymi środkami myjącymi. Domowe środki, takie jak kwasek cytrynowy i ocet, są powszechnymi rozwiązaniami stosowanymi w celu odkamieniania irygatorów i usuwania z nich zabrudzeń. Zbiornik na wodę, część doustną i przewód należy przy tym regularnie czyścić i suszyć – po każdym użyciu, aby optymalnie chronić urządzenie przed pleśnią.

Przy czyszczeniu irygatora zasadniczo należy uważać  na to, aby nie stosować żadnych środków myjących zawierających substancje toksyczne lub drażniące.

Irygator do zębów i aparat?

Stosowanie irygatora jest zalecane szczególnie wśród osób noszących aparaty na zęby i stanowi dobrą aternatywę dla nici dentystycznej oraz szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych. Przede wszystkim w przypadku osób noszących aparaty stałe irygatory do zębów mogą również pomóc w dotarciu do przestrzeni międzyzębowych, których nie da się odpowiednio oczyścić za pomocą standardowych urządzeń.

Porównanie irygatorów do zębów

Istnieje wiele rodzajów irygatorów do zębów. Dostępne są modele od elektronicznych do mechanicznych i można je ogólnie podzielić na dwie kategorie: urządzenia stacjonarne i mobilne.

Stacjonarne irygatory do zębów

Stacjonarne irygatory do zębów połączone są z stabilną stacją pompującą poprzez przewód. Modele takie posiadają na ogół bardzo duży zbiornik na wodę i dysponują bardzo rozległymi możliwościami myjącymi dzięki ich silnym strumieniom wody. Stacjonarne modele irygatorów do zębów są przede wszystkim bardzo wygodne, ponieważ są rozmiarów standardowej elektrycznej szczoteczki do zębów i przez to łatwo się je obsługuje. Modele stacjonarne prezentują się lepiej również pod względem czasu działania akumulatora, ponieważ dzięki podłączeniu do sieci można ich użyć w każdej chwili. Pośród stacjonarnych irygatorów do zębów pionierami są szczególnie producenci Braun (Oral-B) oraz Waterpik.

Przenośne/mobilne irygatory do zębów

Mobilne irygatory do zębów posiadają tę zaletę, że podczas stosowania nie muszą być koniecznie połączone ze stacja pompującą. Mobilne irygatory do zębów idealnie nadają się na wyjazdy i można je umieścić w dowolnym miejscu, wedle własnego uznania. W kwestii komfortu przenośne urządzenia plasują się jednak za stacjonarnymi irygatorami do zębów ze względu na ich ciężar spowodowany pełnym zbiornikiem na wodę. Oprócz tego pojemność napełnianego zbiornika na wodę starczy jedynie na jeden cykl mycia, przez co trzeba go ciągle uzupełniać. Tak samo jak zapas wody, pojemność akumulatora jest także ograniczona.

Który irygator do zębów jest najlepszy?

Według Stiftung Warentest, czyli niemieckiej fundacji zajmującej się porównywaniem produktów, irygator Waterpik WP-660 Ultra Professional wypada najlepiej. To stacjonarne urządzenie wyróżnia się ze względu na duży zbiornik na wodę, zaawansowany system regulacji ciśnienia oraz szeroki wybór końcówek i wyraźnie zwycięża w teście irygatorów do zębów.

Który irygator do zębów polecają stomatolodzy?

Odpowiedni irygator do zębów powinien zawsze polecać stomatolog prowadzący.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 20 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE